Tom Clancy's Hawx PS3 Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Tom Clancy's Hawx PS3 Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sinemacrazy
  Usta Üye
  Reklam

  Tom Clancy's Hawx PS3 Demo İnceleme

  Reklam  Tom Clancy's Hawx PS3 Demo İnceleme

  Forum Alev

  Ubisoft'un Tom Clancy's Ghost Recon serisini göklere taşıdığı Hawx'ın demosu geçtiğimiz hafta Playstation Store'da yayınlandı. 2008 sonbaharında çıkması beklenirken 2009'un bahar ayına ertelenen Hawx'ın demosunu oynayıp, oyun hakkında ilk izlenimlerimizi yazma fırsatı bulduk.

  http://www.gametrailers.com/player/32499.html

  DEĞİŞİM RÜZGÂRLARI Ubisoft son yıllarda hit oyunlarına karşı farklı bir politika izliyor. Şöyle ki : Neredeyse her yıl yeni bir splinter cell oyunu çıkardıktan sonra serinin akışını tamamen değiştirecek Splinter Cell Conviction'ı duyurdu. Conviction'dan önce çıkan Double Agent bize Sam Fisher'ı farklı bir kimlikte göstermişti. Değişim sinyalleri orada başlamıştı aslında. Bir diğer ubisoft oyunu olan Prince of Persia ; Sands of Time, Warrior Within ve The Two thrones üçlemelerinden sonra tamamen farklı bir kimlikte geçtiğimiz Eylül ayında karşımıza çıkmıştı. Şu anda incelediğimiz Hawx ise 3.görüşten taktiksel aksiyon oyunu olan Ghost Recon serisinin yeni hali; Uçak simülasyonu. Aslında bu oyuna ne kadar simülasyon demek doğru bilmiyorum. Oyunun resmi sitesinde Hawx : Ubisoft'un yeni uçak simülasyon oyunu diye geçiyor. Birazdan bahsedeceğim gibi aslında oyun tamamen aksiyon içerikli. Kulağa tuhaf gelse de 'uçak aksiyonu' gibi bir terim kulllanılabilir Hawx için.
  KONU
  Oyun gelecekte, 2015li yıllarda geçiyor. Devlete bağlı askeri teşkilatlar güne ayak uyduramayarak ordularını yeteri kadar modernize edemez. Orduya ayrılan paranın kısıtlı olması ve yapılması gereken yeniliklerin pahalı olması nedeniyle ülkeler yeni çözümler aramaya başlar. Özel askeri firmalar adı verilen ( PMC ) kurumlar git gide popüler olmaya başlarlar. PMCler işlerini uygun fiyata, oldukça 'temiz' yapan elit asker gruplarıdır. Her geçen yıl PMCler çeşitli görevleri yerine getirirler, çalışma ağlarını genişletirler. Bu PMC'ler 2012'de 191 ülke tarafından imzalanan bir anlaşmaya bağımlıdırlar. PMClerin savaştaki rolünü ve sınırlarını bu anlaşma belirlemiştir. PMClerin operasyonların herhangi bir fazında kullanılma yetkisi ülkelere tanınmıştır. Bunun sonucunda PMClerin uluslararası pazarlarda savaş teçhizatı satın alması legalleştirilmiştir. Savaş teçhizatı pazarındaki kısıtlamalar kaldırılmış, ülkeler PMC ünitelerine karşılık savaş ekipmanı ticaretine başlamıştır. 2012-2018 yılları arasında global askeri güç git gide PMClerin eline geçecek ve PMC krizinin ilk dalgası Güney Amerika'da patlayacaktır. Gelişmiş teknolojilerle yapılmış olan PMC jetleri Amerika'ya saldırıyor ve biz de Hawx'ta eski bir pilot olan şimdilerde paralı asker olan bir karakteri yönetiyoruz. Oyunun konusu kısaca böyle ve edindiğim bilgilere göre oyun Amerika kıtasından orta doğuya kadar 16 farklı bölgede geçecek ve 17 bölümden oluşacak. Şimdi demoda edindiğim izlenimlere geçeyim :
 2. 2
  sinemacrazy
  Usta Üye

  --->: Tom Clancy's Hawx PS3 Demo İnceleme

  Reklam  ASSITANCE ON - OFF ?
  Demoda oynanabilir 2 bölüm var, 2'si de Brezilya'da geçiyor. 1.si için daha çok tutorial diyebiliriz. Uçağı nasıl kontrol edeceğimiz, düşmanları nasıl vuracağımız ve bize doğru atılan füzelerden nasıl kaçabileceğimiz başlıca öğretilen temalar. Hawx'ta uçağı temel olarak iki farklı şekilde kontrol edebiliyoruz : Assistance ON (AON), Assitance OFF(AOFF). AON modunda uçağımızı oldukça yakından görüyoruz. AOFF modunda ise kamera oldukça geriye gidiyor. 1.görüş ve 3.görüş demek istiyorum ama oyunu oynamayan kişilerin birçoğu ne demek istediğimi anlayamayacak. Videoda AON ve AOFF modlarındaki görüş açısını çok daha iyi anlayabilirsiniz. İsminden de anlaşılabileceği gibi AON modunda dışardan yardım alıyoruz, AOFF'a göre AON modunda oynamak daha kolay. AON modunda herhangi bir hedefi vuracağınız zaman ERS sistemi adı verilen sistemi kullanıp hedefinizi çok daha kolayca vurabiliyorsunuz. ERS sistemi şöyle çalışıyor: Hedef görüş alanınıza girdiği zaman kare tuşuna basıyorsunuz ve ekranda mavi renkli kutucuklar beliriyor. O kutucukların içinden geçtiğiniz zaman hedefinize otomatik olarak yaklaşıp, ateş edebiliyorsunuz. Aynı işlemi tekrarlayıp , ERS sistemini size atılan füzelerden kaçmak için de kullanabiliyorsunuz. AOFF modunda ise herşey manuel. İstediğiniz hedefe istediğiniz gibi yaklaşıp yok etme şansınız var. Kısacası AOFF modunda çok daha özgür, çok daha esnek hareket etme şansınız var. Bununla birlikte hata yapma şansınız da AON'a göre daha yüksek. Ben demoyu oynarken genelde AOFF'u kullandım, arada AON'a arada sırada geçiş yaptım. AOFF'ta oynarken çok daha fazla ölmeme rağmen çok daha fazla keyif aldım.


  ASSISTANCE acikken ve kapaliyken fuzeden nasil kacilir ?


  http://www.gametrailers.com/player/45111.html

  EĞLENCELİ OYNANIŞ


  Hawx'ta Ghost Recon'da olduğu gibi bize eşlik eden yandaşlarımız mevcut. Demoda bunlara sadece 2 komut verilebiliyordu: Saldır, defans yap. Full sürümde tahmin ediyorum 4 farklı komut verilebilecek. Bunun dışında Hawx'ta uçağı kontrol ederken hızımızı çok düşürürsek önce uyarı alıyoruz ( stall warning ) , eğer hızımızı yükseltmezsek son sürat yere doğru çakılmaya gidiyor uçak. Bu esnada uçağı kaldırıp hızlanmaya basınca birkaç saniye içinde tekrar havalanabiliyoruz. Yere yakın yerlerde hızımızı çok düşürürsek, uçağı tekrar havalandıramadan yere çakılmamız olası oluyor. Uçağın kontrolüyle ilgili söylenebilecek diğer bir nokta ise Drift. Herhangi bir yöne doğru giderken yavaşlama düğmesine basıp uçağı ters bir yöne doğru çevirebiliyoruz. Arkamızdan bizi takip eden uçakları bir anda dönüp vurmak için çok etkili bir yöntem. Drift sadece AOFF modunda kullanılabiliyor. Okurken yapması kolay gelebilir ama oyunda etkili bir drift yapmak gerçekten zor. Özellikle oyunu ilk oynadığınız dakikalarda etkili bir drift yapmak için birçok denemede bulunacağınıza eminim. Hawx'ta kontroller beklediğim kadar zor çıkmadı aslında. Herhangi bir pro-gamer seviyesindeki oyuncunun 15 - 20 dakika içerisinde alışabileceği kadar rahat kontroller. Yanlız uçağı ustaca kullanabilmek için belirli bir sürenin geçmesi gerekecek, o ayrı konu.


  MULTIPLAYER


  Oyunun multiplayer kısmı co-op'tan ibaret. Tek kişilik senaryoda bize eşlik eden elemanlar yerine multiplayer'da diğer oyuncularla birlikte oynayabiliyorsunuz. Farklı kriterlere göre çeşitli puanlar toplayıp , rakiplerinizi geçmeye çalışıyorsunuz.
  SON SÖZ
  Tom Clancy's Hawx beklediğimden daha kolay ve çok daha eğlenceli çıktı diyebilirim. Oyun içi videoları, ön incelemeler oyun hakkında size ne kadar fikir verirse versin , bir oyunu oynamadan onun hakkında karar vermenin yanlış olduğunu birçok kişi bilir. O oyunu oynamak çok daha farklı birşeydir, tamamen farklı hislere kapılır insan. Tom Clancy's Hawx da böyle birşey, tamamen yaşanması gereken bir tecrübe. 2000 km hızla giderken birden uçağı takla attırıp tankları, uçakları füzeye boğmanın ya da yere çakılmak üzereyken 10 metreden tekrar yukarı kalkmanın verdiği heyecan bambaşka birşey. Mart ayının ilk haftasında raflarda olacak Hawx. Uçaklarla hiç alakası olmayan oyuncuların bile sırf aksiyona doymak için oynayabileceği bir hit oyun Hawx. Şimdiden herkese iyi uçuşlar !+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi