"Ahiret ameli ile dünyayı elde etmeye çalışan kul, ne kötü kuldur." Hadisini açıklar mısınız?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden "Ahiret ameli ile dünyayı elde etmeye çalışan kul, ne kötü kuldur." Hadisini açıklar mısınız? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  "Ahiret ameli ile dünyayı elde etmeye çalışan kul, ne kötü kuldur." Hadisini açıklar mısınız?

  Reklam  "Ahiret ameli ile dünyayı elde etmeye çalışan kul, ne kötü kuldur." Hadisini açıklar mısınız?

  Forum Alev
  "Ahiret ameli ile dünyayı elde etmeye çalışan kul, ne kötü kuldur." Hadisini açıklar mısınız?

  - Hadiste: Dini kullanarak dünyayı elde etmek isteyenler kınanmıştır. İsrail oğullarına hitaben söz konusu edilen “Ayetlerimi az bir fiyatla, yani dünya menfaati karşılığında satmayın.” (Bakara, 2/41) ayetinde geçen ifade ile, hadisin ifadesi aynı hakikati vurgulamaktadır.

  - Dua etmek, ibadete ters düşmesi şöyle dursun, kendisi bizzat bir ibadettir. “Eğer sizin duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin ki!” (Furkan, 25/77) mealindeki ayetin ifadesi bu konuya ışık tutacak niteliktedir.

  - Şunu unutmamak gerekir ki, namazlar için belli vakitler olduğu gibi, dualar için de belli vakitler vardır. Allah’a ihtiyacımızı hissettiğimiz her an, dua ibadetinin bir vaktidir. Bu vakitlerde duayla ibadet ettiğimize göre, bunu da bir ibadet huşuuyla yapmak gerekir. Yani, bize düşen Allah’tan muhtaç olduğumuz şeyi talep etmektir. Talebimizin aynısını veya bir benzerini, şimdi veya ileride vermek Allah’ın işidir. Bu şuur hakim olduğu zaman, duanın da bir ibadet olduğu, Allah’tan isterken bir kulluk borcumuzu eda etmekte olduğumuzu unutmaz, böylece dua anında ibadete layık bir performans göstermiş oluruz. Bu konu, oldukça kapalı görünmektedir. Fakat, adetleri ibadete çevirme yolu olduğuna göre, aslı ibadet olan duayı bir kere daha ibadet hazzıyla yapmak, bal gibi bir şeydir; tadı bilinir fakat tarifi yapılmaz.
  Sorularla İslamiyet
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: "Ahiret ameli ile dünyayı elde etmeye çalışan kul, ne kötü kuldur." Hadisini açıklar mısınız?

  Reklam  Her türlü davranış her türlü iş bir tek Allah'ın rızası için yapılması gerekirken bunun dışında Allah'ın ayetlerini din ile ilgili her şeyi dünyalık bir iş olarak görmek ve paraya satmak günahtır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi