Divriği ulucami ve kapısındaki namaz kılan insan resmi!!!

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarih ve Yapıtlar Bölümünden Divriği ulucami ve kapısındaki namaz kılan insan resmi!!! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Divriği ulucami ve kapısındaki namaz kılan insan resmi!!!

  Reklam  Divriği ulucami ve kapısındaki namaz kılan insan resmi!!!

  Forum Alev


  (16 yıldır Divriğe gidiyorum göremedim gitti gölgeyi )

  Devamını ekleyeceğim.

  Divriği UluCamii, savaştan ziyade barışa ve sosyal nitelikli eserlerin yapımına özen gösteren Mengücekoğullarından Süleyman Şah Oğlu Ahmed Şah tarafından 1228 yılında yaptırılmıştır. 1280 m2'lik bir alana oturan camiye kuzey, doğu ve batı yönünde yer alan taş süslemeleriyle hayret uyandıran üç güzel kapıdan girilmektedir.
  Darüşşifası ise, Behram Şah'ın kızı Melike Turan Melek tarafından 1228 tarihinde yaptırılmıştır. Bu eşsiz anıt 768 m2'lik bir alana oturmaktadır. 18.yüzyılda medrese haline getirildiği için Şifaiye Medresesi de denilmektedir.
  Anadolu'da erken dönem mimarisinin en seçkin örneği olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası; plan, mimari oranların elemanları, süsleme ve örtü biçimlerinin dengeli ve uyumlu bir şekilde ayarlanmasıyla başlı başına kendine özgü bir yapıdır.

  Bu anıt yapının Türk dönemi Anadolu'sunun en güçsüz ve küçük beyliklerinden birinin ikinci derecedeki bir merkezine yapılmış olması şaşırtıcıdır. Divriği bezemesi, büyük bir sanatçı ile karşı karşıya olduğumuzun bir kanıtıdır. Ne var ki, bu eserin içerdiği olağanüstü biçimsel ve bezemesel proğram bir ya da birkaç sanatçının yaratıcılığıyla açıklanamayacak kadar karışıktır. Başka bir deyişle, Divriği'nin eşsizliği, küçük bir tarihi ve coğrafi niş içinde, kendine yeten bir kültürün özgün gösterisi olmasından değil ortadoğunun ve yakındoğunun ortaçağdaki - özellikle Selçuklu dönemindeki - sanat ve zeneat ortamının bütün biçimsel sözlüğünü içeren, adeta ansiklopedik bir birikimin sergilenmesinden kaynaklanmaktadır. Anadolu'nun değişik yörelerinde kurulan Türk Beyliklerinin egemen oldukları bölgelerde, 12.yüzyılın sonu ve 13.yüzyıl başında Anadolu'ya özgü bir cami tipi gelişmiştir.
  Kale Camiini yaptıran Mengücek beyi Şahinşah torunu Ahmet Şah Tarafından 1228 yılında yaptırılmaya başlanan Divriği Ulucamii'nin Mimarı, Ahlatlı Hürrem Şah'tır. Eserin yapımı oldukça uzun sürmüştür. Camii'nin Selçuklu ahşap işçiliğinin en güzel örneği olan mimberi Tiflisli İbrahim oğlu Ahmed'in eseri olup, 1240 tarihlidir.

  UNESCO'nun koruma çalışmaları kapsamında yürütülen "Dünya Kültür Mirası" listesinde 440 doğal ve kültürel varlık bulunmaktadır. Türkiye'den bu listeye 9 doğal ve kültürel varlık dahil edilmiştir.Bu eserlerden biride Divriği Ulucamii ve Darüşşifasıdır.
 2. 2
  aSsude
  Usta Üye

  --->: Divriği ulucami ve kapısındaki namaz kılan insan resmi!!!

  Reklam
+ Yorum Gönder
insan figürü yapılarda
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi