Stonehenge Yapıtı

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarih ve Yapıtlar Bölümünden Stonehenge Yapıtı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Stonehenge Yapıtı

  Reklam  Stonehenge Yapıtı

  Forum Alev


  Stonehenge:

  İngiltere'deki Salisbury Düzlüğü'nde yontulmuş ve daha sonra da düzgünleştirilmiş mavi taşlardan oluşan bir çemberdir. Mavi taşlar bugün Stonehenge'in bulunduğu yere 240 kilometre ötedeki Güney Galler’in Preseli bölgesinden getirilmiş ve her dik konumdaki iki taşın üzerine lento ismi verilen bir kiriş taşı koyularak bir çember oluşturacak şekilde yerleştirilmişlerdir. Bu şekilde yerleştirilen ve çemberi oluşturan 30 taştan bugün 17 tanesi ayaktadır.

  Stonehenge'nin yapılış amacı üzerine pek çok tartışma vardır. Ağırlık kazanan görüşler ise; yapının bir ibadet alanı olduğu, ya da astronomi ile ilgili bir yapı olduğu yönündedir. Stonehenge'in çemberi bölen ve yapının girişinden geçen eksenin yaz dönencesindeki (21 Haziran) gün doğumuna doğru konumlandırılmış oluşu onun astronomi ile ilgili bir yapı oluğu yönündeki varsayımların doğruluğunu artırmaktadır. Bir diğer güçlü görüş ise Stonehenge’in bir “Neolitik Şifa Merkezi” olduğunu ve hastaların mavi taşların gücüyle iyileşmek amacıyla çok uzaklardan buraya geldiği yönündedir. Stonehenge çevresinde yapılan kazılarda da anormal sayıda fiziki yara ve hastalık taşıyan cesetler ortaya çıkartılmıştır. Yapı bir dönemde mezarlık olarak kullanılmıştır.  Tabi uzaylıların iniş pisti olduğu yönünde pek mantıki olmayan iddialar da söz konusudur.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Stonehenge Yapıtı

  Reklam  ilk kez duydum ilginç bir yapı Stonehenge ; çember halinde yerleştirilmiş, büyük taş bloklardan oluşan bir yapıt olup, ortalama olarak 5 metre yüksekliğinde ve her biri ortalama 25-30 ton ağırlığında yaklaşık 30 adet taş bloğun bir araya gelmesiyle oluşmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi