Cesaret Ana ve Çocukları

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro Bölümünden Cesaret Ana ve Çocukları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  oneHope
  Usta Üye
  Reklam

  Cesaret Ana ve Çocukları

  Reklam  Cesaret Ana ve Çocukları

  Forum Alev
  Cesaret Ana ve Çocukları  “Bir gün dünyada savaşlar bitecek, silahlar susacak diye umutlanır dururuz. İyi yürekli ve saf insanlarız çünkü. Nasılsa ölmedik henüz; bir mermi göğsümüzü delmedi daha, bir mayına basıp paramparça olmadık, kolumuz bacağımız kopmadı… O yüzden umudumuz taze hala, inancımız tam: bir gün savaş bitecek, gözyaşları dinecek! Kime sorsan savaş için böyle diyecek. Hepimiz iyi yürekli ve saf insanlarız çünkü. O zaman neden her gün bir yerde bir savaş patlak veriyor? Neden onlarca, yüzlerce, binlerce insan ölüyor savaşlarda ve neden biz iyi yürekli ve saf insanların sesi çıkmıyor hiç? Neden? Herkes iyi yürekli ve safsa kötüler kim peki? Savaşı isteyenler kim? Savaştan geçinenler? Savaşla beslenenler? Din uğruna, vatan uğruna, özgürlük uğruna, demokrasi uğruna hayatlarını, çocuklarını, ana babalarını, sevdiklerini yitirenler kim? Peki ya kazananlar? Karlı çıkanlar da var mı bu işten? Bütün bunlar ne uğruna? Para mı, çıkar mı, iktidar mı, egemenlik mi? Peki bütün bunlar için savaşa değer mi? “

  Bertolt Brecht “Cesaret Ana ve Çocukları” ’nda tüm bu soruları yüzümüze bir tokat gibi vuruyor. Cevapları bulmak size kalmış…” Brecht’in önemli eserlerinden biri olan “Cesaret Ana ve Çocukları” Semaver Kumpanya’nın çağdaş yorumuyla izleyici karşısına çıktı.

  Yönetmenliğini Işıl Kasapoğlu’nun yaptığı, başrolünü Tilbe Saran’ın oynadığı “Cesaret Ana ve Çocukları” nın sahne ve ışık tasarımı ise Cem Yılmazer’ ait.

  Paylaşmak, anlatmak ve haykırmak için her zaman sözü olan Semaver Kumpanya yine çağdaş bir masalla karşımızda! Bu yıl altıncı yaşını kutlayan topluluk, kurulduğundan bu yana William Shakespeare, Orhan Kemal, Max Frisch gibi klasikleşmiş yazarların, klasikleşmiş oyunlarına şimdi de Tilbe Saran’ın “Cesaret Ana” rolüyle sahneye çıktığı bir klasik daha ekliyor. Semaver Kumpanya; bugün ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu açmazları, can yakan savaşları Bertolt Brecht’in çağları aşan anlatımıyla yeniden dile getiriyor.

  Cesaret Ana ve Çocukları yeni tiyatro sezonunda tüm tiyatro izleyicileriyle buluşacak.
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Cesaret Ana ve Çocukları

  Reklam  Cesaret Ana ve Çocukları, Alman şair Bertolt Brecht tarafından 1939'da yazılmış bir tiyatro oyunudur+ Yorum Gönder
cesaret ana özet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi