Guitar Hero 3: Legends of Rock

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Guitar Hero 3: Legends of Rock ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Puma
  Özel Üye
  Reklam

  Guitar Hero 3: Legends of Rock

  Reklam  Guitar Hero 3: Legends of Rock

  Forum Alev
  Şu an şu yazıyı okuyorsanız ve bir konsolunuz yoksa, hayatınızda en az bir kere “Acaba sadece Guitar Hero oynamak için konsol almak mantıklı olur mu?” sorusunu kendinize sormuşsunuzdur. Ben de sizin sorunuzu cevaplayayım;

  Konsolu olmayan birçok oyuncunun rüyalarına giren Guitar Hero serisi, nihayet bizleri kırmayarak bilgisayara da uğradı. Bence yüzünüzde derin bir gülümseme oluşmalı bu haberden sonra... Duydunuz işte; Guitar Hero PC’de!

  Aşama 1: Ambalajı Açalım!
  Oyunun içinde bulunduğu kutuyu açıyoruz yavaş yavaş. Karşımıza ne çıkacağını merakla bekliyoruz. Biz bilgisayar oyuncuları o kadar çok Guitar Hero (GH) oyununu oynama hayallerini kurmuşuz ki, sanki kutuyu açınca içeriden ışınlar fırlayacak gibi geliyor... Ve fırlıyor da!..

  Karşımıza gitar şeklinde bir kumanda çıkıyor ilk başta. Merakla bakınırken, birçok yapıştırma keşfediyoruz kutunun içinde. Evet, kendi gitarımızı kendimiz düzenleyeceğiz bu yapıştırmalarla... Ardından oyunun CDsinin bulunduğu kutuya ulaşıyor elimiz. Merakla açıyoruz. Çılgın bir gitarist olmanın vereceği zevki içimizde hissetmeye başlıyoruz ve...

  Aşama 2: Gitar Şeklindeki Kumandaya Ufak Bir Göz Atalım...
  Daha önceki satırlarda da bahsettiğim gibi kendi gitarımızı istediğimiz gibi modifiye ediyoruz. Bu güzel bir uygulama. Biraz meraklıysanız, 1-2 saatinizi vererek gayet güzel bir gitar oluşturabilirsiniz. Daha da meraklıysanız, gitarınıza özel yapıştırmalar alıp müthiş bir şey ortaya çıkarabilirsiniz. Emin olun pişman olmayacaksınız.

  Gitarın klavye kısmında beş tane buton var. Daha önce GH oynamadıysanız “Bu şey ufacık çocuklar için mi? Ekranda renkler belirecek bizde bunlara mı basacağız yani?” diye sorabilirsiniz. Eğer böyle düşünüyorsanız, oyunu açın, expert seviyesinde bir şarkı çalın, ardından yazıyı okumaya devam edin.

  Gelelim Whammy Bar butonuna: Özellikle expert seviyesinde şarkı çaldığınızda ve bir başkasıyla solo savaşına girdiğinizde işinize yarayacak bir özellik. Sesi dalgalandırmanıza yarıyor. Böylelikle daha ilginç ve kulağa hoş gelen solalar atıp şarkılara kendi stilinizi biraz da olsa katabiliyorsunuz.

  Kısaca kumandanın nasıl kullanıldığından da bahsedelim; Ekranda basmamız gereken butonlar beliriyor. Biz ise o butona basarken, aynı anda Strum Bar’ı aşağıya veya yukarı oynatıyoruz. Böylelikle dinlemekten hoşlandığımız şarkıları çalıp, sololarını atıyoruz.

  Aşama 2: GH3 Oyun Menüsünü İnceleyelim!
  Menüde karşımıza 5 ayrı oyun modu çıkıyor. Hepsini teker teker inceleyelim;

  Career Mode: Bu bölümde gerçek bir rock efsanesi olmaya çalışıyoruz. Ortalama bir senaryo karşılıyor bizi Career Mode içinde. Çok daha iyi bir senaryo oluşturulabilirdi aslında. Üzerinde az durulmuş gibi geldi bana. Ağzımızı açık bırakacak bir senaryo, bu oyundan alacağımız zevki kat kat arttırırdı.

  “Üzerinde az durulmuş” ifadesini ne yazık ki bir kez daha vurgulamak zorundayım. Konser alanları çok daha iyi olabilirdi. Tamam, hapishanede konser vermek çok ilginç bir durum; ama mahkumların ortasına gaz bombası atılıyor ve mahkumlar yerinden oynamıyorsa, ortada bir arbede çıkmıyorsa, insanlar birbirine girmiyorsa, ben şu soruyu sorarım: Hapishanede veya anaokulunda konser vermek arasında ne fark var ki?
 2. 2
  Puma
  Özel Üye

  --->: Guitar Hero 3: Legends of Rock

  Reklam  Career Mode kesinlikle çok daha yaratıcı olabilirdi. “Bir grupta gitar çal, para kazan, paranı harca, arada sırada solo savaşları yaparak ünlü rakiplerini devir” dörtlemesi içinde dönen kısır bir döngüden çok daha iyisi kesinlikle yapılabilirdi. Tabii bu da biraz senaryoya dayanıyor. O zaman bir düşünelim: Nasıl farklı şeyler yapılabilirdi?

  Karakterlerin birbirlerinden tek farklarının neredeyse sadece tipleri olması yerine, seçtiğimiz gitaristin kendisine özel sorunları olabilirdi. Örneğin, vereceği çok önemli bir konserden önce kız arkadaşıyla ayrılmasının ona verdiği moral çöküntüsü, acayip bir nota yığını ile işimizi zorlaştırarak bizlere geri dönseydi fena mı olurdu? Paramızı gitar, gitar deseni, yeni şarkılar, karakterler ve benzerlerinden daha enterasan şeyler için kullanabilirdik. Mesela prova için bir stüdyo kiralanır ve bu sayede bir şarkıda normalde çalınamayacak sololar öğrenilirdi. En azından iki-üç şarkı için böyle bir şey yapılsaydı oyun çok daha güzel bir hal almaz mıydı?

  Belki gerçekten çok daha güzel şeyler olabilirdi oyunun içinde; ama oyun bu haliyle bile bizlere “Bir konser alanında kendimden geçmişçesine solo atıyorum” hissini verebiliyor. Özellikle expert seviyesinde. Tabii bu hissi kazanmak için çok uğraşmanız gerekli. Çünkü expert seviyesinde bir şarkının sonunu getirmek pek kolay değil.

  Co-op Career Mode: İki kişilik oynanan, eğlenceli bir mod. Bu mod içinde bir oyuncu elektro gitarı, diğeri ise ritim veya bass gitarı alıyor. Şarkılar çalınmaya başlanıyor. Doğal olarak single career mode seçeneğinden çok daha zor ama çok daha eğlenceli bir bölüm. Başarılı olabilmek için gerçekten bir takım çalışması yürütülmesi gerekiyor. Kesinlikle denenmesi gereken bir mod.

  Quick Play: Bu bölümde istediğiniz şarkıyı çalmakta özgürsünüz. Zaten ismi bölümün içeriğini yeterince açıklıyor.

  Training: İsminden de anlaşılabileceği gibi “tekrar yapma” bölümü. Bu bölüm ikiye ayrılıyor:
  Tutorials: Bu bölümde GH3 hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz. Gayet yararlı bir bölüm.
  Practice: Çaldığınız bir şarkının, istediğiniz kısmını hız ayarı yaparak tekrarlayabileceğiniz bölüm. Bazı şarkıları kavramanızda gerçekten işinize yarıyor.

  Multiplayer: Bu bölüm iki kişilik oynanıyor ve üç ayrı mod bulunuyor.
  Face-Off: İki oyuncu aynı şarkıyı çalıyor. Daha fazla puan yapan oyuncu kazanıyor.
  Pro Face-Off: Face-Off modunun zorlaşmış hali. Bu bölümü açmak için medium, hard veya expert seviyelerinden birini bitirmelisiniz. Oynamaya değer eğlenceli bir bölüm.
  Battle: Bir arkadaşınızla solo savaşına girebileceğiniz bölüm. Güzel dizayn edilmiş. Solonuzu çalarken bazı saldırılar kazanıyorsunuz. Seviye zorlaştırma, rakibin butonunu bozma, notaların hızını arttırma gibi saldırıları rakibe attığınızda işi gerçekten çok zorlaşıyor.

  Bütün modları inceledik. Gördüğünüz gibi bizi uzun süre oyalayabilecek kapasiteye sahipler. Bir o kadarda eğlenceliler. En azından bir-iki haftanızı alıp götürebilecek bir oyun GH3!
 3. 3
  Puma
  Özel Üye
  Aşama 3: Haydi Konser Verelim!
  İlk konseriniz... Seyirciler ayakta. Grubunuzun ismini bağırıyorlar. Heyecanlısınız. Sahneye ilk adımınızı atıyorsunuz. Sol tarafınızda Score Meter (Yaptığınız puanı ölçüyor), sağ tarafınızda ise Rock Meter (“Ne kadar iyi rock yapıyorsunuz” Göstergesi) ve Star Power Meter (“Star Power özelliğini ne zaman ve ne kadar kullanabilirsiniz” Göstergesi) ölçüleri var. Merakla gitarınıza kenetleniyorsunuz. Çalmaya başlıyorsunuz. Seyircinin çoşkusu sizi kendinizden alıyor. Derken;

  Bir bakıyorsunuz ki bu seyircide normal olmayan bir şey var. Ortalarına gaz bombası atılıyor, hiç istiflerini bozmuyorlar. Metal müzik çalıyorsunuz, ortada ne kargaşa var ne bir şey... Kafanız karışıyor. Ayriyeten sahnede yaptığınız hareketlerde özgür olmadığınızı anlıyorsunuz. İleri geri, sağa sola dönemiyorsunuz kendi isteğinizle. Elinize gitarı vermişler sadece onu çalabiliyorsunuz.

  Üzülüyorsunuz birden. Halbuki şöyle sahneden hoplayıp zıplama özgürlüğünüz olsa, veya yapacağınız hareketleri daha önceden seçme olasılığınız olsa ne güzel olur değil mi? Hem sadece gitarla uğraşabilme monotonluğundan kurtulurdunuz, hem de verdiğiniz konserden daha fazla zevk alırdınız. Ama maalesef durum böyle değil.

  Guitar Hero 3 oyununda konser verirken aynen bunları hissediyorsunuz. İlk başta seyircinin çoşkusu sizi etkiliyor. Sonra malum yapay zeka hataları ve seyirci şovundaki eksiklikler seyircinin sizin için sıradanlaşmasına sebep oluyor. Ayrıca bir süre sonra sadece gitarla uğraşmak canınızı sıkıyor... Ama ne çare. Yapacak bir şey yok, elimizdekilerle yetineceğiz.

  Aşama 4: Genel Değerlendirme
  Guitar Hero 3, bilgisayar oyunlarına ayrı bir renk kattı. Belki bundan sonra bilgisayar oyuncularının ulaşamadığı diğer oyun serileri de GH serisini örnek alarak bilgisayara uğrayabilir. Guitar Hero 3, bu açıdanda önemli bir oyun. Fakat yazımda da bahsettiğim gibi çok daha güzel olabilirdi. Serinin bir sonraki oyununa gözlerimizi dikiyoruz artık. Belki beklentilerimizi bir sonraki oyun daha iyi karşılar.

  Teşekkürler GH serisi, teşekkürler Activision ve Aspyr, bilgisayarlarımıza uğradığınız için... Hoş geldiniz!
+ Yorum Gönder
guitar hero 3 legends of rock nasıl oynanır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi