Psi Ops: The Mindgate Conspiracy

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Psi Ops: The Mindgate Conspiracy ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Psi Ops: The Mindgate Conspiracy

  Reklam  Psi Ops: The Mindgate Conspiracy

  Forum Alev
  İnsan üstü güçlere sahip olsaydınız ne seçerdiniz? Bir yıldırım tanrısı olmayı mı, gözlerinizden optik ışınlar çıkarabilmeyi mi? Doğruyu söylemek gerekirse bunlar pek pratik özellikler değiller... Yani düşünsenize, Thor günlük hayatında çekici Mjolnir'e kaç kere ihtiyaç duymuştur? Baterisini çalarken veya ceviz kırarken mi? Cyclops'u ele alalım, gözlerinden itici güç veren ışınların çıkması güzel bir şey, ama insan bunu ne zaman kullanır ki?

  Sonuçta, insanın karşısına Magneto veya Sinister gibi süper kötüler her gün çıkmıyor. Peki o zaman bu kahramanlar boş zamanlarında ne yapıyorlar? Süper hızlarıyla maratonlara katılıp, optik gözleriyle kaynak ustalığı mı yapıyorlar. Bence telepatik ve telekinesis özellikleri güncel hayatımızda kullanıma çok daha uygun özellikler... Yani sevgilinizin zihnini okuyup ona o hep istediği -belki de isteyemediği- pırlanta yüzüğü alabilir, dolabın üst rafında duran ve ulaşamadığınız tencereyi telekinesis ile alabilirsiniz. Sonuçta kumandaya ihtiyaç duymadan televizyonunuzda kanal değiştirme şanşınız varken, kim ellerinden nükleer dalgalar yaymak ister ki? Psi-Ops: Mindgate Consipracy'nin baş kahramanı Nick Scryer'ın halinden oldukça memnun olduğunu söyleyebilirim.

  Ubik+Splinter Cell = Psi-Ops?

  Ubik'i hatırlar mısınız bilmiyorum ama bu oyun Ubik'e oldukça benziyor. Ubik'te telepati (zihin kontrolü, kalitesiz body-building malzemeleri satmak) ve telekinesis (cisimlerini yerinden oynatabilmek, uçmak, ellerini kirletmeden patates kızartması yiyebilmek) özelliklerine sahip bir özel timle zihinsel kalkanlar ve saldırılar ile savaşıyorduk. Psi-Ops da Ubik'e oldukça benziyor. Ancak, Ubik'in aksine Psi-Ops'ta derin stratejiler kurmanız gerekmiyor ve size ait bir özel time sahip değilsiniz. Siz sadece tek bir insan, bütün terröristlere karşı tek bir telepat olarak savaşan Nick Scryer'sınız. İlk başta başımıza gelen küçük bir "kaza" yüzünden güçlerimize tam hakim olamasak da ileride bu güçlere tamamen hakim oluyor ve yıkıma başlıyoruz. Peki bu güçler neler mi? Eşyaları ve kişileri kaldırmaktan, zihin kontrolüne, ruhani olarak gezintiye çıkabilmekten, zihinleri emebilmeye kadar oldukça çok yeteneğimiz var. Bunun yanında eğitimli bir asker olarak silah kullanabiliyor, saklanabiliyor ve içimizdeki şiddet dürtüsünü bir az olsun azaltabiliyoruz. Uzun lafın kısası yine süper yetenekleri olan süper bir askeriz.

  Oyunun içinde telekinesis olur da kaliteli bir fizik motoru olmaz mı? Oyun HL 2'den (her yazımda en az bir kere HL 2 yazmış olduğum istatistiklerde yer alıyor) hatırlayacağınız Havok fizik motorunu kullanıyor. Bu fizik motoru sayesinde, oyundaki objeler dünyamızdaki fiziklere benzer özellikler sergiliyorlar. Örneğin tepeden geri düşüp yuvarlanması gereken bir adam, gerçekten yuvarlanıyor. Veya çarpınca duvardaki resmi düşürmesi gereken bir düşman, gayet şaşırtıcı bir şekilde çarpınca resmi düşürmüyor. Çünkü o resim ayrıca modellenmemiş. Nick Scryer'ın bir telepat olduğunu söylemiştim, bu yüzden olasılıkları düşünmeye başlayabilirsiniz. Tuttuğunuz bir adamı diğerlerinin üzerine atmaktan, fırlattığınız bir kutuyla yolu kapamaya kadar sayısız strateji var.

  Bence Psi-Ops gibi herşeyin havalarda uçuştuğu, bol patlamalı bir aksiyon-komedi drama third person shooter oyunu için oldukça ideal. Motor çoğu yerde kendini belli ediyor, zihninizde tutup duvarlara vurduğunuz düşmanlar, oluşan patlamalarda sağa sola uçuşan askerler tamamen Havok'un eseri. Bunun yanında HL 2'de de görebileceğimiz fizik motorunu kullanan denge kurmak, ağırlığı kullanmak gibi basit amaçların olduğu fizik motorunun gücünü gösteren bilmeceler de mevcut.. Sanırım zaten oyunun en güzel yanı da bu, oyunda kesinlikle çizgisel bir oynanış yok. Doğru, A noktasından B ye gitmeniz gerekiyor, ama bu yol üzerinde neler yapacağınız tamamen size kalmış. İster sessizce aralarından sıyrılır, ister silahınızla kötü adamları etkisiz hale getirir, isterseniz de gördüğünüz en ağır eşyayı rakiplerinize fırlatırsınız. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Psi Ops: The Mindgate Conspiracy

  Reklam  (Ubik + Splinter Cell) - Max Payne / Gta = X => X= Psi-Ops?

  Psi-Ops'ta özelliklerinizi kullanmanız gereken özel bölüm tasarımları da unutulmamış, hem özelliklerinizi öğrenmeniz açısından hem de bir yetenekte takılı kalmamanız için, genel olarak oyun boyunca her özelliğinizi kullanmanız gereken özel bölgeler var. Her ne kadar üstün zihin güçlerine sahip olsak da, fiziksel yanımız, yani vücudumuz oldukça kırılgan. Yani oyunu kendimize dikkat etmeden, sadece düşmanların üzerine gidip saldırarak oynarsanız kısa zamanda ölürsünüz. Bu yüzden, hem saldırılarınızı düzgün olarak planlamalı, hem de mümkün olduğunca kendinizi korumaya çalışmalısınız. Her ne kadar yapay zeka görecelik teorisini anlayabilecek kadar zeki olmasa da, silahını bize doğrultup ateş edebiliyor ve bu Tanrı ile özel bir görüşme yapmamız için yetiyor da artıyor bile.

  Oynanışta oyundan kaynaklanan belirli bir sorun olmasa da, alışıla geldiği üzere 30 bölüm boyunca aynı kombinasyonlarla ilerlemek belirli bir süre sonra can sıkmaya başlıyor. Genel olarak yaptığım kombinasyon, bir düşmanın zihnini ele geçirip onu arkadaşlarına karşı kullanmak, sonra da sağ kurtulan düşmanlara ateş gücüyle verebildiğim kadar hasar vermekti. Bu taktikle oyunun sonlarına kadar rahat rahat ilerleyebildim, zaman zaman zihin gücünüze korumalı rakipler çıkıyor, ancak onlar da aynı bizim gibi henüz üzerine gelen kurşunlardan kaçabilmelerini sağlayacak güçlere sahip değiller.

  Oyun bir PS2 uyarlaması olduğu için grafikleri oldukça eski, ama pek çok PS2 uyarlamasının aksine grafikler kesinlikle göz yormuyor. Genellikle güzel efektlere sahip olmasa da klavyenizden çıkıp size doğru gelen, mutluluk hormonları rahatlıkla bunları göz ardı etmenizi sağlıyor. Modellemeler o kadar çok göze batmasa da, köşeli bölüm tasarımları zaman zaman can sıkmaya yetiyor. Günümüzde çıkan o kadar tasarım teknolojilerini gördükten sonra ilk Quake'ten fırlamışçasına böyle görüntüler görmek gerçekten çok üzücü. Bunun dışında patlamalar ve dokular üzerindeki kısmî parlamalar, oyunun comic havasına çok uyuyor. Kesinlikle gerçekci değil, ama çok güzel bir atmosferi var oyunun.

  Eğlence = Oynanabilirlik + Atmosfer => Psi-Ops = Eğlence?

  Psi-Ops, bana da olduğu gibi muhtelemelen sizin de beklediğiniz gibi bir oyun olmayacak, genel olarak kaliteli atmosfer ve oynanış gibi büyük artıları olsa bile, telepatlık ve telekinesinin işlendiği bir oyunda yapabileceklerimizin daha çeşitli ve daha interaktif olmasını beklerdim. Yine de Psi-Ops "Fps oyunu yapalım millet alsın, yanına bir de mmorpg yaparız onun üzerine" gibi bir mantıkla oyunların yapıldığı bu dönemde eğlenceli yapısı ve kolay oynanışı ile rakiplerinin arasından sıyrılabilecek kadar büyük bir potansiyele sahip. Eğer hep aynı türde işlenen, amaçsız oyunlardan sıkıldıysanız bence Psi-Ops sizin için en doğru tercih.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi