Rüstem Paşa Kervansarayı Konya Ereğli

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarihi Resimler Bölümünden Rüstem Paşa Kervansarayı Konya Ereğli ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Rüstem Paşa Kervansarayı Konya Ereğli

  Reklam  Rüstem Paşa Kervansarayı Konya Ereğli

  Forum Alev
  Rüstem Paşa Kervansarayı Konya Ereğli

  Rüstem Paşa Kervansarayı

  Yapım yılı:
  Bulunduğu şehir: Konya
  Bulunduğu ilçe: Ereğli
  Bulunduğu semt: -
  Adres: Şehir merkezindeki Dr. Faruk Sukan Caddesi üstünde, Ulu Cami’nin hemen karşısındadır.
  Ulaşım tarifi:
  Eser tipi: Kervansaray
  Günümüzdeki kullanımı: Alışveriş Merkezi
  Mülkiyet sahibi:
  Yapıyı Sinan'a atfeden kaynaklar :
  Eser hakkında bilgi: Sinan’ın şehir merkezlerinde inşa ettiği 6 bağımsız kervansaraydan geride tek kalan örnektir. Beş tonozun örttüğü tek bir iç mekândan ve bu mekânın önüne yerleştirilmiş dükkanlardan oluşur. Kalınlığı 1,5 metreyi bulan duvarların üzerinden yükselen masif tonozlar hem iç hem de dış mekânda etkleyici anıtsallık yaratır. Yapının taş bir duvarla çevrilmiş bir avlusu da bulunuyordu. Bugün bu duvardan ayakta kalan sadece yapının iki kenarına bitişik girişlerdir. Rüstem Paşa Kervansarayı renkli bir geçmişe sahip, askerlik şubesi, kitaplık, itfaiye deposu olarak kullanıldıktan sonra bugün artık bir alışveriş merkezi olarak (Koçlar Kervansaray Alışveriş Merkezi) yaşamını sürdürüyor. İç ve dış mekân 16. yüzyıl görünümünü hâlâ büyük ölçüde yansıtır. Yaklaşık 2,5 metre yüksekliğindeki paravanlar ile kervansarayın içinde küçük dükkanlar oluşturulmuştur. Dükkanların sattığı kumaştan süpürgeye, deterjandan çeşit çeşit mallar kervansarayın içini kaplasa da, bu loş mekâna hayat dolu bir renklilik de katar. Bu renk cümbüşünün içinde bile yapının ocak gibi kimi özgün detayları seçilebilir. Kervansarayın önündeki dükkanlar da halen işletilmektedir. Kervansarayın ana girişinin hemen iki yanında yer alan eyvanlar da ufak dükkânlara dönüştürülmüştür. Kervansaray haftanın yedi günü 08.30-18.00 saatleri arası açıktır.
  Bu esere yakın diğer Sinan eserleri:
  Bu esere yakın diğer eserler:

  İzlenimler: Mimar Sinan'ın bu eserini ziyaret ettiniz mi? Eser hakkındaki izlenimlerinizi ve fotoğraflarınızı buradan paylaşabilir, bu sayfaya eklenecek güncel bilgiler için bize yazabilirsiniz, mevcut fotoğraflarını paylaşabilirsiniz.


  Yapıya Ait Fotoğraflar

  rustem-pasa-kervansarayi-konya-eregli-2.jpg

  Rustem Pasa Kervansarayi Konya Eregli 1.jpg

  Rustem Pasa Kervansarayi Konya Eregli.jpg
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Rüstem Paşa Kervansarayı Konya Ereğli

  Reklam  kanuni döneminde sadrazam rustem paşa tarafından 1552 yılında yaptırılmıştır mimar sinan tarından yapılan eser 1990 yılında restore edilmiştir Yapının ana duvarları kesme taştan yapılmış, kemerlerde yer yer tuğlalar kullanılmıştır.+ Yorum Gönder
mimar sinan eserleri,  konya eregli
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi