Çocuk Tiyatrosu çocuk izleyici için oynanan oyun

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro Bölümünden Çocuk Tiyatrosu çocuk izleyici için oynanan oyun ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  .::Melinda::
  Üye
  Reklam

  Çocuk Tiyatrosu çocuk izleyici için oynanan oyun

  Reklam  Çocuk Tiyatrosu çocuk izleyici için oynanan oyun

  Forum Alev
  Büyüklere olduğu kadar çocuklara da oynamak gerekir,
  yalnız onlara sunuların daha iyi olması lazımdır'
  Stanislavski

  Çocuk Tiyatrosu , terim olarak, amatörler yada profesyoneller, çocuklar yada yetişkinler, yada her ikisinin kombinasyonu tarafından, çocuk izleyici için oynanan yapımlar için kullanılır.
  Çocuk Tiyatrosu, biçim ve kullanıldığı malzemeler bakımından diğer tiyatro oyunları ile bir ortaklığa sahip olsa da, teatrel öğeleri dramatik kullanım açısından birçok farklılıklar teşkil eder. Bu farklılaşma; çocuk ve büyüğünün olayları, hayatı ve oyunu başka türlü algılamasından ve gösterdiği tepkilerin değişikliğinden kaynaklanır.'Yetişmiş insanın ufaltılmışıdır çocuk' düşüncesi ne kadar yanlışsa 'yetişkinler için yapılan tiyatronun basitleştirilmişidir çocuk tiyatrosu düşüncesi de o kadar yanlış olur. O halde yetişkin insanın çocuk seyirci için bir oyun hazırlamaya girişmesi o kadar da kolay bir iş değildir. Bu işe soyunan tiyatro adamı pedagoji bilgisine sahip, sosyal bilimler hakkında donanımlı, hayal dünyası sınırsız olmalıdır.
  Çeşitli yaş gruplarına göre çocuk seyircinin oyuna göstereceği içsel ve dışsal tepkiler, çocuk üzerinde bırakacağı izler en ufak ayrıntılarına dek hesaplandırılmalıdır.
  Ne yazık ki, uzmanlık isteyen çocuk tiyatrosu henüz hak ettiği önemi kazanılmış değil.
  Çocuk tiyatrosu, tiyatro eğitimi veren sanat okullarında seçmeli ders olmaktan öteye gidemiyor. Çocuk tiyatrosu seminerlerinde her ne kadar bu konunun önemi vurgulansa da, düzenlenen festivallerde iyi örnekler izlense de, bu konuda uzmanlaşmaya çalışan gruplar yok denecek kadar az. Bunun bir çok sebebi var tabii. Sırası gelince tartışılacak konular arasında bu konulara sık sık değineceğiz. 'Türkiyede Çocuk Tiyatrosu Tarihi' bölümümüzde bu uzun ve zor yürüyüşte katedilen mesafeyi eksiklikleri ve fazlalıklarıyla göreceğiz.
  Çocuk gelişiminde sanatın eğitici, eğlendirici ve sosyalleştirici gücünün farkında olanlar! Biz bu konuyu ameliyat masasına yatırmaya, tedavisine katkıda bulunmaya kararlıyız. Unutmayın! Çocuklar her şeyin en doğrusuna layıklar...
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuk Tiyatrosu çocuk izleyici için oynanan oyun

  Reklam  Tiyatro sevmek için küçük yaşlarda tiyatro izlemek gerekir.Her çocuk buna imkan bulamaz.Fakat çocukların okullarda bile gösteri yapan ekipleri izlemeleri onların tiyatro sevgisini arttırmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi