Ege Yöresinin Yüzey şekilleri Geçim Kaynakları Tarihi ve Kültürel Değerleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ege Yöresinin Yüzey şekilleri Geçim Kaynakları Tarihi ve Kültürel Değerleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: Ege Yöresinin Yüzey şekilleri

  Türkiye’nin batısında, adını aynı adlı denizden alan, ülkemizin yedi coğrafya bölgesinden biridir. Yüzölçümü 79.139 km2 dir. Batıdan Ege Denizi, kuzeyden Marmara, doğudan İç Anadolu, güneyden Akdeniz bölgeleriyle sınırlanan Ege Bölgesi; İzmir, Manisa, Aydın, Kütahya, Uşak illerinin tümünü, Muğla, Afyonkarahisar, Denizli illerinin büyük bir bölümünü, Balıkesir ve Bursa illerinin küçük bir bölümünü içerir. Ege Bölgesi, Türkiye’nin denize doğru geniş bir cephe üzerinde açılan tek bölgesidir. Uzun vadilerin boyladığı oluk biçimli birtakım çukur ovalar, kara içine doğru iyice sokulur. Bölgede yer yerdağ sıralarına, yüksek doruklara rastlanır. Bu dağların bazıları, çoğu kez sözü geçen çukur ovalar üzerinde birden yükselirlerse de, birbirlerinden yine bu ovalar aracılığıyla ayrılırlar. Bu nedenle, doğu-batı, hatta kuzey-güney doğrultularda ulaşıma engel yaratmazlar.

  Ege Yöresinin Geçim Kaynakları

  -Madenler ve Sanayi (Zımpara taşı, civa, krom, linyit, tuz, Jeotermal enerji, mermer )
  -Hayvancılık.
  -Ticareti ve Turizmi
  -Tarım ( Zeytin, tütün, üzüm, pamuk, incir, narenciye, yerfıstığı, buğday, arpa, şekerpancarı, haşhaş yetiştirilmektedir.)

  Ege Yöresinin Tarihi ve Kültürel Değerleri

  -Kemeraltı
  -Su Altı Müzesi Bodrum - MUĞLA
  -Sart - MANİSA
  -Pamukkale - DENİZLİ
  -Çeşme Kalesi - İZMİR
  -Efes - İZMİR+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi