Nitelikli insan Olmak ile ilgili Kompozisyon

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Nitelikli insan Olmak ile ilgili Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Nitelikli insan Olmak ile ilgili Kompozisyon

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Nitelikli insan Olmak ile ilgili Kompozisyon

  Nitelikli insan ; toplumsal düşünce sistemi içinde kendi yerini alan,toplumsal olaylara karşı sorumluluk duygusu olan,olaylar karşısında analiz yapan,onları sentezleyerek çözüm önerileri sunan kişidir.

  Sorunun değil çözümün bir parçası olandır.Kendini güncelleyen yeniliklere açık,ileriyi görebilen kişidir.Bilgisini becerisini paylaşan,başkalarının da yararlanabileceği bir nüve olarak sunabilendir.Eleştirel düşünce sistemi içinde yer alırken özeleştiri de yapmasını bilen kişidir.Empati kurabilendi kişidir.Düşünce ve davranış sistemi içinde toplumsal sorunları öne çıkaran,çözüm önerileri sunan,bunu yaparken de başkalarının düşünce ve davranışlarına da hoşgörüyle yaklaşan kişidir.Bir toplumun nitelikli insan sayısı o toplumun gelişmişlik göstergesidir.Bu anlamda o toplum nitelikli insan yetiştirmek için neler yapmalıdır?İnsan,nitelikli insan olabilmek için hangi kriterleri kazanmalıdır? Bu soruların cevaplarını bulmalıyız.Toplumun nitelikli insan yetiştirmek için öncelikle çağdaş,modern,devrimci bir eğitim-öğretim sistemini benimsemesi gerekir.Bunun içinde önce öğretmen bu sistemin bir parçası olarak nitelikli insan olmalıdır.

  Bilimsel düşünebilmeli,yeniliğe açık olmalı,eleştirel olmalı,okumayı yaşamının bir parçası haline getirmelidir. Bunu yaparken de koşulların oluşmasını beklememeli kendisi yaratmalıdır.Toplumda aydınlatıcı rolünü özveriyle yerine getirmelidir.Başkalarının kendisini takdir etmesini beklememeli,düşüncesinin gereği olduğunu bilmelidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi