Doğa Olaylarından Neler Etkileniyor

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Doğa Olaylarından Neler Etkileniyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Doğa Olaylarından Neler Etkileniyor

  Ani olarak değişen sıcaklık rüzgar dolu kar ve yağmurun aşırı yapması sonucunda oluşan sel doğadaki yapıları olumsuz etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Bu olaylarla yapılarda şekil değişikliğine neden olmaktadırlar. Onları aşındırarak yıpratır ve azaltır. Selin karşısında taşlar, kayalar,taşları ve toprağı sürüklediği görülür.

  Yer yüzünün değişmesine etki eden kuvvetlerin en önemlisi olarak akar suları biliriz, akar sular yağmur yada eriyen kar sularının yerine eğimine uygun olarak akmasıyla oluşmaktadırlar. Akar sular yer çekimine uygun olarak akarken geçtikleri yerlerdeki kayaları aşındırır ve parçalar Kayalarda koparılan bu parçalar ve kumlar denizlere doğru sürüklenirken çarptıkları kayaçları aşındırır.

  Yeryüzündeki birçok değişim bu şekilde olmuştur, Bununla birlikte rüzgar torağın verimli bölümünü aşındırarak erezyona neden olmaktadır.Rüzgar yer kabuğundaki değişmelere neden olduğu gibi tarihi yapıların da aşınmasında önemli bir rol oynamaktadır.Toprağın verimli bölümünü yok eder. Bu olaya erozyon denir. Akar sular bazı bölgelerde yumuşak kayalar aşındırarak peri bacaları denilen oluşuma neden olurlar. Yurdumuzdaki Kapadokya bölgesinde bu tür oluşmalar vardır.Gece ve gündüz arasındaki farklı maddeler üzerinde etkili olmaktadırlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi