Güzel Ahlak; Mizanda En Ağır Gelen Sevaptır.

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Güzel Ahlak; Mizanda En Ağır Gelen Sevaptır. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Güzel Ahlak; Mizanda En Ağır Gelen Sevaptır.

  Reklam  Güzel Ahlak; Mizanda En Ağır Gelen Sevaptır.

  Forum Alev
  Güzel Ahlak; Mizanda En Ağır Gelen Sevaptır.
  Ebû’d Derdâ (r.a.)’den rivâyete göre, Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Kıyamet günü mü’minin mizanında hiçbirşey güzel ahlaktan daha ağır değildir. Allah kaba ve ahlaksız kişileri asla sevmez.” (Ebû Dâvûd, Edeb: 5)
  ž Tirmizî: Bu konuda Âişe, Ebû Hüreyre, Enes, Üsâme b. Şerîk’den de hadis rivâyet edilmiş olup bu hadis hasen sahihtir.
  Ebû’d Derdâ (r.a.) şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.)’den işittim şöyle diyordu: “Mizana koyulan hiçbir şey güzel ahlaktan daha ağır değildir. Güzel ahlak sahibi kimse bu güzel ahlakıyla namaz kılan oruç tutan kimselerin sevâbına ulaşır.” (Ebû Dâvûd, Edeb: 5)
  ž Tirmizî: Bu hadis bu şekliyle garibtir.
  Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.)’e insanların Cennete girmelerine sebep olan amel hangisidir? Diye sorulduğunda: “Allah’a karşı sorumluluk bilinci ve güzel ahlaktır” buyurdular. “İnsanların Cehenneme girmelerine sebep olan amel sorulduğunda da: Ağızdaki dil ve cinsel organdır” buyurdular. (İbn Mâce, Zühd: 26)
  ž Tirmizî: Bu hadis sahih garibtir. Abdullah b. İdris; İbn Yezîd b. Abdurrahman el Evdî’dir.
  Abdullah b. Mübarek güzel ahlakı şöyle tarif etmiştir: “Güler yüzlü olmak, iyilikleri yaymak ve eziyetlere engel olmaktır.” (Tirmizî rivâyet etmiştir.) 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Güzel Ahlak; Mizanda En Ağır Gelen Sevaptır.

  Reklam  Güzel ahlak beraberinde bir çok güzel davranışı da getirmektedir. İnsanın hayatını düzene koyan ve doğru seçimler yaparak insanlara faydalı olmasını sağlayan güzel ahlaktır. Peygamber efendimizin hayatında da bunu görmekteyiz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi