ipek Elbiseyi Dünyada Giyen Ahirette Giymez

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden ipek Elbiseyi Dünyada Giyen Ahirette Giymez ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  ipek Elbiseyi Dünyada Giyen Ahirette Giymez

  Reklam  ipek Elbiseyi Dünyada Giyen Ahirette Giymez

  Forum Alev
  İpek Elbiseyi Dünyada Giyen Ahirette Giymez
  - Sabit (r.a)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Abdullah b. Zübeyr Minberde hutbe okurken şu hadisi söylediğini işittim. Muhammed (s.a.v): “Dünyada ipek giyen onu ahirette asla giyemez” buyurdu. (Müslim, Libas: 2; Ebû Davud, Libas: 10)

  - Halife (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Abdullah b. Zübeyr’den işittim şöyle diyordu: “Kadınlarınıza ipek elbise giydirmeyin. Ömer’i şöyle derken işittim. Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “İpek elbiseyi dünyada giyen ahirette giyemez.” (Müslim, Libas: 8; İbn Mâce, Libas: 16)

  - İmran b. Hıttan (r.a) anlatıyor: Abdullah b. Abbas’tan ipek elbise giymenin hükmünü sordum o da Âişe’ye sor dedi. Âişe’ye sordum şöyle dedi: Abdullah b. Ömer’e sor. İbn Ömer’e sordum. O da şöyle dedi: “Ebu Hafs bana Rasûlullah (s.a.v)’in: “Kim dünya da ipek elbise giyerse ahirette giyemez buyurduğunu söyledi” dedi. (Müslim, Libas: 8; İbn Mâce, Libas: 16)

  - İbn Ömer (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “İpek elbiseyi ahirette nasibi olmayanlar giyer.” (Müslim, Libas: 8; İbn Mâce, Libas: 16)
  - Ali el Bârikî (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Bir kadın fetva için yanıma gelince ona: “İşte İbn Ömer ona sor dedim. Hemen İbn Ömer’in arkasından gitti ne söyleyeceğini dinlemek için ben de peşinden gittim, İbn Ömer’e ipek elbise hakkında bana fetva ver dedim. İbn Ömer de: “Rasûlullah (s.a.v), ipek elbiseyi giymeyi yasak etti” diye cevap verdi. (Ebû Davud, Libas: 10; Müslim, Libas: 8) 2. 2
  mustafaceyla
  Yeni Üye

  Cevap: ipek Elbiseyi Dünyada Giyen Ahirette Giymez

  Reklam  ipek Elbiseyi Dünyada Giyen Ahirette Giymez konulu paylaşım için Allah razı olsun+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi