Af dileme tövbe etme konusunda Peygamberimiz (s.a.v) in buyrukları-hadisleri

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Af dileme tövbe etme konusunda Peygamberimiz (s.a.v) in buyrukları-hadisleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  desert.rose
  Usta Üye
  Reklam

  Af dileme tövbe etme konusunda Peygamberimiz (s.a.v) in buyrukları-hadisleri

  Reklam  Af dileme tövbe etme konusunda Peygamberimiz (s.a.v) in buyrukları-hadisleri

  Forum Alev
  Ebu Eyyub radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teâla hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı."
  Müslim, Tevbe, 9, (2748); Tirmizi, Da'avat 105, (3533).

  Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (bir hadis-i kudsi'de) Rabbinden naklen buyururlar ki: "Bir kul günah işledi ve: "Ya Rabbi günahımı affet!" dedi.
  Hak Teâla da: "Kulum bir günah işledi; arkadan bildi ki günahları affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır."
  Sonra kul dönüp tekrar günah işler ve: "Ey Rabbim günahımı affet!" der.
  Alllah Teâla Hazretleri de:
  "Kulum bir günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır."
  Sonra kul dönüp tekrar günah işler ve: "Ey Rabbim beni affeyle!" der. Allah Teâla da:
  "Kulum günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle muâhaze eden bir Rabbi olduğunu bildi. Dilediğini yap, ben seni affettim!" buyurdu."
  Buhari, Tevhid 35; Müslim, Tevbe 29, (2758).

  Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Allah Teâla Hazretleri diyor ki: "Ey Ademoğlu! Sen bana dua edip, (affımı) ümid ettikçe ben senden her ne sâdır olsa, aldırmam, ben seni affederim. Ey Ademoğlu! Senin günahın semanın bulutları kadar bile olsa, sonra bana dönüp istiğfar etsen, çok oluşuna bakmam, seni affederim. Ey ademoğlu! Bana arz dolusu hata ile gelsen, sonunda hiç bir şirk koşmaksızın bana kavuşursan, seni arz dolusu mağfiretimle karşılarım."
  Tirmizi, Da'avat 106, (3534). 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Af dileme tövbe etme konusunda Peygamberimiz (s.a.v) in buyrukları-hadisleri

  Reklam  Peygamber efendimiz günde yetmiş kere istiğfar çekerdi. Cennete gireceği belli olan peygamberimizin bile bu kadar istiğfar çekmiş olması bizlere daha fazla çekmemiz gerektiği düşüncesini düşündürmektedir. Yapılan her günah ve hata için af dilemek gerekmektedir.+ Yorum Gönder
af dilemek tövbe etmek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi