Osmanlı Hükümetleri Ve Temsil Heyeti

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve TC. İnkılap Tarihi Bölümünden Osmanlı Hükümetleri Ve Temsil Heyeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Osmanlı Hükümetleri Ve Temsil Heyeti

  Reklam  Osmanlı Hükümetleri Ve Temsil Heyeti

  Forum Alev
  Osmanlı Hükümetleri Ve Temsil Heyeti


  Mustafa Kemal'in çabaları sonucu gerçekleşen Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri; kurtuluş inancını güçlendirdi. İstanbul Hükümeti bu faaliyetleri engellemeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Özellikle Damat Ferit Paşa, Sivas Kongresi'ne engel olmak için büyük çaba harcadı.

  Sivas Kongresi'nden sonra Mustafa Kemal İstanbul'da meşru (yasal) bir hükümet kuruluncaya kadar Anadolu'nun İstanbul'la resmi haberleşmesinin kesilmesini emretti.Hükümet işleri için yapılacak yazışmaların Sivas'taki Temsil Heyeti ile yapılmasını ilgililere bildirdi.

  Mustafa Kemal ve Temsil Heyeti bu davranışla İstanbul Hükümetini tanımadıklarını ve İstanbul Hükümetinden emir almadıklarını göstermişlerdir.

  Gelişmeler üzerine Damat Ferit Paşa daha fazla direnemeyerek hükümet başkanlığından istifa etti. Bu durum, Temsil Heyeti'nin İstanbul Hükümetine karşı kazandığı ilk siyasi başarıdır.

  Damat Ferit Paşanın hükümet başkanlığından istifa etmesiyle, Mustafa Kemal'in “İstanbul, Anadolu'ya hakim değil, bağlı olmak zorundadır.” şeklindeki görüşü ilk kez gerçekleşmeye başladı. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Osmanlı Hükümetleri Ve Temsil Heyeti

  Reklam  Mustafa Kemal Paşa, vatansever ve başaracağına inanan bir liderdi. Yapacakları pek çok kez engellenmeye çalışılmış ancak başarılı olunamamıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi