İngilizce Ayların İsimleri Nereden Gelir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İngilizce Ayların İsimleri Nereden Gelir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İngilizce Ayların İsimleri Nereden Gelir

 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: İngilizcedeki ay isimleri nereden geliyor ?

  January: Latincedeki janus aurius tan türemiştir. Janus'a ait demektir. Janus roma mitolojisinde iki tane yüzü olan bir tanrıdır.

  February: Roma'da yılın son ayı. düzenlenen ayinler yeni yıla geçiş, dolayısıyla yeniden dogus-zamanın başlangıcını yeniden yaşama istegi gibi anlamlar taşıdığından, kelime arındırmak fiiline tekabül eden lat. februare'den gelmedir.

  March: Roma'da yılın ilk ayı. Savaş tanrısı Mars'ın adından gelir.

  April: bu ayin ismi latince acmak anlamina gelen aperire'den geldiği iddia edilse de aslen tanrıça Aphrodite'in ayıdır.

  May: Roma mitolojisinde bahar tanrıçası maia'nın adından gelir.

  June: Yine Roma mitolojisi, yine bir tanrıça: Juno

  July: Bu sefer tanrı değil insan, Julius adından gelmiş, evet, bildiniz; Meşhur Julius Ceasar, Sezar yani Sezar bu ayda doğmuş.

  August: Yine Sezarın ailesinden birini olan Agustus'un adını taşıyan ay. İmparator Agustus'un en görkemli icraatlarından biri olan İskenderiyenin fethiı bu ayda gerçekleşince eskiden Sextilis (Altıncı ay) olan bu ay Agustus'a çevrilmiştir.

  Geri kalan ayların adları standart, September, october, november ve december sırasıyla septi (yedi), oct (sekiz), novem (dokuz), ve decem (on) sayılarından gelme. yedinci ay, sekizinci ay, dokuzuncu ay, onuncu ay anlamlarına geliyor. Ha bir de hatırlatalım. Eskiden roma'da yıl martta başladığından Aralık ayı onuncu ay oluyordu elbette.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi