Metamorfoz ne demek?

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Tatlı Sözlük Bölümünden Metamorfoz ne demek? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  Metamorfoz ne demek?

  Reklam  Metamorfoz ne demek?

  Forum Alev
  "Metamorfoz" edebiyat dünyasının yakından tanıdığı bir terim... Ünlü yazar Kafka'nın, uzun öyküleri arasında en bilineni... Kafka'nın bu öyküsündeki karakteri Gregor Samsa, bir sabah problemli düşlerinden uyanınca, yatağında büyük bir böceğe dönüştüğünü görür. Kafka, öyküsünde burjuva toplumu ve bu toplumun talepleri karşısında bunalan ve yabancılaşan kişinin nasıl bir böceğe dönüştüğünü betimlemektedir. Metamorfoz, başkalaşım, dönüşüm olarak da bilinir. Özellikle böcekler için kullanılan bu terim, canlının tırtıl düzeyinden yetişkin düzeye geçişini ifade ediyor.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Metamorfoz ne demek?

  Reklam  Metamorfoz

  Metamorfoz, başkalaşım olarak da bilinir, özellikle böcekler için kullanılan bir terim olup, canlının tırtıl düzeyinden yetişkin düzeye geçişi. Insecta sınıfı içerisinde sınıflandırılan canlılar, genel olarak başkalaşım geçirip geçirmemelerine bağlı olarak üç gruba ayrılırlar;
  1. Ametabolus böcekler: Bu gruba böcek olmayan altı ayaklı (hexapod) canlılardan bir kısmı girer. Bu gruptaki canlıların larva ve yetişkin halleri çiftleşme organlarının yokluğu dışında aynıdır ve metamorfoz geçirmezler.
  2. Hemimetabolus böcekler: Bu gruba pek çok böcek grubu girmektedir. Larva yetişkinlik aşamasına kademeli olarak geçer ve koza aşaması yoktur.
  3. Holometabolus böcekler: Kelebekler ve pek çok böcek sınıfının dahil olduğu bu grupta yaşam döngüsü, tırtıl, koza ve yetişkin aşamalarından oluşur.
  Başkalaşım geçiren canlılar,kelebek,kene,kurbağa,sinek ve benzeridir.+ Yorum Gönder
metamorfoz ne demek,  metamorfoz nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi