Tarihi Camii Resimleri / anlatımlı

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarihi Resimler Bölümünden Tarihi Camii Resimleri / anlatımlı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Tarihi Camii Resimleri / anlatımlı

  Reklam  Tarihi Camii Resimleri / anlatımlı

  Forum Alev
  Tarihi Camii Resimleri / Anlatımlı

  Keçeci Piri Camii


  Hasköy, Keçecipiri Mahallesinde bulunan cami, fetih sonrası Keçecipiri Mehmet Ağa tarafından yaptırılmıstır. Mescidin bir yanı fevkanidir. Minberine Uncu Halil Ağa koydurmustur. Daha sonra 3. Ahmet’in kız kardeşi Emedullah Hatun Mescidi yeniden inşa ettirdiği sırada, alt tarafta bulunan mektebide mescide bağli olarak yaptirmistir. Ancak bu gün mektepten eser kalmamıştır.


  Neslişah Sultan Camii (Fatih)  2. Beyazıt’ın kızı Gevher Müluk Sultan ile Dukakinzade Mehmet Paşa’nın kızı Neslişah Sultan tarafından 1522 yılında yaptırılmıştır.

  Kesme taştan ahşap tavanlı yapının son cemaat yeri sonradan ilave edilmiş. 1955 yılında tamir görmüştür.

  Molla Aşkı Camii


  Fatih devri bilgin, şair ve devlet adamı Aşki Mehmet Efendi tarafından inşaa ettirilmiştir. Mescidin giriş kapısındaki kitabede Fatma Hanım tarafından 1822 yılında onartıldığı yazmaktadır. Yuvarlak kemerli ince uzunpencerelerinin uslubundan 2.Abdülhamit döneminde bir tamirat gördüğü anlaşılmaktadır. İlk yapıldığı dönemden bir iz kalmayan caminin banisinin kabri mihrab duvarının önündedir.

  Molla Gürani Camii


  Vefa Kilise Camii yada Molla Gürani Camii olarak bilinir. Yapı, Hagios Theodoros Kilisesi olarak 11. yüzyıl sonu 12. yüzyıl başlarında inşaa edilmiş. Klasik Yunan haçı planına göre yapılmış. Caminin şerefesinde, üzerinde tavus kabartması olan bir taş kullanılmış.

  İstanbul’un fethinde Sultan Mehmed’in hocası Molla Şemseddin Gürâni tarafından camiye çevrilmiş. Molla Gürâni (d. 1410 – ö. 1488), İslam âlimi, dördüncü Osmanlı şeyhülislâmı. Tam ismi, Ahmed bin İsmâil bin Osman Gürânî`dir. 1410 yılında Suriye’nin Güran kasabasına bağlı bir köyde dünyaya geldi. 1488 yılında İstanbul’da vefat etti. Molla Gürani Osmanlı sarayı ve halkı tarafından çok sevilen ve sayılan değerli bir şahsiyetti. Fatih Sultan Mehmed henüz şehzade iken hocalığını yapmıştır. Cenaze namazı bizzat 2. Bayezid tarafından kıldırılmıştır.

  Hacı Ferhad Ağa Camii  Fatih Haydar Mahallesi’ndedir. Hacı Ferhad Ağa tarafından 1532 yılında yaptırılmıştır. Yangınla harap olan cami, 1968 yılında Vakıflar ve halkın yardımıyla tamir edilmiş. Camiyi yaptırtan Ferhat Ağa’nın türbesi mihrap duvarı önündedir.


  Handan Ağa Camii (Kuşkonmaz Camii)  Diğer adı “Kuşkonmaz Camii” olan bu yapı Beyoğlu İlçesi, Hasköy, Camii Kebir Mahallesi’nde, sahil boyunca uzanan parkın tersane duvarı bitiminde, Hasköy Caddesi ile İskele Sokağı’nın kesistiği köşede, 1045 ada, 2 parselde yer alır. Cami, Fatih Sultan Mehmed Han’ın (1453 -81) saltanat yılları arasında hizmetinde bulunan Handan Ağa tarafından yaptırılmıştır. Yapı 3. Ahmed dönemi (1703-30) Tersane Emini Kıblelizade Mehmed Bey tarafından şehzadelerin sünnet düğününde onarılmış, 3. Selim zamanında da (1789-1807) yenilenerek onarım gören yapıya bir hünkar kasrı eklenmiştir. Minarenin üst kesiminde gözlenen ayrıntılar 18. yüzyılın ortalarında, ya da ikinci yarısında onarım geçirmiş olduğunu kanıtlar niteliktedir. 1960′lı yılların sonlarında ise camii Vakıflar tarafından son bir onarım geçirmiştir.  Fevkani olarak inşa edilmiş olan camii, kareye yakın dikdörtgen planlıdır. Mekan üzeri kiremit döşeli kırma çatı ile örtülüdür. Kayıkhane olarak kullanılan bodrum kat, sahilin askeriye tarafından doldurulması ile kayıkhane özelliğini kaybetmiş ve ibadet mekanı olarak değerlendirimiştir. Kayıkhane beş adet basık kemerle denize açılmaktadır. İbadet mekanının altındaki bodrumun kayıkhane olarak değerlendirilmesi İstanbul’a özgü yalı mimarisinin dini mimari ile kaynaşması şeklinde yorumlanabilir.

  Gaysunizade Mehmet Efendi Camii

  Halıcıoğlu askerlik şubesinin üst tarafındadır. Gaysunizade Mehmet Efendi tarafından 1566 tarihinde Mimar Sinan’a inşaa ettirilmiştir. (Gaysunuzade yada Kaysunizade Mehmet Efendi Hekimbaşıdır ve tıp tarihinin önemli kişilerindendir) Zamanla harap olan cami gecekondular tarafından işgal edilmiş. 1996 yılında gecekondular yıkılarak aslına uygun şekilde yenilenmiş.

  not:camileri büyük görmek istiyorsanız resimlerin üstlerine tıklayın
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Tarihi Camii Resimleri / anlatımlı

  Reklam  Osmanlı Devleti bir tek Türkiye'de değil dünya genelinde de bir çok cami ve farklı mimari yapılanmalara imza atmıştır. Yapısı ihtişamı kalitesi ve tarzı her zaman kendinden söz ettirmiştir.+ Yorum Gönder
tarihi cami resimleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi