Pilot Olmak İçin Ne Gerekli

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Pilot Olmak İçin Ne Gerekli ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: Pilot Olmak İçin Gereken Özellikler

  *Pilot olmak için pilot lisans belgesine sahip olmak gerekir.
  *Hususi pilot olabilmek için 18 yaşını tamamlamış olmak, bakanlık tarafından yetkili bir eğitim kurumunda verilen teorik ve pratik eğitimlerin hepsini başarıyla tamamlamış olmak, yapılan sınavlarda yeterli puanı almış olmak gerekir. Hususi pilot lisansı almak, ticari lisans almaktan daha kolaydır. *Ticari lisans alabilmek için hususi pilot lisansı almak için gereken şartların yanında bir de yönetmelikler tarafından belirlenmiş bir uçuş saat sayısını tamamlamış olmak gerekir.
  *En zor pilot lisansıysa havayolu nakliyat pilotu lisansı almaktır. Havayolu nakliyat lisansında yaş sınırı 22’dir. 22 yaşını doldurmak gerekir. Ayrıca pilot olmak isteyen kişinin Uluslararası Hava Taşımacılığı Kurumu’nun belirlediği ve uluslararası sözleşmelerle de kabul edilen birinci sınıf sağlık raporuna sahip olması gereklidir.
  *Bunun yanında pilotaj eğitimi veren kurumlarda teorik ve pratik eğitim alarak bu eğitimlerden yeterli puana sahip olmak gerekir.
  *Son olarak bu kurumların yaptığı ATLP sınavlarına katılıp bu sınavdan da yeterli puanı alan pilotlar birden fazla pilot tarafından uçurulan uçaklarda ikinci pilot olarak göreve başlayabilirler.
  *Zamanla gerekli uçuş tecrübesini kazandıktan sonra meslekte yükselerek birinci pilotluğa yükselebilirler.
  *3 numaradan büyük göz bozukluğunun olmaması gerekir.
  *Son olarak bir pilotun yeterli derecede İngilizce bilmesi de gerekir. Bu nedenle pilotluk sınavlarında İngilizce yeterlilik sınavı da yapılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi