Terimlere yabancı kalmayın; ABS, AC, MSR, ASR,BAS ne demek?

+ Yorum Gönder
Modifiye Bölümü ve Teknik Bilgiler Bölümünden Terimlere yabancı kalmayın; ABS, AC, MSR, ASR,BAS ne demek? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ÇAKIR
  Üye
  Reklam

  Terimlere yabancı kalmayın; ABS, AC, MSR, ASR,BAS ne demek?

  Reklam  Terimlere yabancı kalmayın; ABS, AC, MSR, ASR,BAS ne demek?

  Forum Alev
  Otomotiv sektörünün son teknolojiyi kullanmasıyla ortaya çıkan birbirinden donanımlı araçlar, daha fazla konfor ve güvenlik sunmanın yanı sıra sürücülerin bilmek zorunda olduğu bazı elektronik kısaltmaları da beraberinde getiriyor.

  Türkiye'de bundan 10 yıl önce genellikle sade donanımlı otomobiller kullanan sürücülere, özellikle son 5 yıldır adeta teknoloji harikasına dönen araçlar daha büyük sürüş keyfi yaşatırken, bir yandan da otomobillerin elektronik donanımlarını en iyi şekilde öğrenmenin zorunluluğunu getiriyor.

  Sürüş güvenliğini en üst seviyeye çıkaran ve daha önceleri genellikle üst sınıf otomobillerde görülmesine alışık olunan elektronik donanımların, alt sınıftaki modellerde de yaygınlaşmaya başlaması sonucu, bir süre öncesine kadar ''AC (Air Condition)'', ''ABS (Antiblock Brake System), ''EBD (Electronic Brake Distributor)'' gibi terimlere aşina olan sürücüler, artık ''ESP'', ''BAS'', ''MSR'', ''ASC+T'' gibi kısaltmalarla da sıklıkla karşılaşıyor.

  Otomobil modellerinde kullanılan ve sürücülerin öğrenmek için neredeyse sözlük yardımına ihtiyaç duyacağı bazı elektronik donanımların kısaltmalarının anlamları şöyle:

  ESP: Elektronik Stabilite Programı (ESP), sensörler sayesinde otomobilin seyir halinde çizgisini korumasına yardımcı olur. Böylece, araç savrulmadan stabil bir şekilde seyrini sürdürür.

  BAS ya da EBA: ''Brake Assist System'' ve ''Emergency Brake Assist''in kısaltmaları olan BAS ve EBA, sürücünün fren pedalına sert basması halinde devreye girerek, fren gücünü tam olarak devreye sokar.

  ABS: ''Antiblock Brake System''in kısaltması olan ABS, sürücülere, tekerlekler kilitlenmeden fren yapma olanağı sağlar. Ani frenler veya ıslak zeminlerde devreye giren ABS, kullanılan aracın manevra ve kontrol yeteneğini artırarak, sürücüye yardımcı olur.

  MSR: ''Motor Schleppmomenten Regelung''un kısaltması olan MSR, özellikle kaygan zeminlerde, sürücünün ayağını gaz pedalından çekmesiyle oluşacak kaymayı, motor torkunu kullanarak önlemeye çalışır.

  ASR: ''Anti Schlupf Regelung''un kısaltması olan ASR, araçların patinaja düşmeleri önler. Türkçe'ye antipatinaj sistemi olarak çevrilebilecek ''ASR'', patinaja geçildiğinde çekiş olan tekerleklere giden gücü kontrol eder ve tutunmayı sağlar.

  EBD: ''Electronic Brake Distributor''ün kısaltması olan ''EBD'', fren yapılması halinde gücün ön ve arkadaki akslara dengeli şekilde dağılmasını sağlar. Böylece, güvenli fren yapılmasına yardımcı olur.

  ASC+T: ''Elektronik çekiş kontrol sistemi'' olarak tanımlanan sistem, aracı seyir halindeyken sensörler aracılığıyla sürekli takip eder. Sürücü, tehlike yaratacak durumlarda aracına gaz verse bile, sistem motor gücünü sınırlar.

  EPB veya APB: Klasik el freninin yerine geçen bu sistemde, el freni, anahtar kontak yuvasından çıkarıldığında otomatik olarak devreye girer. Sistem, bazı modellerde, motor yeniden çalıştığında, bazı modellerde de bir butona basılarak devreden çıkarılır.

  Tiptronic: Araçlardaki şanzımanın manuel ya da otomatik olarak kullanılmasına olanak sağlar.

  Cruise Control: Otomatik hız kontrol sistemi olarak tanımlanan ''Cruise Control'' sürücü tarafından devreye sokulduğunda, aracın hızını sabitler. Sistem devreden çıkarılmak istendiğinde, gaza, frene ya da sistemi çalıştıran düğmeye yeniden basılması gerekir. Günümüzdeki bazı yeni nesil modellerde kullanılan, ''Akıllı Cruise Control'' ise sensörler aracılığıyla öndeki araçla olan mesafenin daraldığını tespit eder etmez, aracı yavaşlatır ve daha sonra hızı tekrar ayın seviyeye otomotik olarak getirir.

  SRS: Otomobil kabinindeki sürücü ve yolcuların bir kaza anında korunması amacıyla geliştirilen ''Airbag'' veya ''SRS (Suplementary Restraint System)'', Türkçe'ye ''hava yastığı'' olarak geçti. Emniyet kemeriyle birlikte kullanılmaları halinde maksimum koruma sağlayan hava yastıkları, çarpışma sırasında, çok kısa bir süre içinde otomatik olarak devreye girer.
 2. 2
  ÇAKIR
  Üye

  devam

  Reklam  ABC (Active Body Control)

  Anlık sürüş durumuna göre değişen, bilgisayar kontrollü ve hidrolik yürüyen aksam. Mercedes CL'de kullanılan sistem ile virajlarda yana yatma ve fren anında öne eğilme önleniyor.

  ADB (Otomatik diferansiyel freni)

  Konvensiyonel diferansiyel kilidinin elektronik versiyonudur.
  ADS (Uygun tampon sistemi)

  Sürüş tarzı, yol durumu ve yükleme durumuna göre en uygun tampon sertliği sağlanıyor.
  AFS (Aktif yürüyen aksam stabilitesi)

  ABC ile benzer bir etkiye sahiptir. Sistem, Citroen tarafından kullanılıyor (Xantia).

  AWD (Ali wheel drive)

  Dört çeker sistemine sahip otomobillerde kullanılır - örneğin Volvo V70 AWD.
  BAS (Yardımcı fren)

  Tam frenin gerekli olduğu anlarda otomobil sürücülerinin yeterli şekilde pedala basamadığı, deneylerde ortaya çıkmıştır. BAS ile bilgisayar, sürücünün pedala basış hızını hesaplayıp gerekli olursa otomatik olarak tam fren yapıyor.
  CBC (Cornering brake control)

  Arka aks freninin uygun kullanımını sağlar. Özellikle hızlı virajlardaki fren anında önem kazanır.
  CDI (Commonrail direct injection)

  Dizel yakıt, 1350 bar'a kadar depo edilip ateşlenir. Magneti kelli (Fiat)'a dayanan prensip, daha iyi bir karışım ve daha düşük bir tüketim sağlıyor.
  CVT (Continuously variable transmission)

  Sürekli değişken transmisyon. Konvensiyonel şanzımanlarda geçişler dişlilerle sağlanır. CVT'de iki akslı disk çiftleri dişlilerin yerini alır. Çelik bir bantla bağlanmıştır. Disklerin içe ve dışa doğru hareketi ile geçişler sağlanır (Bisikletlerdeki kademesiz zincir geçişi gibi). Böylece vites geçişleri daha pratik şekilde yapılabiliyor.
  DBC (Dinamik fren kontrolü)

  BAS ile aynı görevi yapıyor, sadece BMW'deki adı farklı.
  DOHC (Double overhead camshaft)

  Üstten çift eksantrikli motor teknolojisi.
  DSC (Dinamik stabilite kontrolü)

  BMW'nin elektronik stabilite programının adı (bkz ESP). DSC, viraj dışındaki kritik fren anında karşı moment uygulayarak arka tarafın savrulmasını önler.
  EBD (Elektronik brake distributor)

  Elektronik fren dağıtımı. Ön ve arka aksa en uygun fren gücünün dağılımını sağlar. Sürüş ve yükleme durumuna göre değişir. Örneğin yüklü bagaj Ne arka aks, daha fazla fren gücü taşıyabilir.
  EDC (Elektronik diferansiyal kontrolü)

  EDS'nin BMW'deki adıdır.
  EDS (Elektronik diferansiyel kilidi)

  Çekiş sağlayan tekerleklerden biri boşa dönerse, EDS diğer tekere daha fazla tutuş veriyor.

  FSI (Fuel stratified injection)

  Kademeli benzin enjeksiyonu. VW tarafından geliştirilen sistemde yakıt, ateşlemeden hemen önce direkt olarak yanma odasına iletiliyor.
  GDI (Gasoline direct injection)

  Benzinli direkt enjeksiyon. GDI kısaltması, Mitsubishi tarafından kullanılıyor.
  HDC (Hill descent control)

  Arazi araçlarında kullanılan yararlı bir sistem. Elektronik ayarlı fren ile kontrollü tırmanma sağlanıyor.
  HDI (High pressure direct injection)

  Commonrail-dizel motorlu Peugeot ve Citroen araçlarda kullanılıyor, Yüksek basınçlı direkt enjeksiyon.
  HMMWV (High mobility multipurpose wheeled vehicle)

  Çok nadir olarak rastlanan bir kısaltma olduğu doğru, ama Arnold Schwarzenegger'in otomobili Hummer'ı herkes tanıyor. Aslında ordu için üretilmiş olan Hummer gerçek bir HMMWV: çok hareketli çok amaçlı bir tekerli araç.
  IDE (Injection directe essence)

  Renault'nun benzinli direkt enjeksiyon sisteminin adıdır.
  ITS (Inflatable tubular structure)

  Şişirilebilir hortum formlu yapı. BMW'nin hava yastıklarının işleyişi ve formu ile ilgili terimidir. Hayat kurtaran hava yastıkları, hortum görünümünde ve A-sütununa monte edilmiş. Yandan çarpışma anında bir gaz jeneratörü yardımı ile şişiriliyor.
  JTD (Unijet turbo dizel)

  Fiat (ayrıca Alfa Romeo ve Lancia da)'ın direkt enjeksiyonlu commonrail-turbo dizel motoru.
  MPV (Multi purpose vehicle)

  Çok amaçlı araç. Özellikle kurnaz bir karoser ve hacim konseptine sahip otomobiller için kullanılan terimdir: kompakt dış ölçüler, değişken iç hacim. Bu kategoride yer alan araçlardan bazıları Opel Zafira ve Toyota Yarış Verso.
  MSR (Motor tork düzenleyici)

  MSR, debriyaja basılmadan motorun torkunun çekiş sağlayan tekerlere iletilmesini engelliyor. Bu sırada motor devri kısa süreli olarak artıyor.
  PDC (Park distance control)

  Park anında yardımcı bir sistemdir (BMW). Arka tampondaki sensörler, sürücüye otomobil ile engel arasındaki mesafeyi tonlarla uyararak belirtir (echolot-prensibi). Engel ne kadar yaklaşırsa ton kadar hızlanıyor.
  RDC (Lastik basınç kontrolü)

  Dört teker içindeki basınç ve sıcaklığı denetler. Sistem, basınç azalmasını sürücüye iletir (kokpitteki gösterge) ve lastiklerin zarar görmesini önler.
  ROPS (Roll over protection sistem)

  Volvo C70 cabrio'da kullanılan takla koruma sistemi. Aracın takla atması durumunda arka başlıkların arkasında iki adet koruma çıtası, arkadaki yolcuların ağır baş yaralanmalarından korunmasını sağlar.
  SAV (Sports activity vehicle)

  Sportif aktivite aracı. Bu terim BMW tarafından arazi aracı X5 için özel olarak kullanılmış. Nedeni ise, X5'in gerçek bir arazi aracı ile konforlu bir otomobil karışımı olması. (SUV'a bakınız)
  SDI (Emmeli dizel direct enjeksiyon)

  VW'nin turbosuz direkt enjeksiyonlu dizel motorları.
  SIPS (Side impact protection system)

  Volvo'nun yandan çarpmalara karşı koruma sistemi. Karoser güçlendirmesi ve yan hava yastıklarını içeriyor.


  SUV (Sport utility vehicle)
  Sportif zevk aracı. SAV ile benzer amacı taşıyor. Bu kategoride yer alanlardan bazıları: Honda HR-V, Toyota RAV4 veya Subaru Forester.

  TC (Traction control)
  Opel'in ASR sisteminin adıdır.

  TDI (Turbodizel direct enjection)
  Audi'nin efsanevi üç harfi. Audi, 1989 yılında direkt enjeksiyonlu turbo dizel Audi 100'ü piyasaya sürdü. TDI motorları, farklı üreticiler tarafından farklı isimlerle kullanılıyor: Opel DTI, Renault dTI gibi.

  TRUST (Traktion und stabilitaet)
  TRUST, ESP'nin Smart'ta kullanılan adıdır.

  TS (Twin Spark)
  Alfa Romeo'nun silindir başına iki bujili motorları TS adına sahip. Daha iyi ve daha yumuşak bir yanma sağlanıyor.

  VANOS (Değişken eksantrik ateşlemesi)
  BMW'nin teknolojik bir diğer özelliği. Sübapların açılma ve kapanma anları değişkendir. Düşük devirlerde daha fazla tork ve yüksek devirlerde daha fazla güç sağlanıyor.

  VDC (Vehicle dynamics control)

  Subaru'nun dört çeker araçları için sürüş dinamiği düzenleyicisinin adıdır.
  VTEC (Variable valve timing and electronic control)

  Honda'nın VANOS versiyonudur. Bu teknoloji yeni roadster S2000'de de bulunuyor. Sonuç: 2,0 lt hacimden 240 BG üretilebiliyor.
  VTG (Variable turbin geometrie)

  Değişken türbin geometrisi. 90 BG-TDI'den 110 BG-TDI üreten Audi'nin reçetesi. Turbo yükleyicisinin türbin kanatları ayarlanabiliyor. Düşük devirlerde daha yüksek tork üretiliyor. Yüksek devirlerde kanatlar, akıma paralel durumda bulunuyor. Atık gaza karşı gelen basınç azaltılır ve yakıt tüketimine olumlu bir etki sağlanır.

  VVC (Variable valve control)
  Rover'in VANOS versiyonudur. Böylece MG-F'in 1,8 lt 120 BG motoru, 145 BG'e ulaşıyor.

  VVT-i (Variable valve timing - intelligent)
  Toyota'nın VANOS versiyonudur.

  WHIPS
  (Whiplash protection system)
  Beyin travmalarına karşı koruyucu sistem. Özel olarak üretilen ön koltuklar ile arkadan çarpmalarda omurgaya binen yük absorbe edilir ve yaralanma riski azaltılır.
 3. 3
  K@Vß@Y
  Yeni Üye
  walla cogunu bılmıyodum :D:D ogrenmıs oldum saolun 4. 4
  ilhan85
  Yeni Üye
  makina projem için EBD fren sistemleri hakkında ayrıntılı bilgiyeihtiyacım var eğer elinizde mevcut ise yardım ederseiz sevinirim

+ Yorum Gönder
vdc nedir,  vdc ne demek,  bmw pdc nedir,  vdc sistemi nedir,  arabada vdc nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi