Medal of Honor: Frontline

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Medal of Honor: Frontline ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Medal of Honor: Frontline

  Reklam  Medal of Honor: Frontline

  Forum Alev
  Hava çok soğuk, yağmur bir kurşun gibi üzerime vuruyor. Çıkartma teknesinin üstünde kusanlar, haç çıkartanlar, kafasını silaha vuranlar var.Bende kafayı yemek üzereyim. Komutanımız çıkış kapağının açılmasına 30 saniye diye bağırıyor. Tam o sırada yandaki taşıyıcı batıyor. Tanrım, o ne gürültü. Ona çapıyoruz ama bir şey olmuyor. Giderek daha çok korkmaya başladım. Sahil gözüktü. Top sesleri kulak zarımı yırtarcasına çarpıyor. Komutan 10 saniye diyor. İçimi büyük bir korku sardı o an. Birden ön kapak açılıyor ve işte cehennem...

  İşte Medal Of Honor: Frontline böyle başlıyor. Şahsen bu sahneyi ağzım aşağıda dilim yerlerde izledim. Böyle bir oyun olmamaz. Niye bu kadar ayrıntıyı PC için yapmamışlar şaştım kaldım. Daha çok satarlardı, daha çok hayranları olurdu. PC ve Playstation 2 versiyonunu oynayanlar Front Line'ın ne kadar farklı ve başarılı olduğunu görmüşlerdir. Gerçekten her bakımdan çok büyük fark var.

  Oyunu aldım ve taktım konsola. İlk önce dil seçimi ekranı karşıma çıktı. Tabi ki İngilizce'yi seçtim. Sonra karşıma ana menü çıktı. Seçenekler de; Options, Movies, Play, ve Load/Save var. Tabi ben hemen Play'e atladım :) Oyun ilk Ohama Çıkartmasıyda başlıyor. Yukarıda anlattığım gibi çok çarpıcı bir sahne ile oyuna dalıyorsunuz. PC'de MOH oynayanlar Ohama Çıkartmasını da büyük ihtimal oynamıştır. Sahilin sonuna gidip yüz başından bir görev alıyorduk. Bomba ile ilgili bir parçayı hemen alıp ona götürüyorduk ve sahildeki iş bitiyordu. Halbuki Frontline'da öyle değil. Sahili geçmeden önce de bir sürü görev bitiriyorsunuz. Mesela çıkartma teknelerinin sahile yaklaşamasınlar diye konduğu paslı demir parçalarının arkasına sığınmış, açılan ateşten dolayı dışarı çıkmayan bir kaç masum askeri kurtarmak ile ilgili bir görev var. Dahasını anlatmayayım çünkü siz zevk almazsınız.

  Grafikler nasıl? Ne farkı var MOH:AA'dan?

  Oyunu ilk açtığımda farkettiğim şey tabi ki grafikler oldu. Grafikler çok daha ayrıntılı bir şekilde çizilmiş. Yani gerçekten sahile şöyle bir göz attığınızda kendinizi gerçek bir savaşta sanıyorsunuz.

  Silahları tekrar çizmişler. Pek bir fark göremedim ama biraz daha ayrıntılı olmuş. Onun dışında ayrıntı olarak mesela; çıkartma sahnesinde PC versiyonunda deniz de hiç dalga yoktu, ama burda var. Ah bir de sörf tahtamı alsaydım ne güzel olurdu :) Gerçekten mükemmel olmuş. Efektlerde de çok gelişme var. Mesela sahile bir top mermisi düştüğünde havaya uçuşan toprak ve kum taneciklerini resmen sayabiliyorsunuz.

  Poligonlar bayağı arttırılmış. Ee ne de olsa PS2 bu :) Askerler çok daha ayrıntılı olmuş. Üzerindeki alet edevatları çok rahat seçebiliyorsunuz. Silahlar ve diğerleri de öyle.

  Oyun gerçekten çok hızlı çalışıyor. Yaklaşık 50-55 fps'in altına düşmüyor. Sadece çıkartma sahnesinin başlangıcında biraz yavaşlıyor o kadar. Onun dışında makineyi kasan bir yer yok.

  Heads Up Display'i biraz değiştirmişler. Mesela artık sağlığınız yazmıyor ekranda. Pusulanın kenarlarında bir çember var. Orada yeşil bir seviye healtınızı gösteriyor. Bir de ekranın sağ alt köşesinde kaç kurşununuzun kaldığı ve kaç şarjörünüzün olduğunu gösteren sayılar var. Onun dışında başka birşey yok. Bence MOH:AA gibi yapsalardı çok daha iyi olurdu. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Medal of Honor: Frontline

  Reklam  Ya Yapay Zeka?

  Evet. İşte en büyük gelişme burada. Eski yapay zekanın çok iyi olmadığını herkez bilir. Yani bence öyle. Ama burda çok büyük artış var. Neredeyse multiplayer oynuyormuş hissine kapılıyorsunuz. Mesela Bunker'dan size ateş eden bir askere siz de ateş açarsanız, adam topu tüfeği bırakıp eğiliyor. Arada bir kafasını çıkartıp bakıyor siz o yöne bakıyor musunuz diye. Bakmıyorsanız makineli tüfeği alıp size ateş açıyor. Ama bakıyorsanız tek tük ateş ediyor. Ya da dışarıda başka askerler varsa yardım istiyor ve size artık Allah kolaylık versin :) Aynı şeklilde bir koridorda kutu varsa onun arkasına geçip size ateş ediyor ya da bomba atıyor. Ortalıkta kaldığında ise öyle put gibi durup size ateş açmıyor. Sağa sola koşuşturarak ateş ediyor. Çoğunlukla da vuruyor. Biraz abartmışlar, çünkü, insan bu kadar hareket ederken nasıl da hep vuruyor anlamadım.

  Bir odaya gireceksiniz. Eğer fazla ses çıkartırsanız ve içerde adam varsa hepsi gardını almış bekliyor olacaktır. Ya da bir kişi varsa kapının arkasına veya dolap gibi birşey varsa onun içine girecektir. Siz kapıyı açtığınızda kimseyi görmeyebilirsiniz. Ama dikkatli olun. Kapının arkasını her zaman kontrol edin.

  Bu saydığım özellikler tabi ki Hard seviyesinde bir sürü artı özellik gösteriyor. Eğer easy'de oynarsanız bu özelliklerin çoğunu bulamazsınız onu söyleyeyim.

  Oyunun zorluğuna alışmak için bence ilk önce Normal'den başlayın. Çünkü Easy'e alışırsanız Hard'da kesinlikle oynayamazsınız. Ben Hard'dan başladım ama biraz zaman geçtikten sonra alıştım. Easy'de artık hayatta oynamam.

  Zorluk derecesine göre bulabileceğiniz power up'lar, tüfekler ve mermiler de azalıyor. Mesela yine çıkartma sahnesinde Easy'i seçmişseniz, patlayan bir çıkartma gemisi sahilde oluyor. Sahile bir sürü sağlık, silah ve mermi saçılmış ve bunları toplayabiliryorsunuz. Ama hard'da sadece bu demir yığınını görüyorsunuz. Dökülenler ise askerlerin ölü bedenleri.

  Sesler nasıl?

  Seslere ne kadar puan verirsin deseler 100 üzerinden 100 veririm. Gerçekten Hollywood filmlerini aratmıyor. PS2'nin çıkışı stereo olsa bile gerçekten çok başarılı. Televizyonunuzun hoperlorleri stereo ise gizel bir performans alırsınız. Ama bir de müzik setine bağlamışsanız konsolu, keyfinize diyecek yok. Ben denedim, gerçekten de sanki Pearl Harbour izlerkenki atmosfere döndü. İnsanın gamepad'i bırakıp kurşun ve top seslerini dinleyesi geliyor :) Ciddiyim. Bu kadar kaliteli ses olamaz. Sinemalarda bile bu kadar iyi efektler yok (abartı :)) Eğer televizyonunuzun yanında müzik setiniz varsa kesinlikle PS2'nizi bağlayın ve deneyin, farkını göreceksiniz. Bir de setiniz dolbydigital'se tamam. Dağıtın bütün hoperlorleri odaya. Açın sonuna kadar. İşte 2. Dünya Savaşı. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Oyunun tabi ki DTS desteği de var. DTS'in ne olduğunu herhalde tüm PS2 kullanıcıları biliyordur. Yine de ben söyleyeyim. DTS ses sinyallerinin ışıkla iletilmesidir. Yani fiber optik kablolarla. Bu ses sistemi şu an en kalitelisidir. Eğer ki müzik setiniz DTS'i destekliyorsa kesinlikle bağlayın. Çok mükemmel bir ses alırsınız. Hayatınızda hiç duymadığınız kadar mükemmel.

  Aman sesi fazla açmayın, yoka komşular gelip size kızabilir demiyeceğim çünkü MOH:Frontline oynamak için geleceklerine eminim :)

  Ya Oynanabilirlik?

  Oyunun atmosferi gerçekten çok güzel. İnsan kaptırdı mı kendini hiç koltuktan kalkmak istemiyor. Biraz oynadıktan sonra bunu anlayacağınıza eminim. Ama sakın başkalarına gamepad'i vermeyin. Pişman olabilirsiniz. Arkadaşınıza bir verdiniz mi size en sonunda şu teklifi yapacaktır: "Playstation 2'ni ve MOH'u birkaç günlüğüne ödünç alabilir miyim?". Evet doğru duydunuz. Ya o arkadaşınız sizde kalacaktır ya da PS2'nizi koltuğunun altına koyup eve götürecektir. Aksi taktirde kavga çıkabilir. Seçim sizin :)

  Neyse biz konudan kopmayalım. Oyun MOH:AA'dan biraz daha uzun sürüyor. Tüm bölümler çok sürükleyici. Bir bölüm geçip hadi ben uyuyayım diyemiyorsunuz. Öyle birşey ki yemek yemeyi bile unutabilirsiniz. Senaryo da MOH:AA'dan çok daha güzel. Ama sonuçta ikiside aynı: 2.Dünya savaşı...

  Kontrol etmek zor mu?

  Oyunun kontrollerinin başta çok zor geleceğine eminim. Ama ilk 30 dakikadan sonra anında alışıyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz klavye ve mouse ikilisine hiç gerek yok. Gerçekten de, kısa bir zaman sonra, bir Counter Strike hastası olsanız bile klavye ve mouse'dan çok daha iyi olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz.

  Kontrol seçenekleri çok ayrıntılı. Oyunun bir sürü kontrol seçeneği var. Classic MOH, Easy Shoot, Easy Reload, Easy Move ve Custom. Adlarından da anlayacağınız gibi her biri bir actiona yönelik. Mesela easy shoot'ta shoot tuşu çok daha kolay bir yerde, dolayısıyla şaşırma ihtimaliniz çok daha düşük, ama Easy Reload'da reload yapmak daha kolay. Custom'da ise tuşları istediğiniz action'a atayabiliyorsunuz.

  Gamepad'den şikayetçiyseniz PS2'nizin klavye ve mouse'su varsa onunlada oynayabilirsiniz. Tabi ki alışmak çok daha kolay. Zaten PC'de FPS oynuyorsanız alışmışsınız demektir.

  İşte yazımızın sonuna geldik. Medal Of Honor: Frontline gerçekten önceki seriye göre çok başarılı bir oyun ve şu anda PS2'deki en iyi FPS'lerden biri, hatta en iyisi diyebiliriz. Eğer paranız varsa PS2 oyunu satan bir yere parende atarak gidip bu oyunu gözünüz kapalı alabilirsiniz. İyi oyunlar.+ Yorum Gönder
medal of honor frontline tam çözüm
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi