Eskişehir - Seyitgazi Merkez Müzesi Müdürlüğü, Seyitgazi Merkez Müzesi Müdürlüğü

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarih ve Yapıtlar Bölümünden Eskişehir - Seyitgazi Merkez Müzesi Müdürlüğü, Seyitgazi Merkez Müzesi Müdürlüğü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Eskişehir - Seyitgazi Merkez Müzesi Müdürlüğü, Seyitgazi Merkez Müzesi Müdürlüğü

  Reklam  Eskişehir - Seyitgazi Merkez Müzesi Müdürlüğü, Seyitgazi Merkez Müzesi Müdürlüğü

  Forum Alev
  Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü
  ESKİŞEHİR SEYİTGAZİ MÜZESİ
  Müze Eskişehir-Afyon karayolu üzerinde, Eskişehir'e bağlı Seyitgazi İlçesi'nde bulunan tarihî Seyyid Battalgazi Külliyesi'nin müderris odaları ve dershane bölümlerinde faaliyet göstermektedir. Yapı olarak iyi korunmuş külliyenin içerisinde tarihî kişiliklere ait türbeler bulunmaktadır. Bu yapı Selçuklu ve Osmanlı Dönemi mimarî özelliklerini göstermesi bakımından önemlidir.
  Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün teşhir müsadesi ile 1966 yılında Seyitgazi Turizm Derneği tarafından ziyarete açılmıştır. Bu mekân 1970 yılında, yeniden düzenlenerek Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı Müze Memurluğu olarak faaliyetine devam etmiştir. Halen Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak Seyitgazi çevresinden çeşitli yollarla derlenen eserlerin sergilendiği mekîn müdürlük statüsünde faaliyetine devam etmektedir.
  Eskişehir-Afyon arasında bulunan, kuzey-güney doğrultusunda uzanan, Frigya vadisi olarak bilinen ve Seyitgazi İlçesi'ni de kapsayan bölge, Frigler'in dini merkeziydi. Bu bölge, Roma ve Bizans dönemlerinde Nacolea olarak bilinen önemli bir yerleşim yeriydi. Yöredeki eserlerin çoğu; Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalmadır.
  Toplam 4783 adet olan eserlerin; 910 adeti arkeolojik, 1810 adeti etnografik, 2059 adeti sikke ve 4 adeti arşiv vesikasıdır. Bu eserlerin 46 adedi müzede sergilenmektedir.
  Sergilenen eserler arasında, Seyitgazi İlçe merkezinde bir hafriyat esnasında bulunan Roma Dönemine ait, kucağında çocuk taşıyan ve kolunda Nemea Aslanı'nın postu ile tasvir edilmiş mermer Herakles heykeli bulunmaktadır. Diğer sergilenen eserler; pişmiş toprak testiler-testicikler, mimarî parçalar, mermer heykelcikler, sikke ve mühürler, kaplar, silahlar, kılıçlar, sancaklar, alemler, şamdanlar, gümüş takılar ve giyim eşyalarıdır. Külliye avlusunda Roma ve Bizans Dönemine ait sütun altlıkları ve başlıkları, adak taşları, mezar taşları; Selçuklu Dönemine ait mezar taşları açık teşhir olarak mekânda sergilenmektedir.

  • ADRES:Seyitgazi Müze Müdürlüğü
   Seyyid Battalgazi Külliyesi
   Seyidgazi -ESKİŞEHİR
   TELEFON: (222) 671 30 82 - 671 30 38
  Seyyid Battal Gazi Külliyesi
  Külliye, XIII. yüzyılın başlarında Seyyid Battal Gazi adına yaptırılmış türbe ve cami ile daha sonda eklenmiş tarihî yapılar topluluğundan oluşur. Üç uygarlık döneminin izlerini taşıyan külliyede, türbe ve camiyi Anadolu Selçuklu sultanlarından I. Alaeddin Keykubad'ın annesi Ümmühan Hatun yaptırmıştır(1207-1208). Osmanlılar Döneminde ise külliyeye medrese, imarethane (aşevi, fırın vd.) tekke, dergah gibi bölümler eklenmiştir(1511-1517). Külliyede ayrıca Ümmühan Hatun, Çoban Baba, Ayni Ana, Mihaloğlu Ahmet ve Mehmet beylerin türbelerinin yanında kral kızı Elenora'nın (Battal Gazi'nin eşi) mezarı ve keşikbaşlar odası gibi bölümler vardır.

  Midas Anıtı
  Antik Yazılıkaya'nın kuzeydoğusundadır. Anıt üzerinde Frig yazıları olduğundan Yazılıkaya olarak bilinirse de yazıda "Midas" adı geçtiğinden "Midas Anıtı" denmiştir. Kaya bir tapınak cephesi gibi işlenmiştir. Tapınmaya yönelik bir anıttır. Frig dininin tek tanrısı olan ana kraliçe Kybele için M.Ö. 550 tarihînde, ahşap mimarî örnek alınarak yapılmıştır. Cephesi doğuya bakmaktadır.

  Doğanlıkale
  Seyitgazi İlçesi'nin Burhaniye (Çukurca) Köyü'ndedir. Kayanın içi Frigler zamanında oyulmuş, Roma ve Bizans Döneminde ilavelerle kullanılmıştır. Çok sayıda oyma mezar ve geçit vardır.

  Bahşeyiş Anıtı
  Seyitgazi İlçesi'nin Gökbahçe Köyü, Kümbet Vadisi'ndedir. Frig Çağına ait bir kaya anıttır. Kaya, ahşap mimarî taklit edilerek tapınak cephesi biçiminde oyulmuştur. "Mezar Anıt" diye bilinen bu yöre bir tür "kült anıtı" olmalıdır. M.Ö. 5. yüzyıla tarihlenebilir.

  Seyitgazi
  Tel : (0222) 671 30 82
  Pazartesi dışında her gün 08.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır. 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Eskişehir - Seyitgazi Merkez Müzesi Müdürlüğü, Seyitgazi Merkez Müzesi Müdürlüğü

  Reklam  Seyitgazi Merkez Müzesi afyon karayolu üstünde bulunuyor külliye içerisdide bulunmaktadır müze ve içerisinde tarihî kişiliklere ait türbeler bulunmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi