Command & Conquer: Renegade (İnceleme)

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Command & Conquer: Renegade (İnceleme) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Command & Conquer: Renegade (İnceleme)

  Reklam  Command & Conquer: Renegade (İnceleme)

  Forum Alev
  Command & Conquer: Renegade  Oyunun konusundan bahsetmeden önce mutlaka training bölümünü oynayın. Çünkü oyun sırasında hiç alışık olmadık şeyler görebilirsiniz. Training'i bitirince oyunu rahatlıkla oynarsınız yoksa ilerde takılacağınız bir yerde ne yapacağınızı bilemezsiniz.

  Oyunu başlattığınızda zorluk derecesini seçip oyuna başlıyoruz. Oyunumuzun konusu da, bu oyunun strateji versiyonunu oynayanlar bilirler, GDI ve NOD'lar arasında geçen savaşları anlatıyor. Yalnız bu savaşların küçük bir bölümünü anlatıyor. Oyun 12 görevden oluşuyor. Yalnız haritalar gerçekten çok büyük bu yüzden yolunuzu EVA denilen aletle buluyorsunuz ki gerçekten bu alet çok yardımcı oluyor. EVA sayesinde dost ve düşman birlikleri görebilirsiniz. Ayrıca bölümde ilerlerken asıl göreviniz dışında yeni görevlerde ekleniyor bunu da EVA'nıza bakarak öğreniyorsunuz. EVA sayesinde dost ve düşman birlikleri sürekli kontrol imkanınız var.

  Oyun sırasında birçok araç kulllanabilirsiniz. Bunlar dost veya düşman farketmez istediğiniz aracı kullanın. Araçlar size çok yardımcı olacak çünkü sürekli olarak üzerinize helikopterlerle düşman askerleri ve araçları geliyor bunların hepsini de silahlarınızla halletmek biraz zor. Haritalarda yapmanız gereken önemli birşey daha var o da düşman merkezlerini yok etmek (hani elinde kırmızı el olan binalar var ya Çünkü bu binalardan yayılan ışınlar sizin sağlığınızı bozuyor EVA'nızı etkiliyor. Şimdi koca bölümü de tek başımıza mı bitireceğiz demeyin çünkü size de sürekli olarak asker yardımı geliyor ama belli bir süre başınızın çaresine bakacaksınız. Eğer bir bölgede sürekli düşman geliyor ve bölümü geçemiyorsanız öncelikle kuledeki askerleri öldürün onlar sürekli olarak yardım çağırıyorlar veya çok hızlı hareket edin yani bir yandan düşmanı öldürün bir yandan da ilerleyin. Merak etmeyin eğer yapılacak bir göreviniz varsa (etrafta patlatılacak düşman silahları falan) onu yeşil bir okla göreceksiniz .

  Biraz da silahlardan bahsedelim. Oyunda 10-15 çeşit silah bulunuyor. Ayrıca bunu dışında zırhlar ve sağlık ekipmanları da mevcut. Özellikle zırhlar size çok lazım oluyor. Silahlarınızın arasında da ağır makineli silahlardan tutun da sniper'lara roket atarlara, lav silahlarına kadar bir sürü silah var. Ben oyunu 3 zorluk derecesinde de oynadım ve şunu gördüm oyunun zorluğuna göre ekipman sıklığı artıyor yani sonuç olarak hemen hemen 3 zorluk derecesi de birbirine oranlayınca aynı olarak gözüküyor.

  Biraz da teknik detaylara bakalım. Oyunumuz 2 CD. İlk CD'yi kurulumda diğer CD'yi de oyun için kullanıyoruz. Yalnız kurulum biraz uzun sürüyor sabırlı olun. Ayrıca oyun Direct3D destekliyor (Ayarlardan görebilirsiniz) yani OpenGL ile sorunu olanlar rahatça bu oyunu oynayabilecekler. Oyun ayrıca bazı ses sistemlerini de destekliyor. Eğer Surround Sisteminiz varsa (benimki gibi ses kalitesini arttırabiliyorsunuz, bu da oyunu çok daha heyecanlı yapıyor.


  Westwood firması oyunu stratejiden FPS'ye başarıyla aktarmış. Özellikle sürekli üzerinizde uçuşan uçaklar sanki Black&White gibi 3D strateji oynuyor havasına sokuyor insanı. Oyunun stratejiden aktarılmış olmasının bir kötülüğü de var o da haritanın sürekli genişlemesi bunlar öyle büyütelecek detaylar değil tabi ki.

  Oyunun grafiklerine gelince bence tatminkar. Ne iyi ne de kötü. Zaten biraz daha iyi olsaydı herhalde bilgisayar patlardı. Oyunda benim dikkatimi çeken (tabi bu düşündüğüm doğruysa) objeler ve nesneler low polygondu. Buna rağmen oyun çok kasıldı. Ayarlardan kıstım, detayları azalttım ama nafile oyun yine de takılıyor. Onu bırakın ara demolarda bile takılıyordu. Bu arada filmlerin hepsini animasyon olarak izliyorsunuz yani strateji versiyonu gibi gerçek karakterler yok. Her neyse, bu oyunu iyi bir performansla oynamak için (iyi performans 1024x768x32 en azından bir GeForce2'ye sahip olmanız lazım ve en az 256 MB RAM'e. Yoksa benim gibi bilgisayarınız anormal kasılır. Bu kasılmalarda oyunun zevkini büyük ölçüde azaltıyor, o yüzden 3 bölüm mü ne oynadım oyunu sıkıldım açıkçası. Yanlış anlamayın oyundan değil takılmalardan.

  Oyunun seslerine gelince seslerde herhangi bir özellik yok. Yani klasik FPS sesleri işte. Sadece seslerin bir güzelliği var, o da oyunun ses sistemlerini desteklemesi. Ayrıca ara sıra çalan hip-hop tarzı müzikler de fena değildi.


  Genel olarak Renegade gerçekten kaliteli bir oyun. Bu sıralar oynanacak en iyi FPS'lerden biri. Özellikle Red Alert hayranıysanız ve Red Alert dünyasını farklı bakış açılarından oynamak istiyorsanız mutlaka deneyin pişman olmazsınız. Ahh ahh Desperados'un da FPS'si olacaktı ki... Renegade için son bir notum var o da eğer bilgisayarınız konfigürasyonu iyi ise bu oyunu alın, artık eski nesil sistemler bu tür oyunları kaldıramıyor. İyi bir upgrade yapın öyle alın oyunu, paranız varsa...  (Alıntı)
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Command & Conquer: Renegade (İnceleme)

  Reklam  Command & Conquer, çoğu gerçek zamanlı strateji tarzında yapılmış bir video oyunu serisidir Serinin oyunları 1995-2003 yılları arasında Westwood Studios tarafından yapılmaktaydı.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi