Kaptan-ı Derya

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarihi Sözlük Bölümünden Kaptan-ı Derya ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kaptan-ı Derya

  Reklam  Kaptan-ı Derya

  Forum Alev
  Osmanlı bahriyesinde en büyük âmir ve donanma baş komutanına verilen ad. Kaptanpaşa.
  Kaptanlık, eskiden Gelibolu Sancakbeyi olana verilen bir rütbeydi. Fakat Barbaros Hayreddin Paşadan îtibâren kaptanpaşalık, beylerbeyi rütbesindeki şahıslara verilmiştir. On altıncı yüzyılın son yarısıyla 17. yüzyıldan sonra da vezirlere verilmeye başlandı ve bu şekilde devâm etti. Eğer kaptanpaşa vezir değilse, sıfatı “Cezayir Beylerbeyi” olurdu. Umumiyetle kaptanpaşaların denizcilikten gelmeleri şart değildi. Eyâlet vâlileri veya kubbe vezirlerinden biri de kaptanpaşa olabilirdi.
  Kaptan-ı derya tâbiri, 1867 târihine kadar kullanılmış, bu târihten sonra bahriyenin bütün işleri “Bahriye Nezâreti” adlı bir teşkilâta verilmiştir. Kaptan-ı deryâlık 1876 Haziran ayında Kayserili Ahmed Paşanın ikinci Bahriye Nâzırlığında yeniden ihdas edilmişse de, aynı yıl Bahriye Nezâretine dönüşmüştür.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kaptan-ı Derya

  Reklam  Kaptanı Derya deyince aklımıza ilk gelen Barbaros Hayrettin Paşa olmaktadır.Osmanlı devletinde en üst denizci makamıdır.Bu günkü tabirle amiral yada deniz kuvvetleri komutanı olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi