Güzel Ahlâkla İlgili Hadisler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Güzel Ahlâkla İlgili Hadisler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Güzel Ahlâkla İlgili Hadisler

  Reklam  Güzel Ahlâkla İlgili Hadisler

  Forum Alev
  Güzel Ahlâkla İlgili Hadisler

  1. imam Malik1 den; Muaz b. Cebel (r.a.): (Yemene vali olarak giderken) «Ayağımı üzengiye koyduğum zaman Resûlullah (s.a.v.)'in bana son tavsiyesi şu oldu: Ey Muaz b. Cebel! İnsanlar için ahlâkını güzelleştir.»

  2. Peygamber efendimizin zevcesi Hz. Aişe (r.a.) şöyle dedi: «Resûlullah (s.a.v.), iki şey arasında serbest bırakılınca, günah ol­madığı müddetçe, bunun en kolayını alırdı. Şayet günah ise, in­sanların en fazla ondan uzaklaşanı olurdu. Resûlullah (s.a.v.), kendi şahsı için kimseden intikam almamıştır. Ancak, Allah'ın mukaddes kıldığı şeyler çiğnenmişse, o zaman Allah için onların intikamım alırdı.»

  3. Ali b. Hüseyin b. Ali b. Ebî Talib'den: Resûlullah (s.a.v.): «Kişinin kendisini ilgilendirmeyen şeyleri terketmesi, müslümanhğının güz elliğin dendir» buyurdu.

  4. Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in zevcesi Hz. Aişe (r.a.)'dan: Ben Resûlullah (s.a.v.) ile beraber iken, bir adam huzuruna gir­mek için izin istedi. Resûlullah (s.a.v.): «O, kabilenin en kötü oğludur» dedi. Sonra ona izin verdi. Aradan fazla zaman geçme­den Resûlullah (s.a.v.)'in onunla beraber güldüğünü işittim. Adam çıkınca:
  «—Ya Resûlallah! Biraz önce sen o adam hakkında söyleyece­ğini söyledin. Sonra aradan zaman geçmeden onunla beraber güldün» dediğimde, Resûlullah (s.a.v.):
  «— İnsanların en kötüsü, şerrinden dolayı insanların kendisinden korunduğu kimsedir» buyurdu.

  5. Ka'b el-Ahbâr şöyle derdi: «Kişinin Allah katındaki değerini öğrenmeyi seviyorsanız, Ölümünden sonra kendisini takib eden güzel övgüye bakınız.»

  6. Yahya b. Said şöyle dedi: Bana rivayet edildi ki: «Kişi ahla­kının güzelliğiyle, geceleyin namaz kılan ve şiddetli sıcakta oruç tutarak susuz kalan kimsenin derecesine yükselir.»

  7. Yahya b. Said'den: Said b. Müseyyeb'i işittim: «Size çok na­maz kılıp sadaka vermekten daha üstün bir şeyi haber vereyim mi?» dedi.
  «— Evet, haber ver.» dediler.
  «— İki kişinin arasını düzeltip, dargınları barıştırmaktır. Bir de çok buğz etmekden kaçınınız. Çünkü buğz (iyi huylan) kökün­den yok eder» dedi.

  8. İmam Malik'e Resûlullah (s.a.v.)'in: «Ben güzel ahlâkı ta­mamlamak için gönderildim» buyurduğu rivayet edildi. 2. 2
  Hasret-Ateşi
  Üye

  --->: Güzel Ahlâkla İlgili Hadisler

  Reklam  Paylaşım İçin Teşekkürler 3. 3
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Ka'b el-Ahbâr şöyle derdi: «Kişinin Allah katındaki değerini öğrenmeyi seviyorsanız, Ölümünden sonra kendisini takib eden güzel övgüye bakınız.»
  :)+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi