Bilgiyi paylaşmak Hadis

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Bilgiyi paylaşmak Hadis ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Bilgiyi paylaşmak Hadis

  Reklam  Bilgiyi paylaşmak Hadis

  Forum Alev
  Bilgiyi paylaşmak

  “Sözü dinleyip de onun en güzeline uyanlar var ya, işte onlar Allah’ın hidayete erdirdiği kimselerdir. İşte onlar akıl sahiplerinin ta kendileridir.” (Zümer, 39/18)

  “Benim sözümü işitip de (başkasına) tebliğ eden adamın yüzünü Allah ağartsın. Çünkü fıkıh (kaynağı olan hadisleri) ezberleyen nice adamlar fıkıhçı değillerdir.Ve fıkıhçı olan nice (hadis) hafızları kendilerinden daha kuvvetli fıkıhçılara (hadisleri) iletebilirler.” (İbn Mâce, Sunne, 18)

  “İnsan öldüğü vakit bütün amelleri ondan kesilir. Yalnız üç şeyden : sadaka-i cariyeden, faydalanılan ilimden ve kendisine duâ eden sâlih evlâddan kesilmez.” (Müslim, Vasiyye, 14)

  "Ancak şu iki kişi gıbta edilir: Allah tarafından kendisine mal verilip de hakk yolunda harcayan kimseye; Allah tarafından kendisine ilim-hikmet verilip de onunla hükmeden ve onu başkalarına öğreten kimseye". (Buhari, İlim, 15)

  “Bir ilim öğreten kimseye, öğrettiği ilimle amel edenlerin kazandıkları sevaptan bir şey eksilmeden bir misli verilir.” (İbn Mâce, Sunne, 20)

  “Hikmet, mü’minin yitik malıdır onu nerede bulursa almaya daha hak sahibidir.”(Tirmizi, İlim, 19)

  "İlim tahsil etmek için yola çıkana, Allah cennetin yolunu kolaylaştırır." (Ebu Davud, İlm, 1) 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Bilgiyi paylaşmak Hadis

  Reklam  İlim sahibi olup da ilmi ile hareket eden ve ilmini yaymak ve öğretmek amacıyla hayatını sürdüren kişiler Allah'ın nazarında çok önemli bir yere sahip olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi