Burnout Paradise İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Burnout Paradise İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  eRen
  Özel Üye
  Reklam

  Burnout Paradise İnceleme

  Reklam  Burnout Paradise İnceleme

  Forum Alev
  laystation 3'üm yok ama artık yeter dedim. Hemen gittim, en yakın PS3 satan bir yere değil de arkadaşıma, dedim aç şunu bağlıyoruz PSN'ye. Sonunda demoyu kurduk ve oyuna daldık. Dalmaz olaydık...

  Ufak tefek videolardan sonra kontrolü ele aldığımız bölüm geldi ama biz beklemedeydik. Dedik ki daha video bitmedi arabayı tanıtıyor (sanırım Mustang idi). R'ye dokunmamla zaten ufaktan bir sarsılma yaşadık topluca. Criterion sen ne yaptın dedim kendi kendime içimden.

  Nerden baksanız bir 10 dakika sadece arabanın hatlarını inceledim kamerayı çevirerek. O kadar mükemmel çizilmiş ki bırakın oyunu oynamayı sadece arabayı izleyin yani. İlk başlarda hafif bir gazla ilerleyerek arabanın etrafında kamerayı çevirip çevrenin gerçekçi yansımalarına bakmaya başladım. Bir yandan PS3'ün muntazam grafiklerine sırıtır bir şekilde kendimi kaptırmış bakarken diğer yandan da arkaplanda dır dır dır konuşan Crash FM'den DJ Atomica'yı dinliyordum. DJ konuşurken aşağıda da altyazı geçiyordu. Bazen anlaşılmıyor çünkü ne dediği. Ne yapmamızı istediğini anlamak güç olabiliyor. Altyazının her oyunda yapılması kesinlikle gerekli olan bir özellik olarak görüyorum kendimce. Sadece bu yüzden insan kafayı yiyebiliyor arasıra. (Ed: Assassin's Creed yüzünden olmasın?)

  R2 ile arabamızı çalıştırdıktan sonra başlıyoruz Paradise şehrinin ufak bir kısmında dilediğimiz gibi tur atmaya. Buna hemen başlamadan önce hurdaya benzeyen arabamızı hemen bir tamir dükkanına sokup gıcır hale getireceğiz. Güzel olan bu tür yerlerde durmak yok. 1 mph ile de geçseniz 300 mph ile de geçseniz araba pırıl pırıl çıkıyor. Sadece tamirciyle kalmıyor ayrıca boyacı ve benzin istasyonları da mevcut (merak etmeyin benzinle işimiz yok). Boyacıda arabamızı daha şık bir hale getirebiliriz (mesela arabamıza hareket ettikçe ışığa göre değişen boya atabiliriz), benzin istasyonunda ise Burnout'taki en önemli şey olan boost'u dolduruyoruz.  Gelelim oyundaki kazalara. İşin can alıcı noktasına. İlk kazamı nasıl yaptığımı hemen anlatayım. Neredeyse son sürat gidiyordum, "oncoming" ile arabaların arasından geçip yollarda yağ gibi süzülüyordum, bunu yaparken de artist artist sağa sola bakıyordum, ayrıca bastığım yol da epey bir düz şekildeydi yani viraj falan yoktu. Sonra hatırladığım şeyse arabamın akordiyona benzemiş haliydi. Kaseti geri saralım sizin için.

  Ağzımın suları akarak giderken ilerdeki barikatlara kim dikkat ederdi ki? Saliselik bir durumdu ve kaza olacağı belliydi, kamera açısı hemen değişti ve arabamla barikatı tepeden çeken bir kameraya geçti. Ağırçekim ile barikata ilk çarpma anındaki yamulmalar ve kemik kırılması gibi çıkan çatırtı sesleri, arabanın camlarının bir anda patlaması, tekerlekleirn ön tampon kısmında sıkışıp sağa sola fırlamasıyla artık ne diyeceğimi şaşırmıştım. Çünkü ağzım açık kalmıştı yanımdaki arkadaş kapadı. (Bu arada barikatlarda Ocak 2008'e kadar yol kapalı diyor). Yani görüldüğü üzere bunu açık bir şekilde anlamış bulunuyorum. Siz de anlayacaksınız merak etmeyin.

  Sonra aklımdaki ilk şey şehirde freerun yaparken acaba başka ne tarzda kazalar olabiliyor? diye kendime sorduktan sonra ilk kurbanımı, ardından da diğerlerini seçmeye başlamaktı. Sanki kaza yapmaya aç bir canavar gibi oraya buraya saldırdım ve bu adamların sırf şu kaza animasyonları için ne kadar çok çalıştıklarını, karşımda görsem alınlarından öpeceğimi düşündüm. Arabalara patladıktan sonra her BO da olduğu gibi değişen kamera açılarıyla kazayı daha gerçekçi bir hale getiriyor, kamera çok hareketliyken görüntü bulanıyor ve zoom yapılıyor.
 2. 2
  eRen
  Özel Üye

  --->: Burnout Paradise İnceleme

  Reklam  Kendimizi kazalara kaptırmadan demonun bize sunduğu diğer güzelliklerden bahsedelim. Şehirde dilediğimiz gibi dolaşırken bir yandan da DJ konuşurken- anlıyoruz ki haritanın belli yerlerinde event'ler var. Bunlardan açabildiklerimiz yarış (race), sprint ve drift tarzındaki modlar. Bu modlar haritada daire içinde yıldız şeklinde görünüyor ve her biri trafik ışıklarında başlıyor. Işıklara gelince R2+L2 yapıp hangi moddaysak o başlıyor. Yarışa başladığınızda diğer yarışmacılar da hemen katılıyor, yanınızdan vızır vızır geçiyor. Yarışçıları yoldan da çıkartarak takedown yapabiliriz. Kısa ve çok kolay. Sprint türündeki zamana karşı yarış (tek kişi). Sprint ve Race'de dikkat etmeniz gereken unsurlar kısa yollar. BO'yu bir yandan boost ile oynayıp diğer yandan da haritaya bakmak oldukça güç. Malum aşırı hız. Yolda ilerledikçe yaklaşan diğer caddeler ekranın yukarsında ufak tabela şeklinde gözüküyor. Sağ tarafa dönen bir yolsa işaret sağdan geliyor. Yaklaştığımızı belirtiyor. Aynı kısımda da varış noktasına kaç mil kaldığını gösteriyor. Özellikle sprintte dönmemiz gereken caddeye yaklaşınca arabanın sinyali yanıp sönmeye başlıyor. (Yani trafik kurallarına bir nevi uyuyoruz). Drift ise arabayı kaydırarak puan toplamamız gereken mod. Bir de sonradan fark ettiğim bir olay da "park etme sanatı". Bazen kaldırım kenarlarında, emniyet şeridine park edilmiş bir kaç araba duruyor. Yaklaşınca hemen Atomica araya girip ne yapmamız gerektiğini anlatıyor. Olay basit. Hızlı bir şekilde gelip el freniyle arabayı cuk diye park edilmiş arabalardan iki tanesinin arasındaki boşluğa park etmek. Bunların yanında açamadıklarımız da mevcut ama ne tür bir kapışma olduğu da belirtilmemiş. Sadece "event locked" diyor.
  Şehrin kuzey doğu kısımlarını oynayabildiğimiz demoda, bazı yerlerde yüksek reklam panoları var. Bunların yakınlarında ise rampalar mevcut. Rampalardan uçarak bu tabelaları parçalamak da bir hayli zevkli. Oyunda bunlardan çok daha fazlası bizimle olacak. Ayrıca oyundaki haritanın çok küçük bir kısmının açık olduğunu ve şehrin genişliğini harita menüsünü kullanarak görebilirsiniz.

  Demonun ayrı bir güzelliği multiplayer olarak da oynanabilmesi. Sağ dijital yön tuşuna basarak arkadaşlarımızı oyunumuza davet edebilir ya da mevcut server'lara bağlanarak diğer kullancılarla birlikte takedown festivaline katılabiliriz. 1024K adsl bağlantısı ile çok rahat bir şekilde oynanabiliyor. Yarışçıların birbirlerini kovalaması çok zevkli. Bunun yanında mikrofon bağlarsanız sesli chat de yapabiliyorsunuz ayrıca. Kazalar boyunca kikirdemeler, gülmeler geliyordu.


  Hız duygusunun mükemmel şekilde yansıtıldığı, benzersiz hasar modellemesi ve adrenalin yüklü, arcade türünün önde gidenlerinden olan BO:Paradise yarış tutkunlarının mutlaka denemesi gereken bir oyun. Tam sürümü çıkana kadar sizi epey bir meşgul edecektir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi