Rüşvet Almak ve Vermek

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Rüşvet Almak ve Vermek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Rüşvet Almak ve Vermek

  Reklam  Rüşvet Almak ve Vermek

  Forum Alev
  Rüşvet Almak ve Vermek

  Hâkime veya yöneticiye, haklının haksız gösterilmesi ya da haksız olan bir şeye haklıymış gibi muamele edilmesi için rüşvet vermek günahtır. Kararda haksızlığa ve hak sahibinin zulme uğramasına yol açar. Kötülük yayılır. Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Mallarınızı aranızda haksız sebeplerle yemeyin. Kendiniz bilip dururken, insanların mallarından bir kısmını haram yollardan yemeniz için o malları hâkimlere vermeyin.”
  Bakara: 188
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Yargıda rüşvet alan ve rüşvet verene Allah lanet etsin’ buyurdu.”
  Ahmed Müsned: 2/387, Sahihu’l-Cami: 5069
  Hakkını almak için ya da haksızlıktan kurtulmak için verilen ise rüşvetten başka bir yolla mümkün olmuyorsa bu tehdide dâhil değildir.
  Rüşvet, çağımızda geniş bir şekilde yayılmıştır. Öyle ki bazı memurlar için maaştan daha büyük bir gelir kaynağı olmuş, hatta birçok şirketin bütçesinde örtülü ödenek adı altında bir bend haline gelmiş. İşlemlerin birçoğu ancak rüşvetle başlar ve rüşvetle biter olmuş. Bu durumdan dar gelirliler çok büyük zarar görmektedir. Rüşvet sebebiyle görevler kötüye kullanılır olmuş ve rüşvet, çalışanların iş sahibine karşı dürüst davranmamalarına yol açmıştır. İyi hizmet ancak rüşvet ödeyene sunulur. Ödemeyenin hizmeti ise ya kötüdür ya da geciktirilir ve önemsenmez. Kendisinden sonra gelip rüşvet verenler ondan çok daha önce işlerini bitirirler. Rüşvet nedeniyle, iş sahibinin hakkı olan paralar satış ve müşteri temsilcilerinin ceplerine girmektedir. Bu ve bunun gibi nedenlere bakınca Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in bu suça ortak olanlara, rüşvet alan ve veren tarafa Allah’ın onları rahmetinden kovmasını dileyerek beddua etmesine şaşmamak gerek. Abdullah İbni Amr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Allah’ın laneti rüşvet alan ve rüşvet verene olsun’ buyurdu.”
  İbni Mace: 2313, Sahihu’l-Cami: 5114 2. 2
  hell.azrail
  Üye

  --->: Rüşvet Almak ve Vermek

  Reklam  tesekkur ederim güzel paylasım cok saol iyi bilgiler+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi