Çanakkale Savaşında Esrarengiz Olay

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve TC. İnkılap Tarihi Bölümünden Çanakkale Savaşında Esrarengiz Olay ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  Çanakkale Savaşında Esrarengiz Olay

  Reklam  Çanakkale Savaşında Esrarengiz Olay

  Forum Alev
  Çanakkale savaşında ilginç olaylar

  Çanakkale savaşında çok canlar kaybettiğimiz ve bir karış toprak uğruna canlarını vermekten geri durmayan Türk askerlerinin zafer günleridir. Bu savaşta birçok kişi hayatını kaybetmiştir.

  Henüz küçük yaşlardayken Ailesini , Anne ve Babasını arkada bırakan genç kahraman yiğitlerin zafer günüdür çanakkale savaşı.

  işte bu savaşta yaşanan bazı ilginç olaylar olmuştur, biraz onlardan bahsedelim.  Kocadere diye isimlendirilen bir köyde sargı yeri açılmıştı, Bunlardan kimisi ,Bosna kimisiUrfa,kimi,Adıyaman,Kimiside Haleptenlerdi. Bu köye fazlaca yaralı getirilmekteydi.

  Getirilen yaralılardan birisi Lapsekinin Beybaş köyünden ve yarası baya derindir. Kendisi oldukça zor nefes alıp veriyordu.
  Nefes almasıda vermeside birhayli zorlaşmaktaydı ağzından birkaç cümle dökülüverir. "Ölme ihtimalim oldukça fazla ,ben bir pusula yazdım onu arkadaşıma götürün." derin nefesler alır ve yutkunur. "Ben aynı köyden olduğum lapsekiden ibrahim onbaşından 1 mecit borç almıştım onu göremedim , ve belki ölürüm ölürsem hakkını helal etmesini iletin. kendisinin merak etmemesini söyler komutanı...
  Komutan kan ile birlikte anlını okşar ve biraz sonra komutanın kolları arasında vefat eder.ve aradan zaman geçmeden bölgeye devamlı olarak yaralı getirilmekteydi. Henüz sargıları yapılmadan yarı yolda bu kişiler vefat etmekteydiler.

  Üzerlerinden çıkan eşyalar ve künye gibi malzemeler Komutana götürülüyordu. önünde bir künye ve bir pusula bu komutan henüz göz yaşlarını silmeden Elindeki pusulayı açar ve ağlayarak okumaktadır olduğu yerde kala kalır.

  Elleriyle yüzünü kapatır kendisindeki titreme ve akan göz yaşlarına engel olamaz... Pusulada şu not vardır. "Ben köyümden olan Halile 1 meriç borç vermiştim ve kendiside beni görmedi birazdan taarruz için kalkacağız olurda belki dönemem.

  Bu sözümü arkadaşıma iletin ben ona hakkımı helal ettim..." diye yazılıdır
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Çanakkale Savaşında Esrarengiz Olay

  Reklam  Çanakkale savaşı Türk ordusunda insanları etkileyen onlarca hikaye söz konusu olmuştur. Savaşa gitmeden yazılan mektuplar savaş zamanında yazılanlar ve başlarına gelen olaylar insaların tüylerini ürpertir niteliktedir.+ Yorum Gönder
atatürkün çanakkale savaşında söylediği sözler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi