Dragon Age 2 Detaylı İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Dragon Age 2 Detaylı İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sinemacrazy
  Usta Üye
  Reklam

  Dragon Age 2 Detaylı İnceleme

  Reklam  Dragon Age 2 Detaylı İnceleme

  Forum Alev
  Duyurulmasının üzerinden henüz iki ay bile geçmedi. Daha hakkında bilinmeyen pek çok şey var. Ama yine de gümbür gümbür geldiğini hissedebiliyoruz Dragon Age 2’nin.

  Elimizde şimdilik çok fazla bir bilgi yok. Oyun henüz yapım aşamasının başlarında. Daha alınacak pek çok yol var ancak gelin eldeki bilgileri bir derleyelim. Belki kafamızdaki bazı soru işaretlerini silebiliriz, duyurulan bazı yeni öğelerle heyecanımıza heyecan katabiliriz.


  Macera devam ediyor… Ya da yeniden başlıyor…

  Dragon Age: Origins’i oynamış olan herkes, 2000’li yıllardan sonra yapılmış olan en sağlam RPG’lerden biri olduğunu bilir. Ne de olsa BioWare’in elinden çıkmış bir yapım. İşini bilen adamlardan oluşan BioWare’in yaptıkları ortada. Her yaptıkları oyunla çıtalarını biraz daha yükseltiyorlar. Ve şimdi sıra, Dragon Age 2 ile çıtayı çok daha yükseklere çıkarmakta.

  Dragon Age 2'deki ana karakterimiz bir insan olacak. Hawke isimli karakteri yöneteceğimiz oyunda farklı ırk seçimi yapamayacağız. Ancak ırk hariç, Hawke'ın diğer özelliklerini kendimiz belirleyebileceğiz. Zaten Dragon Age 2'nin konusu, Hawke’ın hikayesi olacak. Yalnız öyle sıradan bir karakter değil Hawke. Lothering'deki büyük yıkımdan sağ kurtulmuş, Kirkwall Şampiyonu'ndan bahsediyoruz. Aslında BioWare'in vurguladığı noktayı göz önüne alırsak Hawke için, yıkımdan sağ çıkmış değil, yıkımdan kaçmayı başarmış demek daha doğru olur. Efsanesi daha şimdiden kulaktan kulağa yayılmaya başlamış bir karakter. Dragon Age evreninin en güçlü karakteri olma yolunda sürekli olarak güçlenmekte olan bir insan. Ve oyun ilerledikçe Hawke'ın gittikçe güçlendiğini biz de hissedebileceğiz.

  Hawke'ın nasıl gittikçe güçlendiği, Yıkım'dan kaçmayı nasıl başardığı soruları oyun boyunca gizemini koruyacak. Ve Hawke'ın Dragon Age evrenine bırakacağı büyük izleri konu alan 10 yıllık süreci gözlerimizin önüne serecek olan Dragon Age 2, tarihi bizim yazmamızı isteyecek. Evet, oyun boyunca yaptıklarımızla Hawke'ın hikayesini biz yazıyor olacağız. Geçmişini, kişiliğini, sevdiği şeyleri, nefret ettiklerini, pişmanlıklarını biz yazacağız. Kirkwall Şampiyonu'nun kim olduğu tamamen bize bağlı olacak. Oyundaki temel amacımız büyük bir kötü gücü yok etmek veya belirli bir yere ulaşmaya çalışmak olmayacak. Ana amacımız "Hawke kimdir?" sorusunun cevabını vermek olacak. Yani BioWare'in bizden istediği şey, birkaç belirli özelliğe sahip olan Hawke karakterini kendimize özgü bir biçimde, geçmişinden geleceğine kadar yaratmamız. En basit tabiriyle, rol yapmamızı istiyorlar. Yapımcılar bu durumu bu kadar vurguladıklarına göre klasik oyun hikayelerinden daha farklı, gerçekten sıra dışı bir şeyler bizi bekliyor olsa gerek hikaye gelişimi konusunda. Oyunun Mass Effect'e dönüşeceği konusunda şüpheye düşen oyun severlerin içlerini rahat tutmalarını istiyor BioWare. Böyle bir şeyin olmayacağını söylüyorlar.  Ve bu kez yapacağımız seçimler gerçekten Dragon Age evreninde etkiler yaratacak, izler bırakacak. Gerçi ilk oyun için de aynı vaatte bulunmuştu BioWare ama Origins'te yaptığımız seçimlerin çok büyük değişiklikler yaratmadığını görmüştük. İkinci oyunda ise Hawke odaklı 10 yıllık Dragon Age evreni tarihini bizim yazacağımız göz önüne alındığında, iyi veya kötü olmak oyuna gerçekten etki edecek. Yapacağımız seçimlerin sonucunu oyunun sonunda birkaç paragraflık yazı halinde görmeyeceğiz bu kez. Alacağımız kararların doğuracağı etkileri kısa süre içerisinde görebileceğiz. Evet, bu kez oldukça güveniyoruz BioWare'e. Çünkü bu konuda dediklerini yapamazlarsa oyun maalesef Mass Effect'e oldukça benzeyecektir. Bizim tanıdığımız BioWare böyle bir hataya düşmez.

  Dragon Age 2’nin başlayacağı zaman dilimi, ilk oyunun bittiği andan sonraki bir zaman dilimi olmayacak. Yani oyuna başladığımızda Origins hikayesi henüz bitmemiş durumda olacak. Bu yüzden oyunun başlarında Origins'te görmüş olduğumuz bir kaç tanıdık olayı görebileceğiz. Farklı bir perspektiften ilk oyunda gördüğümüz olaylarla tekrar karşılaşma durumu oldukça hoş bir fikir. Şimdiden hafızamızda güzel anılar bırakacak sahnelerle karşılaşma ihtimalimiz oldukça yüksek diyebiliriz.

  Neler değişiyor?

  BioWare yeni oyunda, “Origins’in güzel yanlarını bozarım!” korkusuyla elini korkak alıştırmıyor. Hemen hemen her şeyi elden geçirmeye çalışıyor. Bu bağlamda gerek oyun yapısında gerekse teknik özellikler konusunda pek çok değişiklik olacak.

  Artık sinematikler oyunun oldukça önemli bir öğesi haline gelecek. Yapımcıların söylediğine göre o kadar etkili olacakmış ki sinematikler, oyuna bağlanıp kolay kolay başından kalkamayacakmışız. Hawke, Origins'teki karakterimizin aksine, konuşuyor olacak, yani bir sese sahip. Bu değişiklik gerçekten sinematiklerin yaratacağı atmosfere büyük bir olumlu katkı yapacaktır. Ayrıca bol bol Dragon Age evrenini daha yakından tanımamıza yardımcı olacak sinematikler bulunacakmış yeni oyunda.

  Diyalog sistemi bir diğer değiştirilen öğe. Dragon Age 2'de, daha önce Mass Effect'te görmüş olduğumuz gibi bir çember etrafında yer alan cümleleri seçerek karakterimizi konuşturacağız. Ancak Mass Effect'teki sistemle birebir aynı olmayacak bu yeni sistem, yalnızca görünüm olarak birbirlerine benzeyecekler. Dragon Age 2'de seçebileceğimiz cümleler arasında dolaşırken çemberin ortasında simgeler belirecek. Bu simgeler, verebileceğimiz cevapların ve söyleyebileceğimiz şeylerin nasıl etkiler bırakacağı konusunda bize ipuçları verecek. Ve bu ipuçları, iyi, kötü gibi yüzeysel kavramlar olarak kalmayacaklar, daha detaylı olacaklar.  Grubumuzdaki kişilerle olan ilişkimiz Origins'e göre biraz daha farklı olacak. Origins'te yanımızda yer almasını istediğimiz karakterlerle iyi geçinmek gibi bir zorunluluğumuz vardı. Bir mücadeleye girmeden önce aramızın kötü olduğu, fikir ayrılığına düştüğümüz kişiler yanımızda yer almıyordu. Veya açılmasını beklediğimiz bazı diyalog seçenekleri ve bazı dövüş bonusları için yine karakterlerle aramızı iyi tutmamız gerekiyordu. Ancak Dragon Age 2'de böyle durumlar olmayacak. Aramızın kötü olduğu karakterleri yanımıza alabilecek, istediğimiz diyalogları konuşmak için aramızı düzeltmek zorunda kalmayacağız. Anlaşamadığımız bir karakterle omuz omuza dövüşürken hala bize söyleniyor olabilecek. Ama yine de bu vaziyetteki karakterleri istediğimiz gibi kullanabiliyor olacağız.

  Bazı ırkların görünüşlerinde değişiklikler olacak. Origins'te boynuzsuz olarak görünen Qunari ırkı bu kez boynuzlu olarak karşımıza çıkacak. Yapımcılar bu değişikliğe, "Tüm Qunari'ler boynuzlu değildir." diyerek açıklık getirdiler. Ancak gelen bilgilere göre elflerin ve cücelerin görünüşlerinde de değişiklik olacak. Ayrıca ilk oyundan bazı karakterleri tekrar göreceğiz yeni oyunda. Bu karakterlerden biri çok yüksek ihtimalle Morrigan olacak. Yapımcıların "Henüz Morrigan'ın hikayesini tamamlamadık." demeleri, bu karakteri tekrar göreceğimizin bir kanıtı olsa gerek. Ve hazır Morrigan'dan söz açılmışken şundan da bahsedelim: Dragon Age 2'de de romantizm yaşayabileceğiz.  Dövüş sistemi de değiştirilip geliştirilecek öğeler arasında. Öyle ki yapımcıların dövüş sistemi için söyledikleri şey, "Bir General gibi düşünüp bir Spartalı gibi savaşın!" sloganı. Dövüş sisteminde belirlenen taktiklerin önemini ilk oyun sayesinde herkes biliyor olsa gerek. Bu taktikler daha da geliştirilecek ve uygulamaları daha etkili hale getirilecek. Ancak bu söylem, muhtemelen daha çok oyunun PC versiyonu için geçerli olacak. Mouse-klavye ikilisi ve savaş alanını tepeden gösteren farklı kamera açısı sayesinde ilk oyun, PC'lerde konsollara göre taktik uygulayabilmek için daha müsaitti. Muhtemelen yine konsol versiyonları ile PC versiyonu arasında böyle bir fark olacak ve dövüşler PC'lerde daha çok taktik ağırlıklıyken konsollarda ise güç ağırlıklı olacak.

  Ayrıca dövüşler sırasında her sınıfın kendine özgü karakteristik stilleri olacak. Mesela bir Rogue ile bir Warrior'ın dövüş stilleri ayırt edilebilir durumda olacak. Ve Origins'le kıyaslandığında Mage sınıfı, dövüşler sırasında daha esnek hareketlere sahip bir yapıda olacak. Hatta Mage sınıfına özel olarak hazırlanmış, bitirici vuruşlar sırasında ağır çekimle süslenmiş sahneler olacak. 2. 2
  sinemacrazy
  Usta Üye

  --->: Dragon Age 2 Detaylı İnceleme

  Reklam  Peki ya görseller?

  İlk oyunun grafikleri için çıktığı döneme göre çok iyiydi diyemeyiz. Gerçi oyun diğer öğeleriyle bu eksiğini kapatıyor, her ne kadar vasat kaplamalara sahip olsa da oyuncuları çok da rahatsız etmiyordu. Ancak bu kez grafik olarak çok daha sağlam bir oyun bizleri bekliyor. BioWare Dragon Age 2'yi yapmaya başlarken grafik konusunu öncelikliler listesinde üst sıralara yazmış. Ve yalnızca grafikleri geliştirmekle kalmıyor BioWare. Yeni bir görsel tasarıma sahip olacak oyunumuz. Yapımcılar Dragon Age evrenine görsel bir kimlik kazandıracakları garantisini veriyorlar. Bu konuda büyük bir uğraş verdikleri aşikar.

  Bu kez, oyunun önce PC versiyonunu hazırlayıp ardından konsol versiyonlarını hazırlama gibi bir durum yok. BioWare Origins'i hazırlarken böyle bir yol izlemişti ve oyunun PC versiyonunun konsol versiyonlarından daha iyi görünmesinin sebebi yüksek oranda buydu diyebiliriz. Ancak bu kez tüm platformlar için eş zamanlı olarak hazırlanıyor Dragon Age 2. Bu yüzden oyunun PC versiyonu ile konsol versiyonları arasında daha az fark olmasını beklemek yanlış olmaz.


  Bu arada bir diğer önemli ayrıntı, Origins'teki save dosyalarımızı ikinci oyunda kullanabileceğiz. Aynı durum Awakening için de geçerli. Bu sayede, ikinci oyunda farklı bir karakteri yönetecek olmamıza rağmen ilk oyundaki kararlarımızın etkilerini ikinci oyuna yansıtabileceğiz. Hatta yapımcılar iki oyunu farklı platformlarda oynayacak olan kişiler için de bu durumun geçerli olacağını açıkladılar. Yani ilk oyunu konsolda bitirdiniz ancak ikinci oyunu PC'de oynayacaksınız diyelim. Konsoldaki save dosyanızı bir şekilde PC versiyonuna aktarabileceksiniz. Bakalım BioWare bu işin altından nasıl kalkacak.

  Oyunla ilgili ortaya çıkan bilgiler şu an için bunlar. Dragon Age 2, Xbox 360, PlayStation 3 ve PC için hazırlanıyor. 2011'in Mart ayında ise piyasada olması planlanıyor. Yani dişimizi biraz sıkmamız gerekiyor. Neyse ki BioWare oyunla ilgili bilgi verme konusunda pek cimrilik yapmıyor, detayları yavaş yavaş öğreniyoruz. Muhtemelen yakında oyunla ilgili yepyeni bilgiler edinmiş oluruz.+ Yorum Gönder
dragon age 2 rehber
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi