Kuranı Kerimin Özellikleri ve Diğer Kitaplardan Farkı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kuranı Kerimin Özellikleri ve Diğer Kitaplardan Farkı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kuranı Kerimin Özellikleri ve Diğer Kitaplardan Farkı

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Kuranı Kerimin Özellikleri

  a) Kur'an-ı Kerim Peygamberimize indirildiği gibi, hiç bir değişikliğe uğramadan bize kadar gelmiştir. Kıyamete kadar da bozulmadan devam edecektir. Öteki İlahi Kitaplar ise, bazıları tamamen kaybolmuş, bazıları da bir çok değişikliklere uğrayarak bozulmuş ve hiç biri Allah'tan gönderildiği gibi muhafaza edilmemiştir. (Hicr suresi, 9)

  b) Kur'an, toplu olarak değil zaman ve olaylara göre ayetler ve sureler halinde parça parça indirilmiştir.

  c) Kur'an son İlahi kitaptır. Ondan sonra başka kitap gelmiyecektir. Onun için hükümleri kıyamete kadar geçerli olacaktır. Oysa diğer kitaplar belirli bir zaman için gönderilmiştir.

  d) Kur'an bütün insanlığa gönderilmiştir. Her asrın ihtiyaçlarını karşılayacak hakikat ve hikmetlerle doludur. Halbuki diğer kutsal kitaplar, belirli millet ya da topluluklara gönderilmiştir.

  e) Kur'an Peygamberimizin en büyük ve sonsuza kadar kalacak olan mücizesidir.

  Kur'an'ı Diğer Kutsal Kitaplardan Ayıran Özellikler

  Hz. Peygamber'e Cebrâil aracılığıyla Arapça olarak indirilen ve bize ka*dar tevâtür yoluyla gelen Kur'an'ı diğer kutsal kitaplardan ayıran ve eşsiz kılan özelliklerin başlıcaları şunlardır:
  1. O, Peygamberimiz’e diğer kutsal kitaplarda olduğu gibi toptan değil, zamanın ve olayların akışına göre âyetler ve sûreler halinde indirilmiştir.
  2. Kur'an, en son kutsal kitaptır ve ondan sonra başka bir ilâhî kitap gelmeyecektir. Getirdiği hükümler ve bunların geçerliliği kıyamete kadar sürecektir.
  3. Kur'an, bize kadar hiç bozulmaya ve değiştirilmeye uğramadan gel*miş, kıyamete kadar da öyle kalacaktır.
  4. O, Hz. Muhammed'in peygamber olduğunu gösteren mûcizelerin en büyüğü ve sürekli olanıdır.
  5. Kur'an'ın kapsadığı yüce gerçekler kıyamete kadar bütün insanların ve çağların ihtiyacını karşılayacak değerdedir. Bilimin ve aklın, ondaki ger*çeklerde çelişki bulacağı bir zamanın gelmesi düşünülemez.
  6. Kur'an'ın bir başka üstünlüğü kolayca ezberlenebilmesidir. Bu özellik tarihte hiçbir kitaba nasip olmamıştır.
  Kur'an, aynı zamanda başka din mensupları arasındaki ihtilâfları çö*züme kavuşturacak bir özelliğe sahiptir.+ Yorum Gönder
kuranı kerimin özellikleri kısaca,  kuranı kerimin diğer kitaplardan üstünlüğü,  kuranın diğer kitaplardan farkı,  kurani kerimin temel ozellikleri ve diger kitaplardan farki,  Kuranı Kerimin temel özelliği ve diğer kitaplardan farkı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi