Türklerin İslamiyete Hizmetleri Nelerdir Kısaca

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türklerin İslamiyete Hizmetleri Nelerdir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Türklerin İslamiyete Hizmetleri Nelerdir Kısaca

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Türklerin İslamiyete Hizmetleri Nelerdir Kısaca

  Müslüman Türkler Abbasiler zamanında Avasım eyaletlerini Bizans’a karşı korudular. Anadolu Selçukluları, Anadolu Türk beylikleri, Eyyubiler ve Memlük-ler Haçlı Seferlerinin başarıya ulaşmasını engellediler. Harzemşahlar ve Memlükler Moğol saldırılarına karşı koyarak İslam dünyasının tamamının Moğol istilasına uğramasını engellediler.
  Türkler bilim, sanat, edebiyat gibi alanlarda İslam kültür ve uygarlığının yükselmesini sağladılar. Türk hükümdarları ve yöneticileri bilim adamı, sanatçı ve edebiyatçıları koruyup desteklediler. İbn-i Sina (tıp), Farabi (felsefe ve matematik), Harezmi (matematik ve astronomi), Ebu Hanife (islami ilimler), Gazali (İslami ilimler), Biruni (matematik ve coğrafya) gibi büyük Türk ilim adamları dünyaca ünlü eserler verdiler. Medreseler, kümbetler, kervansaraylar gibi mimari eserler Türkler tarafından İslam kültürüne kazandırıldı.
+ Yorum Gönder
türklerin islamiyete hizmetleri maddeler halinde,  türklerin islamiyete hizmetleri,  memlüklerin islamın korunmasında hizmetleri nelerdir,  atatürkün hizmetleri maddeler halinde,  türklerin islamiyete hizmeti nelerdir kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi