Televizyon Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Televizyon Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Mahmut
  Özel Üye

  Cevap: Televizyon bir kitle iletişim cihazıdır. Yani, televizyon dünyada olup bitenleri bize en kolay yoldan haber verebilecek, diğer insanlarla düşüncelerimizde benzerlik veya farklılık olup olmadığını sınayabileceğimiz, bütün bunların yanı sıra insanlarla ortak konular üzerine konuşmamızı sağlayan (diziler,maçlar,haberler) ve bu anlamda insanı sosyalleştiren(derinine inildiğinde tekdüzeleştiren) bir cihazdır. Televizyon işlerimizde de bize yardımcıdır, mesela ertesi gün havanın nasıl olacağını televizyondan öğreniriz ve buna göre önlemimizi alırız, veya köprüde trafik olduğu söylenirse 2. köprüden gideriz. Ayrıca ekonominin gidişatı yani bizim uğraştığımız meslekle ilgili bilgilere de televizyon sayesinde sahip oluruz. 3. 3
  Ziyaretçi
  Televizyon güncel bilgiler olarak ülkede olan biten ve sağlık açısından her türlü bilgiyi sağlayan toplumsal bir kaynaktır. 4. 4
  Ziyaretçi
  13 Ağustos 1888’de İskoçya’nın Helensburg kentinde doğan Baird, tam bir “adam olacak çocuk”tu… Elektrik konusuna öylesine meraklıydı ki petrolle çalışan bir jeneratör yaparak evlerini aydınlatmış, küçük bir telefon santrali kurarak arkadaşlarıyla iletişim kurmuştur.

  Tüm bunları 12 yaşında yapan Baird, kitle iletişimindeki en büyük devrimi yapacak televizyonu ise 38 yaşında, 1926 yılında icat edecekti. Baird’in televizyonu saniyede 12,5 kere 28 satırla taranan ve çok küçük bir görüntü veren kelimenin tam anlamıyla ilkel bir televizyondu. Ancak bu denemeden sadece 3 yıl sonra ilk sürekli TV yayınları İngiltere’de Daventry vericisinden başlayacaktı. Ve Baird, hem renkli televizyon için çalışacak, hem de ürettiği Baird marka televizyonları satan bir şirket kuracaktı.
  1928’de Baird Television Development Company’yi kuran Baird, ilk Atlantik ötesi yayını da gerçekleştirir. Çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren Baird ve şirketi hem televizyon yayınları için altyapı kurar hem de televizyon üretir. 1930 yılında, Londra, Berlin, Paris ve Stockholm’de günümüzün ev sinema sistemlerine benzer bir sistemi tanıtır. 150 cm x 60 cm genişliğindeki bu ekrandan sonra 1939 yılında 460 cm x 370 cm ebatlarında dev bir ekran üretir.

  1940’ların ortasında savaş sonrası yeni yayın standardı olarak teklif ettiği, ancak kabul edilmeyen “1000 Line Telechrome Elektronik Renk Sistemi”, görüntü kalitesi olarak bugünkü HDTV ile karşılaştırılabilir düzeydeydi.

  Hayatı boyunca mucit işadamı olarak çalışmayı sürdürdü. Paslanmayan cam jilet, havalı ayakkabı gibi başarısız icatları da oldu, ancak televizyon ile tarihin unutulmaz mucitleri arasında yerini aldı. 1946 yılında öldükten sonra doğduğu kentteki aile mezarlığına gömüldü.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Ya çok güzel öğretmenim sizin sayenizde hatikasın yazdı

+ Yorum Gönder
televizyon hayatımızı nasıl kolaylaştırır,  Televizyon hayatımızı nasıl kolaylastırı,  televizyon hayatimizi nasil kolaylaştirir,  televizyon hayatimizi nasil kolaylastirir,  televizyon hayatımızı nasıl kolaylaştırıyor
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi