İskeletimizde Kaç çeşit Kemik Bulunur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İskeletimizde Kaç çeşit Kemik Bulunur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İskeletimizde Kaç çeşit Kemik Bulunur

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: iskeletimizde kaç çeşit kemik bulunur bunların isimleri nelerdir ?

  insan iskeletinde 3 çeşit kemik bulunmaktadır.Bunlar yassı kemikler, uzun kemikler ve kısa kemiklerdir.Dil ve kulaktaki kemikler hariç insan iskeleti yaklaşık 207 kemikten meydana gelmiştir.

  Uzun Kemikler
  Kol ve bacaklarda bulunur. Uzun kemiği dıştan saran kemik zarı (periyost)kemiğin enine büyümesini, onarılmasını ve beslenmesini sağlar. Ayrıca periyost kemiğin sertleşmesine de katkıda bulunur.
  Uzun kemiğin başı ile gövdesi arasında bulunan kıkırdak tabakası, kemiğin boyuna büyümesini sağlar. Uzun kemiklerin iç kısmındaki kanalda akyuvarların oluşumunu sağlayan sarı kemik iliği bulunur. Kemik başlarını iç kısmı, sünger gibi düzensiz gözenekli bir yapıdadır. Gözeneklerin içinde kırmızı ilik bulunur. Kırmızı kemik iliği, kan hücrelerinin üretildiği iliktir.
  Kısa Kemikler
  Omurgada, el ve ayak bileklerinde bulunur. Sarı ilik kanalı bulunmaz. Yaklaşık olarak eni boyu ve kalınlığı eşit olan kemiklerdir.
  Yassı Kemikler
  Göğüs, kafatası, kürek ve kaburga kemiklerinden ibarettir. Yassı kemiklerde sarı ilik kanalı bulunmaz. Bu tip kemiklerde süngerimsi kemik dokusu sıkı kemik dokusundan fazladır. Eni ve boyu fazla kalınlığı çok az olan kemiklerdir.
  Yassı ve kısa kemiklerin süngerimsi dokuları içinde, uzun kemiklerin baş kısmında olduğu gibi alyuvarların yapımını sağlayan kırmızı kemik iliği bulunur.
  Kemikler birbirine olabildiğince sıkı bağlanmışlardır. Aralarında da oynamaz eklemler vardır. Yalnız alt çene kemiğinde yarı oynar eklem vardır. Beyin bu kemikler içinde korunur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi