Takı Yapımı ve Tasarımı

+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve Takılar Bölümünden Takı Yapımı ve Tasarımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BERFİN
  Üye
  Reklam

  Takı Yapımı ve Tasarımı

  Reklam  Takı Yapımı ve Tasarımı

  Forum Alev
  Kendi takılarınızı yapmak istemezmisiniz.İşte size ufak tüyolar.Kolay gelsin:)

  Giyiminiz kadar takılarınızla da herkesten farklı olmak mı istiyorsunuz? Haydi o zaman iş başına...


  HAYAL EDİN YETER...

  Tarihin en eski dönemlerinden bu yana insanın değişmez içgüdülerinden biri de beğenilme, sevilme ve buna bağlı olarak da süslenmedir. Bu içgüdüye karşılık insan, çözümü takılarda bulmuştur.

  Günümüzde ise bu ihtiyaç biraz şekil değiştirmiştir. Bizler artık giysilerimizi, aksesuarlarımızı ve hatta yaşadığımız mekana ait eşyaları bile sadece beğenilmek için değil kendimizi ifade etmek için bir araç olarak görüyoruz. Bu nedenle de tarzımı yansıtan her detayı, özellikle de takılarımızı seçerken daha özgün olmaya özen gösteriyoruz.

  Bu kimi zaman istediğimizi bulamamıza ya da tam olarak uygun olmadığını düşündüğümüz bir takıyı kullanmamıza bile neden olabiliyor. O halde neden kendi takılarımızı kendimiz hazırlamıyoruz? Hem keyifli hem de verimli geçecek bir zaman dilimi sonunda kendimizi neden tam da istediğimiz gibi bir takıyla ödüllendirmiyoruz?

  Renk renk, şekil şekil boncuklarla yaratabileceğimiz ve bir eşi daha olmayan bir kolye ya da bilezikle farklı olabilmek elimizde. Hatta takı deyinde sadece kolye, bilezik ya da küpe düşünmemek de lazım. Farklı takı malzemeleri ve yapım teknikleriyle her türlü eşyanıza, giysinize estetik donanımlar kazandırmanız mümkün. Bu bir terlik ya da çanta, yastık veya abajur olabilir. Sadece hayal etmeniz yeterli.

  Takı yapımı için malzemeler ne kadar çeşitliyse, teknikler de o kadar çok. Cam, metal, seramik, taş gibi dilediğiniz türde malzemeyi kolaj, çivileme, örgü, dokuma tekniği, işleme, gravür, bağlama gibi teknikleri kullanarak, biraz sevgi ve estetik katarak özel bir takıya dönüştürmek mümkün. Bazen birkaç teknik de bir arada kullanılabiliyor.

  Takı yapımında estetik tercih kadar ergonomiklik de önem taşıyor. Malzeme ve tasraım tercihinde ne kadar özgür olsak da dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta bu. Seçeceğimiz malzemenin kalitesi, tasarladığımız model bedenimizle de uyumlu olmalı. Kullanacağımız boncuklardan zincirlere, yapıştırıcılardan boyalara kadar her malzemenin allerjik olmamasına dikkat edin.

  Takı Taşları Kalıbı Çalışması

  Malzeme Hakkında

  Fimo oldukça yumuşak, ev fırınında sertleşmesini sağlayan plastik maddeler içeren, kolaylıkla şekillendirilebilen ve oyun hamuruna benzeyen bir modelleme malzemesidir. Sıra dışı bir ürün olan, kullanım alanlarının sınırsızlığıyla ve kullanım kolaylığı ile dikkat çeken polimer-kil yeryüzünde bulunan doğal killere benzemez. Fimo'yu geleneksel killerden ayıran en önemli özellikleri, renklerinin birbirleriyle kolayca karışabilmesi, renk yoğunluğunun istenildiği gibi azaltılabilmesi veya çoğaltılabilmesi, kalıp alma, yontma, oyma, boyama, parlatma ve baskı işlemlerinin yapılabilmesi ve zımparalanabilmesidir. Toprak kile oranla daha dayanıklı olan fimo polimer-kil tamamen kimya laboratuarlarında geliştirilmiştir. İçeriğinde; Polyvinly Chloride (PVC), renk pigmentleri ve plastik maddeler bulundurur. Su içermediğinden kuruma, çatlama gibi sorunlarla da karşılaşmanızı önler. Ev fırınında 130 derecede 30 Dk. pişirildiğinde içeriğindeki ısıya duyarlı plastik madde sıcakla temas ettiği anda sertleşmeye başlar. Metal, ahşap, cam, taş ve ısıya dayanıklı plastik yüzeyler kaplanabilir. Seramik gibi şekillendirilebildiği için takı ve biblo yapımında da rahatlıkla kullanılabilir. Doğru olarak fırınlandığı zaman hamurlarınızın renginde solma, koyulaşma ve şekil bozukluğu oluşmaz. Bir fimo paketi 56 gr. ağılığında ve 55 x 55 x 15 mm ebadındadır. 4 dosya kağıdı kadar yüzey rahatlıkla kaplanabilir. Fimo Soft ve Classic olmak üzere iki çeşittir. Fimo Soft daha yumuşak ve kolay yoğrulur. Opak, transparan, florasan, simli, metalik, mermer efektli olmak üzere 48 renkten oluşmaktadır. Fimo Classic ise daha sert ve yumuşatma işlemi daha zordur. Yumuşak olmamasının nedeni detaylı çalışmalar ve oyma işlemi gibi işçilik gerektiren çalışmalarda zorluk çekilmemesi içindir. Bir transparan ve 23 opak renkten oluşur.

  Yapılışı

  Farklı renkleri karıştırarak doğal taş renkleri elde edebilirsiniz.

  Zemin üzerinde silindir haline getirip ikiye katlayarak renklerin karışmasını hızlandırabilir,ince çizgiler oluşmasını sağlayabilirsiniz.

  Yuvarlama işlemi esnasında burgular yaparak çizgileri hareketlendirirseniz farklı taşlar oluşturabilirsiniz.

  Renkler tek renk halini almadan karıştırma işlemini durdurmalısınız.

  Kullanmak istediğiniz renkte malzemeyi ucu sivri bir silindir haline getirerek kalıbın merkezine bastırınız.Tek hamlede çekerek çıkarttığınız hamur,kalıbın içindeki tüm detayları içeriği sayesinde alacaktır.

  Kenar fazlalıklarını kesiniz.

  Transparan ve opak fimoları karıştırarak doğal taş görünümleri elde edebilirsiniz.Hazıladığınız taşları 130°'de 30 dakika fırınlayadıktan sonra,isterseniz ardından vernikleyebilirsiniz. 2. 2
  BERFİN
  Üye
  Reklam  Kolye Yapımı


  Yapılışı

  Renkleri birbirine karışmış hamurlarınızı zeminde ileri geri hareketlerle silindir hale getiriniz.


  Birer cm. aralıklarla kesip,avucunuzda yuvarlayarak top haline getiriniz.


  Hazırlamış olduğunuz herhengi bir motiften ufak kareler kesiniz.


  Yuvarlak topları kare hamurların ortasına yerleştiriniz.


  Açıkların kalmamasına dikkat ediniz.


  Avucunuzda yuvarlayarak birleştirme noktalarının kaybolmasını sağlayınız.


  Atık hamurlardan bir parça alınız,iğne veya kürdanla bu hamura saplayarak 130°'de 30 dakika fırınlayınız.


  Ucunda klipsi olan misinaya istediğiniz şekillerde dizerek tasarımı yapabilirsiniz.


  Resimdeki metal aparatlardan kullanarak boncukları misina üzerinde istediğiniz yerlere sabitleyebilirsiniz.


  Bu metal aparatları pense ile sıkıştırabilirsiniz.


  Takılarınızın orta kısmında aynı motif ile farklı formda bir boncuk kullanabilirsiniz. 3. 3
  BERFİN
  Üye
  Balık Desenli Kolye


  Yapılışı

  Turkuaz,transparan yeşil ve transparan sarı malzemelrin 1/4'ünden toplar yapınız.


  Üç renkten çapı yaklaşık 5-6 mm. olan rulo hazırlayınız.


  Hepsini yanyana getirerek rulo yapınız.


  Zemin üzerinde ileri geri hareketlerle,çok inceltmeden birleştirme çizgilerini yok ediniz.


  Yaklaşık 1,5-2 cm. uzunluğunda parçalara bölünüz.


  Bu parçaların bir ucunu sivrileştiriniz.


  Kalın uçlarını parmağınızla bastırarak düzleştiriniz.


  Düzleştirdiğiniz uçları kürdan ile deliniz.


  Transparan beyazdan 5 adet,yaklaşık 3 mm. kalınlığında, 4x4 cm. boyutunda,transparan yeşil ve sarıdan 1'er adet yaklaşık 1 mm. kalınlığında,turkuazdan ise 2 adet yaklaşık 1 mm. kalınlığında 1,5-2 cm. genişliğinde levhalar hazırlayınız.


  Beyaz levhalardan birini tinting medium,diğerini gümüş rengi akrilik boya ile boyayınız.


  Sırasıyla beyaz,gümüş rengi ile boyanmış beyaz,yeşil,beyaz,sarı,turkuaz tinting medium ile boyanmış beyaz,turkuaz,beyaz olarak üst üste diziniz.


  Üstüne kalemle bastırarak delikler açınız.En alttaki parçanın delinmemesine dikkat ediniz.


  İkiye bölüp üst üste koyunuz.Parçaların birleşmesi için elinizle hafifçe bastırınız.


  Üstünden ince dilimler kesiniz.


  Turkuaz ve transparan beyazdan bir miktar alıp karıştırınız ve 5-6 mm. kalınlığında levha açınız.Üzerine kolyenin ucunda kullanacağımız balığın gövdesini kürdan yardımı ile çok bastırmadan çiziniz.


  Balığın gövdesini 3 eşit parçaya bölüp,hazırladığınız ince dilimler ile kaplayınız.


  Balığın kafasından küçük bir üçgen kesip ağzını,lacivert renkten minik bir top ile gözünü yapınız.Kafasına kürdan ile boynundan 2 delik açınız.Sağdaki delik gözün altındaki dudağa,soldaki delik ise diğer dudağa çıkacak şekilde olmalı.Gövdenin ortasındaki parçaya boynundaki deliklerle aynı hizada iki delik açınız.Gövdeyi ouşturan son parçayada ortadaki deliklerle aynı hizada iki delik yeri belirleyip,önce sağdan karşı kenara,sonra soldan karşı kenara iki delik açınız.Kuyruğa ise tek delik açınız.


  Ev fırınında 130°'de 3 dakika fırınlayınız.Boncuklar fırından çıkar çıkmaz soğuk suyun içine atıp 3-4 dakika bekletiniz.Bu işlemle boncuklarınızın üzerinde çatlaklar oluşur ve doğal bir görünüm kazanır.Artık kolyenizin tasarımını yapabilirsiniz. 4. 4
  ๒ü$ђяα
  Yeni Üye
  Çok teşekkür ederim.

 5. 5
  cadi_35
  Yeni Üye
  slm ya eminim hepsi çok güzeldir eklemek içinde çok uğraşmışsın ama hiçbiri görünmüyor :(

 6. 6
  _blackangel_
  Üye
  yaa güzeller paylaşım için teşekkürler;D

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi