Abdurrahman - Abdurrahman Nedir - Abdurrahman Ne Demek

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Tatlı Sözlük Bölümünden Abdurrahman - Abdurrahman Nedir - Abdurrahman Ne Demek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Abdurrahman - Abdurrahman Nedir - Abdurrahman Ne Demek

  Reklam  Abdurrahman - Abdurrahman Nedir - Abdurrahman Ne Demek

  Forum Alev
  Abdurrahman - Abdurrahman Nedir
  Abdurrahman Ne Demek
  Rahman olan Allah'ın kulu demektir. Rahman dil açısından rahm ve rahmetten türemiş, sürekli ve pek fazla acıma mânâsına gelen bir sıfat-ı müşebbehe kipidir ki çok merhametli, çok rahmet sahibi mânâsına bir sıfattır. Böyle olunca da bu sıfat kimde bulunursa ona er-Rahmân demenin kıyas yoluyla mümkün olması lazım gelir. Hâlbuki hiç böyle kullanılmamış, rahmeti sonsuz, ezelî ve gerçek anlamda nimet veren bir mânâya tahsis edilmiş olduğundan Yüce Allah’tan başkasına Rahmân denilmemiştir ve denilmez.

  Rahmân isminin aslında sıfat olması itibariyle, çok rahmet sahibi, pek merhametli, çok merhametli, gayet merhametli veya sonsuz rahmet sahibi diye tefsir edilebilse de husûsiyetinden ve isim olmasından dolayı tercümesi mümkün olmaz. Çünkü özel isim tercüme edilemez. Özel isimlerin tercüme edilmesi onların değiştirilmesi demektir ve dilimizde böyle bir isim yoktur. Özetle Rahmân “pek merhametli” diye eksik bir şekilde tefsir olunabilirse de terceme olunamaz (Elmalılı, I, 31-32). Bu ismi bu şekilde belleriz ve tercemesiyle değil tefsiriyle rahmet mefhumundan anlamaya çalışırız.

  Kısaca Abdurrahman, Rahman olan rabbin kulu anlamındadır. 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Abdurrahman - Abdurrahman Nedir - Abdurrahman Ne Demek

  Reklam  türkiyede çok kullanılan isimlerden biridir abdurrahman allahın isimlerindendir rahmanın kulu demektir Rahman; dünyada her canlıya, mümin kafir ayırdelmeksizin herkese merhamet eden demektir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi