"Kişi sevdiği ile beraberdir" Hadisini açıklar mısınız? Biri cennete biri cehenneme giden fakat birbirini seven kimselerin durumu nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden "Kişi sevdiği ile beraberdir" Hadisini açıklar mısınız? Biri cennete biri cehenneme giden fakat birbirini seven kimselerin durumu nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  "Kişi sevdiği ile beraberdir" Hadisini açıklar mısınız? Biri cennete biri cehenneme giden fakat birbirini seven kimselerin durumu nedir?

  Reklam  "Kişi sevdiği ile beraberdir" Hadisini açıklar mısınız? Biri cennete biri cehenneme giden fakat birbirini seven kimselerin durumu nedir?

  Forum Alev
  "Kişi sevdiği ile beraberdir" Hadisini açıklar mısınız? Biri cennete biri cehenneme giden fakat birbirini seven kimselerin durumu nedir?

  "Kişi Sevdiği İle Beraberdir" hadisinin açıklaması...

  Hadis-i şerifte ifade edilen sevgi Allah için sevmek anlamındadır. Peygamberlerele velilerle cennette beraber olabilmek için insanları teşvik amaçlıdır. Bir kimse cehenneme gitse de mümin ise tekrar çıkacak ve cennette sevdikleri ile birlikte olacaktır. İmansız kimseye beslenen sevgi ise batıl bir sevgi olduğundan hadisin kapsamına girmez. Hadis, müminleri hem Allah rızası doğrultusunda yaşamaya hem de Allah rızası dairesinde yaşayanları sevmeye davet etmektedir.

  Kişi, burada da orada da hep sevdikleriyle beraberdir. Öyle ise, nebilerle, sıddîklerle, şehidlerle beraber olmak isteyen, evvela onları sevmelidir ki, orada onlarla beraber olabilsin. Veya başka bir ifadeyle, ahirette nebilerle, sıddîklerle, şehidlerle beraber olacak olanlar, burada iken onları sevip maiyetlerinde bulunanlardır. Kötülükleri temsil edenler için de, yine aynı hadîsin hükmü ve mânâsı geçerlidir. İşte tek cümlelik bir hadîs, böyle binlerce mânâ ve ifadeyi hem de bu derece veciz bir şekilde ifade etmektedir ki; böyle bir söz söylemek ancak vahye, ilhama açık bir fetanetin kârı olabilir.

  Nuayman, bazen içki içiyor ve Allah Resûlü de, ona hadd-i şer’îyi tatbik ediyordu. Yaptığı bu şey bir günahtı. Dolayısıyla da sahabeden biri, ona kınayıcı bir söz sarfedince, Allah Resûlü, kaşlarını çattı ve: “Kardeşinize karşı şeytana yardımcı olmayın. Allah’a yemin ederim o, Allah ve Resûlü’nü sever”(2) buyurdu. Allah ve Resûlü’nü sevme, onlarla beraber olmayı netice vereceğinden, böyle bir insan, her ne kadar günah da işlese, kötü söze muhatap olmaya müstehak değildir; çünkü o Allah ve Resûlü’nü sevmektedir... Bu sevgi ise farzlarını yapan, büyük günahlardan kaçınan birisi için Resûlullah’la beraber bulunmaya yeter. Zira kişi sevdiğiyle beraberdir...

  1- Buhârî, Edeb, 96; Müslîm, Birr, 165
  2- Buhârî, Hudûd, 4, 5

  Farklı makamlarda olanlar cennette nasıl birlikte olurlar? 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: "Kişi sevdiği ile beraberdir" Hadisini açıklar mısınız? Biri cennete biri cehenneme giden fakat birbirini seven kimselerin durumu nedir?

  Reklam  İman etmiş kişilerin Allah yolunda yaşamaları ibadet etmeleri sonucunda diğer dünyada Allah'ın sevdiği kulların yanında yer alması anlamına gelen bir hadisi şeriftir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi