Yeni Türk Harflerinin Kabulü

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve TC. İnkılap Tarihi Bölümünden Yeni Türk Harflerinin Kabulü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Yeni Türk Harflerinin Kabulü

  Reklam  Yeni Türk Harflerinin Kabulü

  Forum Alev
  Yeni Türk Harflerinin Kabulü

  Türkler ilk önceleri kendilerine ait Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardı. İslamiyet’in kabulünden sonra ise Arap harfleri kullanılmaya başlandı. Yeni Türk devletinin kurulmasından sonra Türkçe’nin daha kolay yazılıp okunması için alfabenin değiştirilmesi gerektiği düşüncesi doğdu. Bu şekilde okuma yazma oranının daha da artacağı düşünüldü.

  1927 yılında kurulan bir komisyon tarafından latin alfabesinden yararlanarak yeni Türk alfabesi hazırlandı. Yeni alfabenin yapılmasıyla Harf inkılabı gerçekleştirilmiş oldu. Harf inkılabı bizzat Mustafa Kemal Paşa tarafından halka duyuruldu.

  Halkın yeni alfabeyi öğrenmesi için Millet Mektepleri açıldı. Mustafa Kemal Paşanın kendisi de bizzat öğretmenlik yaparak bu önemli kültür hareketine “başöğretmen” olarak katkıda bulundu. Atatürk'ün Millet Mekteplerinin Başöğretmeni unvanını aldığı 24 Kasım günü, her yıl öğretmenler günü olarak kutlanır. Yeni harfler 1 Kasım 1928'de meclis tarafından kabul edildi. Osmanlıca yazı yasaklanarak yazılarda latin alfabesinin kullanılması zorunluluğu getirildi.

  Harf inkılabı'nın sonuçları:
  1. Türk dilinin gelişmesi sağlandı.
  2. Çağdaşlaşma yolunda önemli bir adım atılmış oldu
  3. Yabancı dil öğrenmek kolaylaştı.
  4. Okuma yazma oranı ve yazılan basılan eser sayısı arttı.
  5. Türkçe, Arapça ve Farsça gibi dillerin etkisinden kurtuldu. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yeni Türk Harflerinin Kabulü

  Reklam  Harf Devrimi'nden önce Osmanlıca konuşup Arapça yazan halk okuma - yazma öğrenmede zorlanıyordu. Latin harflerinin kullanılmaya başlanması ile okur - yazarlık oranı artmıştır. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler çok güzel omuş 4. 4
  Ziyaretçi
  gerçekten muhteşem ötesi bir yazı olmuş,gayet anlamlı ve sade ellerinize sağlık tekrar tekrar çok teşekkürler işime yaradı.:))

+ Yorum Gönder
yeni türk harflerinin kabulü,  yeni türk alfabesinin kabulü,  yeni türk alfabesi ile ilgili yazı,  yeni yazının kabulü ile ilgili şiirler,  türk harflerinin kabulü kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi