Hz. Muhammed

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Tatlı Sözlük Bölümünden Hz. Muhammed ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 13
  yıldızçiçeği
  Usta Üye
  Reklam

  --->: Hz. Muhammed

  Reklam  Hangi gönül var ki asırlardır sana meftun, sana tutsak, sana yangın, sana divane olmasın?..

  Bakü'de şimdi yaz var

  İçimde bir haz var

  Ah nedem gönlümden efendime inceden giden

  Gizli bir niyaz var.  Güllerin güllerin güllerin efendisi

  Şu canımın nefesi

  Ah nedem Güllerin güllerin güllerin efendisi

  Can özümün nefesi  Ah n'olur rüyama girsen

  Girsen de gül yüzünü görsem

  Ah nedem görsem de yüz kere bin kere ölsem

  Güllerin Efendisi  Güllerin güllerin güllerin efendisi

  Şu canımın nefesi

  Ah nedem Güllerin güllerin güllerin efendisi

  Can özümün nefesi

  İskender Pala

  ForumAlev --->: Hz. Muhammed

 2. 14
  bafralı_55
  Yeni Üye
  Alıntı YapRock Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Tüm insanlığa örnek model olarak gönderilen bir insanı, bir peygamberi anlatmak ve tarif etmek, en az O’nun risâletinin kuşatıcılığını kavrayabilmek kadar zordur. İnsanlık tarihinde O’nu müstesna bir yere oturtan “âlemlere rahmet” olarak gönderilme keyfiyeti, zihin dünyamızdaki sıradan biçimlendirme ve anlamlandırma çabalarını geçersiz kılmakta ve idrak örgümüzde yeni algı biçimleri oluşturmaktadır. Bu yüzden Hz. Muhammed aleyhisselam’ı anlatmanın zorluğu, İslam ilim geleneğinde “Şemail” ve “Hilye” adıyla yepyeni biçimlerin gelişmesine ve bu alanda zengin bir literatürün doğmasına vesile olmuştur. Hz. Muhammed (sav)’in fiziksel özelliklerinden, bütün vasıflarını şekillendiren ahlâkına kadar her alanda O’nu tanımlayan bu özel formlar nesilden nesile aktarılmıştır. Böylece farklı zaman ve mekânlarda yaşayan her mü’min, kendi duygu ve düşünce dünyasının zenginlikleriyle harmanladığı bir Peygamber algısına sahip olmuştur. Hz. Peygamber’in fiziksel özelliklerinin şekilci bir anlayışla tekdüze bir forma sokulmaması, O’nun çağlarüstü örnekliğini tüm zaman ve mekânlarda hep taze tutmuştur. Kimdir sorusu, O’nun temiz nesebinden, isim ve sıfatlarına; vahyin inşa ettiği kişiliğinden giyim-kuşam ve yeme – içme tarzına kadar maddî ve manevî yaşamının her yönünü ortaya çıkaracak ve insanlığın hayatına yön verecek güçlü bir cevap içermektedir.
  bu yazıyı yazan saf ınsan bole gusel bır yazı yazıyosun hıc dusunmuyosun altta kı ımzandakı ıkı opusen ınsanı yakısıyor mu yanı saf sey 3. 15
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Alıntı bafralı_55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu yazıyı yazan saf ınsan bole gusel bır yazı yazıyosun hıc dusunmuyosun altta kı ımzandakı ıkı opusen ınsanı yakısıyor mu yanı saf sey
  Krdeşim özel mesajla uyarabilirsin

  unutmaki sende safsın bu yorumu yaptığına göre...!!!! 4. 16
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Peygambere Sevgi ve Saygı
  Allah'a giden yolların rehberi, dünyada ve âhirette mutluluk yollarının göstericisi Peygamberimiz Hz.Muhammed'i (s.a.) sevmek, her mümine farzdır. Peygamberimiz'e sevgi ve saygı duymak, onu önder ve örnek alıp bağlanmak, Müslümanların dinî ahlâkının bir gereğidir. Bu sevgi ve saygı, diğer peygamberler için de geçerlidir. Peygamberimiz'i sevmek için sebep çoktur. Ama her şeyden önce, peygamber sevgisinin ilk kaynağı, yüklenmiş olduğu ilâhî görevden kaynaklanmaktadır.
  Allah'ın Sevgili Peygamberini Sevmek ve Saymak
  Hz.Peygamber (s.a.), Allah'ın sevgili (habîbullah) kuludur. Bunun için Müslümanlar, Peygamberimiz'i andıklarında, onun pekçok niteliği arasında bu durumundan esinle Habîb-i Ekrem (en sevgili kul) sanını da kullanırlar. Kur'an-ı Kerim'in âyetlerinde, Yüce Allah'ın doğrudan Peygamber'e seslendiği, özellikle âyet başı bölümlerinde, "Habîbim" hitabını kullanarak çeviri/meal yaparlar. Ona duyulan sevgiyi, en sevilen çiçeklerden olan gül ile simgeleştirirler. Böylece, Yüce Allah'ın sevdiğini sevmiş oluruz. Çünkü, Allah'ın sevdiğini sevmek, doğrudan Allah'a sevginin bir uzantısıdır. Peygamberimiz, o mükemmel sevgi duasında, şöyle derdi: "Allahım! Sana duyduğum sevgiyi, kendi canımdan, aile bireylerimden ve serin sudan daha sevimli yap." (Tirmizî, daavât, 72)
  Yüce Allah'ı seven, Hz.Muhammed'i (s.a.) de sever: "De ki: Allah'ı seviyorsanız, bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah, çok bağışlayıcı ve merhametlidir." (Ali İmran, 3/31. Ayet mealleri için bk. www.kuran.gen.tr)
  Peygamber'e duyulan sevgi, her şeyden ve her türlü sevgiden çok olmalıdır. Bu, her şeyden önce Yüce Allah'ın bir emridir: "Müminlerin, Peygamber'i kendi nefislerinden çok sevmeleri gerekir." (Ahzâb, 33/6) Bu durumu, Sevgili Peygamberimiz de şöyle belirtiyor: "Sizden biriniz, beni atasından babasından, evlatlarından ve bütün insanlardan daha fazla sevmedikçe, tam anlamıyla iman etmiş olmazsınız." (Buharî, iman, 8; Müslim, iman, 70) Yine Hz.Peygamber'in (s.a.) belirttiğine göre, Allah'ı ve Peygamberini her şeyden çok sevmedikçe tam mü'min olunmaz. (Buharî, iman, 9, 14, edeb, 42; Müslim, iman, 67) "Canımız sana feda olsun Ya Rasûlallah" ifadesi, işte bu anlayışın bir yansımasıdır.
  Alemlere Rahmet
  Hz.Muhammed'i (s.a.) sevme sebeplerinden birisi de, âlemlere rahmet oluşudur: "Doğrusu bu Kur'an'da, kulluk eden kimselere bildiri vardır. Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya, 21/106-7); "Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak göndermişizdir; fakat insanların çoğu bilmez." (Sebe, 34/28); "De ki: Ey insanlar! Doğrusu ben, göklerin ve yerin hükümranı, O'ndan başka tanrı bulunmayan, dirilten ve öldüren Allah'ın, hepiniz için gönderdiği peygamberiyim. Allah'a ve okuyup yazması olmayan, haber getiren peygamberine -ki o da Allah'a ve sözlerine inanmıştır- inanın; ona uyun ki doğru yolu bulasınız." (A'râf, 7/158) O, bu niteliklerinin bir gereği olarak, insanlara Yüce Allah'ın buyruklarını ve yasaklarını iletti, hak dini öğretti, ebedî kurtuluş yolunu gösterdi. Bütün bu iyiliklere, ancak şükran, minnet ve sevgi duyulabilir.
  Yüce Ahlâk Sahibi ve Güzel Örnek
  Hz.Muhammed'i (s.a.) sevme sebeplerinden bir başkası, onun üstün ahlâk sahibi ve uyulacak güzel örnek oluşudur: "Şüphesiz sen büyük bir ahlâka sahipsindir." (Kalem, 68/4) "Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah'a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok anan kimseler için Rasûlullah (Allah'ın Elçisi) en güzel örnektir."(Ahzâb, 33/21) Bu yönüyle Peygamberimiz, bütün Müslümanlar için "gaye insan, ufuk Peygamber"dir. Süleyman Çelebi, bunu şöyle belirtir:
  Zâtıma mir'ât edindim zâtını,
  Bileyazdım âdım ile âdını. (mir'ât: ayna, örnek)
  Ümmetine Düşkünlüğü
  Hz.Muhammed (s.a.) ümmetine çok düşkündür, çok şefkatli ve merhametlidir: "Ey inananlar! And olsun ki, içinizden size, sıkıntıya uğramanız kendisine ağır gelen, size düşkün, inananlara şefkatli ve merhametli bir peygamber gelmiştir." (Tevbe, 9/128) Bu sevgi, şefkat ve merhametin karşılığı da, ancak Peygamber'i sevmek ve saymak olabilir


 5. 17
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Alıntı bafralı_55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu yazıyı yazan saf ınsan bole gusel bır yazı yazıyosun hıc dusunmuyosun altta kı ımzandakı ıkı opusen ınsanı yakısıyor mu yanı saf sey

  Öncelikle İmzam Dinime Engel Değil !

  Senin İslam ın Gerektirdiklerine Uyduğunu Sanmıyorum .

  Bildiğimiz Üzere Dinimizin Özü İyilik .

  Bu Hakaretlerle İyi Olduğunu İddia Edemezsin .

  Sen Dinimizin Gerektirdiklerini Yapamıyosan Beni Uyarma Hakkını Nası Kendinde Buluyorsun ?


 6. 18
  bafralı_55
  Yeni Üye
  Alıntı YapRock Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Öncelikle İmzam Dinime Engel Değil !


  Senin İslam ın Gerektirdiklerine Uyduğunu Sanmıyorum .

  Bildiğimiz Üzere Dinimizin Özü İyilik .

  Bu Hakaretlerle İyi Olduğunu İddia Edemezsin .


  Sen Dinimizin Gerektirdiklerini Yapamıyosan Beni Uyarma Hakkını Nası Kendinde Buluyorsun ?
  sen benım dınımın gereklerını yerıne getırmedıgımı nereden bılıyosun kı neyse benı cazalandırmnısın ALLAH RAZI OLSUN ne dıyeyım

 7. 19
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Din Sadece Namazdan Hacdan İbaret Değil .

  Herşeyden Önce İyi Bi Yüreğe Sahip Olmalısın .

  Tanımadığın Birine Saf Diye Hakaret Ettikten Sonra Üzerine Aldığın Kul Hakkını Nasıl Affettireceksin Yaradana ?

  Bunu Da Düşün Bence .

  Konuyu Uzatmamak Senin Yararına .

  İyi Forumlar .


 8. 20
  umutsuz368
  Üye
  seni anlatmak için kelime yetmez yetsede değer biçilmez

 9. 21
  mum
  Özel Üye

  --->: Hz. Muhammed

  Reklam  Abdullah bin Cübeyr -radıyallahu anh- anlatıyor:
  Bir gün Efendimiz -sallalahu aleyhi ve sellem- bir grup sahabi ile yolda yürürken, onlardan birisi örtü ile Allah Rasulü’nü güneşten korumak istedi. Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, bir kimsenin kendisine gölgelik yapmakta olduğunu fark edince ona hemen bırakmasını söyledi ve örtüyü alıp yere koydu. Ardından da:
  - “Ben de sizin gibi bir insanım!” buyurdu. (Heysemi, IX, 21)
  Şunu da unutmamak gerekir ki, Allah Rasulü -sallallahu aleyhi ve sellem- bir beşer olmakla birlikte herhangi bir kimse gibi de değildir. Şairin ifade ettiği gibi:
  “Hazreti Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz bir beşerdir, lakin diğer insanlar gibi değildir. Taşların arasında yakut ne ise Allah Rasulü de insanlar arasında öyledir.”
  Muhammedun beşerun la kelbeşer
  Bel hüve kel yakuti beynel hacer


 10. 22
  IIMyErenII
  Özel Üye
  · Yaratılış ve ahlâk itibariyle insanların en üstünü idi.
  · Bütün Peygamberlerin en güzeli o idi.
  · Boynu uzun ve gümüş gibi saf, omuzları ve pazuları kalın, parmakları uzundu.
  · Kendisi şişman değildi.
  · Uzuna yakın orta boylu, güçlü ve kuvvetli idi.
  · Mübarek cildi ipekten yumuşaktı.
  · Yüzü hafifçe yuvarlak, kaşları hilâl gibi idi.
  · Kirpikleri uzun, gözleri kara, büyük ve son derece güzeldi.
  · Saçları ne pek kıvırcık, ne de pek düz idi.
  · Sakalı sık ve tamdı. Uzun değildi.
  · Cismi güzel, kokusu hoş idi.
  · Sünnetli olarak ve göbeği kesik vaziyette doğmuştu.
  · Yüzü gül gibi kırmızıya benzeyen beyaz ve nuranî, berrak ve ışıklı idi. Dişleri inciler gibi beyazdı.
  · Konuşurken ön dişlerinden nurlar saçılır, gülerken ağzında ışıkların bile aydınlandığı sanılırdı.
  · Koku sürünsün veya sürünmesin teni ve teri en güzel kokulardan daha güzel kokardı.
  · Mübarek eliyle bir çocuğun başını okşasa, o çocuk diğerleri arasından hemen seçilir, belli olurdu.
  · Pek uzaktan işitir, kimsenin göremeyeceği mesafeden görürdü.
  · Bir yere giderken sağına soluna bakıp yürümez, vakar ve süratle ilerlerdi. Yüzünde nur, sözünde kuvvet, lisanında bir güzellik vardı.
  · Herkesin aklına göre söz söyler, herkese güler yüz gösterirdi.
  · Kimsenin sözünü yarıda kesmez, haşin davranmaz, mütevazi yaşardı. O'nu ansızın görenler heyecan ve sevgiyle ürperir, konuşunca hayran olurdu.
  · Bütün insanları hoş tutar, hizmetçilerine şefkatle muamele ederdi.
  · Kendisi ne yer, ne giyerse, hizmetçilerine de onları yedirir, onları giydirirdi.
  · Çocukları çok sever, saçlarını okşar, onlarla konuşurdu.
  · Son derece cömert, sözüne sâdık ve merhametli idi.
  · Güzel ahlâk bakımından insanların en üstünü idi.
  · Hülasa kâinatın efendisi, Allah'ın sevgilisi, mü'minlerin baş tacı, hasta gönüllerin ilâcı, çaresizlerin yardımcısı, mazlumların koruyucusu, düşünülebilen her türlü üstünlüğün sahibi idi.
  · Allah'ın salât ve selamı O'nun ve O'na yakın olanların üzerine olsun.
 11. 23
  Fatal
  Özel Üye
  Sen Hep Önderimdin Tek Örnek Aldıgım Örnek Gösterdigim Sendin...

  Ama Yazıklar olsunki Bu Kul Sana Senin Yoluna Uymadı Nefsine Uydu Vede Her Gecen Gün Heder Olup Gidiyor Dunya Sahnesinde..

  Ne Ettimse Kendime Ettim...


 12. 24
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Allah'ın en sevgili kulu...
  Doğruluk, dürüstlük göstergesi...
  Müslümanların örnek alacağı ilk kişi...
  Gül kokulu Efendimiz :o

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi