Polistren Köpük Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Polistren Köpük Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Polistren Köpük Nedir

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: polistren köpük nedir hakkında bilgi
  Isı ve ses yalıtımında gerek ekonomik olması,gerekse işlenmesinde belli kolaylıklar getiren polistiren sert köpük bünyesindeki şişirici gazı organik bir bileşen pentan olan ve strenmonomerin polimerizasyonu ile elde edilen termoplastik bir yalıtım malzemesidir.

  Bünyesinde çok sayıda (1 m3 EPS'de 3-6 milyar) küçük kapalı gözenekli hücrelerinde kuru ve durgun hava hapsolmuştur. Kuru ve durgun hava bilinen en ekonomik, çevre dostu ve mükemmel ısı yalıtım malzemesidir ve EPS'nin mükemmel ısı yalıtımını bu içlerinde durgun, kuru hava hapsolmuş gözenekler sağlar.

  Genel Özellikleri
  -En ekonomik ısı yalıtım malzemesidir.
  -Yüksek ısı yalıtımı sağlar. Isı yalıtım özelliği yoğunlukla artar. (ylab =0,037-0,031W/mK'dir).
  -DIN 4102'ye göre B1 Sınıfı ''Zor Alev Alan, Alev Yürütmeyen'' bir malzemedir.
  -Buhar geçirgenliği yapılarda kullanmaya çok uygundur ve yoğunluğu arttıkça artar. Buhar difüzyon katsayısı yoğunluğa bağlı olarak 20-100 -değerleri arasındadır.
  -Basınca çok dayanıklıdır. Yoğunluk arttıkça basınç dayanımı artar.
  -Kapalı gözenekli olduğu için pratik olarak ıslanmaz.
  -Kalınlığı zamanla incelmez, sabit kalır.
  -Çevre dostu bir malzemedir. İçinde ozon tabakasına zarar verici CFC, HCFC ve HFC yoktur. %100 geri dönüşümlü (recycle) bir malzeme olup, üretim sonrası çevreyi kirletecek atık çıkarmaz. Bünyesindeki pentan, organik bir gazdır ve insan sağlığına ve çevreye zararlı değildir. Pentan, üretim aşamasında malzemeyi terkeder ve atmosferde çok kısa sürede CO2 ve H2O'ya ayırır.
  -Sonsuz ömürlüdür. Bina durdukça yalıtım görevine devam eder. Yalıtım özelliği zamanla değişmez.
  -Çok hafiftir, kolay taşınır, kolay uygulanır.
  -Isı yalıtım levha yapıştırıcısı: Isı yalıtım levhalarının (taşyünü, kaya yünü, ekstrude ve ekspande polistren) binaların dış cephe ve iç cephelerine yapıştırılmasını sağlayan özel lif takviyeli esnek sistem malzemesidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi