Farz - AnLamı

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Tatlı Sözlük Bölümünden Farz - AnLamı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Farz - AnLamı

  Reklam  Farz - AnLamı

  Forum Alev
  Farz:1.Müslümanlıkta özür olmadıkça yapılması zorunlu, yapılmaması günah sayılan Tanrı buyruğu. 2.Doğru sonuca varmak için yapılması zorunlu olan.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Farz - AnLamı

  Reklam  İslami anlayışta Allah'ın sözü sayılan Kur’anda müslümanlara yapılmasının açık bir şekilde emredildiği kurallar veya ibadetler olarak kabul edilir. Kur’anda yapılması açık emir ve gereklilik ifade etmeyen eylemler ise vacip gibi başka kavramlar ile tanımlanır.
  FARZIN DİNİ KAYNAKLARI

  Farz, haram, helal gibi kesin hüküm ve yargı ifade eden dini kuralların kaynağı din açısından sadece Kur'an olabilir. Fıkıh açısından zanni deliller kabul edilen ve peygambere bir rivayet zinciri ile isnad edilen sözlerden ibaret olan hadisler, örneğin miraç ile ilgili olanlar beş vakit namazın farziyyeti için delil teşkil etmezler.[2] Hadis ve benzeri anlatımlar farzlar için faziletler ve sevap anlamında destekleyici, açıklayıcı ve teşvik edici olarak kullanılırlar.

  UYGULAMA VE İNANÇ

  Dini anlamda farzları yapmayan kişinin günah işlediği, farz oluşunu ret edenlerin ise İslam dininden çıkmış oldukları kabul edilir. Örneğin, klasik fıkıh anlayışına göre kabul edilebilir bir mâzereti olmadan namaz kılmayan bir Müslüman günahkar sayılırken, namazın farziyetini reddeden birisi dinden çıkmış sayılır.+ Yorum Gönder
farz anlamı,  farzın anlamı,  farz kelimesinin anlamı,  Farzınanlamı,  farz anlami
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi