Çanakkale Savaşının Sonuçları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve TC. İnkılap Tarihi Bölümünden Çanakkale Savaşının Sonuçları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Çanakkale Savaşının Sonuçları Nelerdir

  Reklam  Çanakkale Savaşının Sonuçları Nelerdir

  Forum Alev
  Çanakkale Savaşının nedenleri ve sonuçları
  Çanakkale Savaşının Sonuçları


  Nedenleri

  1-) 1911-1912 yıllarında Osmanlı Devleti son Afrika toprakları olan Trablusgarp ve Bingazi’yi İtalya’ya bırakmış, 1912-1913 Balkan hezimeti ise, 500 yıldır Türk olan Rumeli’deki son Türk hakimiyetini yok etmişti. Bu yüzden Osmanlı Devleti kaybettiği toprakları geri almak istemesi

  2-) İngiliz ve Fransızların İstanbul’u ele geçirmek istemesi ve İstanbul’a giden yol ise Çanakkale Boğazı’ndan geçer. Bulgar ordularının İstanbul kapılarını zorlaması, İstanbul ve boğazların güvenliğinin tehlikeye girmesi..

  3-) Ekonomisi kötüye giden Rusya’ya gerekli yardımı götürmek. Ve Anadoludaki petrol yataklarını ele geçirmek.

  4-) Balkan Savaşları’ nda yara almış Osmanlı devleti’ne ikinci hamleyi vurarak tamamen çökertmek. Bu sayede de Avrupa’ya açılabilme emellerini gerçekleştirmek.

  5-) iki Alman gemisinin Akdeniz’de İngiliz ve Fransız donanmasından kaçarak Türk bayrağı altında Rus limanlarını bombalaması.

  6-) Osmanlı Devleti’nin bu sebeplerden dolayı savaşa girmek zorunda kalması ve müttefiği olduğu Almanya’nın savaşı kazanacaklarına inanması

  Sonuçları

  1-) Çanakkale Kara Savaşları süresince Gelibolu yarımadasına çıkarılan asker mevcudu 525.000 dir. Bu askerlerin 400.000 nini İngiliz , Avustralya ve Yeni Zelandalı askerler oluşturuyordu. İngilizlerle birlikte yarımadaya çıkan Fransız askerlerin sayısı 80.000 idi. Buna karşılık 5. Osmanlı ordusunun mevcudu 500.000 civarındaydı.

  2-) Çanakkale Savaşları’na katılan itilaf devletlerinin toplam kaybı 284.000 civarındadır. Çanakkale ‘yi savunan birliklerimizin toplam 253.000 civarındadır.

  3-) Çanakkale’de Türk Milleti Mustafa Kemal’ini ortaya çıkarmış, yeni bir millet olabilmenin temelini atmıştır.

  4-) Balkan Harbinin mahcubiyeti’ni sona erdirmiş, dirayetli komutanlar iradesinde Türk insanının neler yapabileceğini göstermiştir.

  5-) Çanakkale İngiliz ve Fransızların Rusya’ya yardımını engellemiş. çarlık Rusya ‘nın iki yıl sonra çökmesine sebep olmuştur. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Çanakkale Savaşının Sonuçları Nelerdir

  Reklam  teşekürler :) 3. 3
  Ziyaretçi
  konu için sizlere teşekkür ederim+ Yorum Gönder
çanakkale savaşının sonuçları nelerdir,  çanakkale savaşının sonuçları,  çanakkale savaşı sonuçları,  çanakkale savaşlarının sonuçları nelerdir,  çanakkale muharebelerinin sonuçları nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi