Cumhuriyet İlan Edilmeseydi Bugün Ülkemizde Neler Farklı Olurdu

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Cumhuriyet İlan Edilmeseydi Bugün Ülkemizde Neler Farklı Olurdu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: CUMHURİYET OLMASAYDI NE OLURDU ?


  1- Türkiye topraklarında yaşayan bireylerin seçme ve seçilme hakkı olmayacaktı.
  Bu şu demek ; Bizi yöneten zümre yada kişi tarafından ( Padişah ,vs) keyfi verilen her karara , yasaya uymak zorunda kalacaktık, söz söyleme yada itiraz etme hakkımız olmayacaktı.

  2- Eşitlik olmayacaktı:
  Bazı insanların halkımızdan ayrı ayrıcalıkları olacaktı , erkekler kadınlardan ekonomik , sosyal ve siyasal olarak üstün olacaktı, din adamlarının , padişah soyundan gelenlerin yada yakınlarının normal halktan her türlü konuda üstünlükleri ve ayrıcalıkları olacaktı.

  3- Sömürülen bir ülke olacaktık :
  Ekonomik , sosyal , kültürel ve siyasi alanda manda sistemini (bir başka devletin himayesinde olmak ) olacağımızdan bir başka ülke tarafından sömürülecektik
  Bu şu demek oluyor ; Ülkemizin tabi kaynakları (madenleri , doğlal kaynakları,hammaddeleri ) diğer ülkelere bedavaya gidecekti.
  Bizi yöneten ülke ne istiyorsa onu yapacaktık, sosyal ,kültürel kimliğimiz zamanla yok olacaktı, diğer ülkenin vatandaşları karşısında 2. sınıf vatandaş seviyesinde olacaktık, şu anki gelir seviyemiz , elde ettğimiz maddi imkanları hayal bile edemezdik.

  4- Şeriat sistemi uygulanacaktı ;
  Kadınlarımız verasat ve diğer hukuk kurallarında hakları tamamen yok sayılacaktı. Şariatın izin vermediği şekilde giyinemeyecek başını açamayacaktı. Eğer bu kurallara uymaz ise kırbaç cezasına çarptırılacaktı.
  Kısacası çok değil 86 yıl önce Cumhuriyet kurulmasa idi şimdi bu özgürlüğümüz , eğitim durumumuz, kişisel refah seviyemiz , Türk kimliğimiz , kişisel haklarımız , kadınlarımızın ve bireysel eşitliğimizin hiç biri olmayacaktı.
  86 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından CUMHURİYET kurulmasa idi şu anda bu yazıyı yazma hakkımız bile olmayacaktı.
  Tüm gençlerimize Cumhuriyetin önemini idrak edip içinde bulunduğumuz durumu , kurtuluş savaşında yaşadığımız hal ve vaziyeti iyi değerlendirip ona göre eğitimlerine , davranışlarına , düşüncelerine anlam katıp gelişip kendilerine ve vatanımıza hayırlı bir insan olmalarını umut ediyoruz.. 3. 3
  Ziyaretçi
  Mıstafa kemal atatürk değil Mustafa Kemal Atatürk yazarsan iyi olur 4. 4
  Hakan
  Administratör
  Mıstafa kemal atatürk değil Mustafa Kemal Atatürk yazarsan iyi olur
  Gazi Musatafa Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ile anarız. Hata düzeltilmiştir.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi