Kuranı Kerim Ayetleri İlk Kez Nerede indirilmiştir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kuranı Kerim Ayetleri İlk Kez Nerede indirilmiştir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kuranı Kerim Ayetleri İlk Kez Nerede indirilmiştir

 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: Kuranı Kerim Ayetleri İlk Kez Nerede indirilmiştir

  Sene milâdi 610. Hira mağarasında iken Ramazan ayının 27. gecesi (Pazar-Pazartesi) tan yerinin ağarmaya başlamasından az önce (Cebrail) kendisine seslendiğini duymuştur.

  Kuranıkerim'in ayetleri Peygamberimize Cebrail aracılığıyla sözlü olarak gelmiştir. Peygamberimiz bunları anında ezberliyor ve çevresindeki ashabına okuyor, onlar da ezberliyorlardı. İçlerinde yazı yazmayı bilenler, değişik malzemeler üzerine, öğrendikleri ayetleri yazıyorlardı. İlk ayetlerin gelişi şöyle olmuştur:

  Hz. Muhammed (S.A.V.)’e peygamberlik görevi verilmeden önce O, zaman zaman insanlardan uzaklaşarak kâinatın yaratılışı, insanlığın geleceği gibi konuları düşünmek üzere Hira dağındaki mağaraya çekilirdi. 610 yılında da yine böyle bir gün Hira dağına çıkmıştı. O esnada Vahiy meleği Cebrail geldi ve göründü;

  Cebrail: “-Oku” dedi.
  O: “-Ben okuma bilmem” cevabını verdi.
  Melek O’nu tuttu ve tekrar;
  "-Oku” dedi
  O yine: “-Ben okuma bilmem” diye cevap verdi. Çünkü O gerçekten okuma bilmiyordu.
  Melek yine onu tuttu, ezercesine sıktı ve bıraktı;
  “-Oku” dedi.

  Bu kez Peygamberimiz: “-Ne okuyayım diye cevap verdi.” Cebrail o zaman:

  “-İnsanı alaktan yaratan Rabbinin adıyla Oku. Oku, İnsana bilmediklerini öğreten ve kalemle yazdıran Rabbin Ekremdir (en cömerttir)” şeklindeki Alak suresinin ilk beş ayetini indirdi.

  Bu şekilde başlayan vahiy süreci 23 yılda tamamlandı.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi