Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda YENİ SEZON

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro Bölümünden Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda YENİ SEZON ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda YENİ SEZON

  Reklam  Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda YENİ SEZON

  Forum Alev
  Bakırköy Belediye Tiyatroları; “namus” ya da “aşk” kılıfıyla öldürülen kadınların Türkiye’deki simgesi haline gelen Güldünya’nın yaşadıklarından yola çıkarak yazılan GÜL’E AĞIT adlı oyunla perdelerini açmaya hazırlanıyor. Güldünya’nın örneğinde; “yasa”, “töre”, “gelenek”, “ahlak”, “mahalle baskısı” kavramlarını sorgulamayı amaçlayan oyun BBT’de sezonun ilk oyunu ve 1 Ekim’de seyirciyle buluşuyor. Deniz Altun’un OyunYaz projesi kapsamında kaleme aldığı oyunu Mehmet Ergen yönetiyor.

  SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI sezonun yeni oyunlarından biri. Sıradan bir şehirde, sıradan bir otelin lobisinde rastlantı sonucu bir araya gelen insanların trajikomik öyküsünü anlatır. İsimleri yoktur rol kişilerinin. Oteldeki oda numaralarıyla anılmaktadırlar. Baskının hüküm sürdüğü, kişilerin kimliksizleştirildiği bir ortamda, kendilerine, geçici de olsa, bir düzen oluşturma çabası içersindedirler. Oluşturdukları ‘düzen’ ise, halihazırda dışarıda var olanın küçük bir benzeri ya da uzantısı olmaktan öteye gidemez. Civan Canova’nın oyununu genç yönetmen Emrah Eren sahneye koyuyor.

  Franz Kafka’nın DAVA adlı romanından uyarlanan oyunu Turgay Kantürk yönetecek. Bir sabah ansızın tutuklandığını; ama normal yaşamına devam edebileceğini öğrenen Josef K., neyle suçlandığı bildirilmediği için önce bunu bir şaka sansa da, kısa sürede durumun ciddiyetini kavrar. Ancak ne mahkemeye çıkarılır ne de savcılarla görüşebilir. Kaderin bir tür oyunuyla sürüklenir durur, savunma gücü yoktur, bir hiçtir o. Yavaş yavaş bir saplantı haline getirdiği davasıyla arasında hiçbir aracı bulunmadığını, kaçınılmaz bir biçimde bu davanın tam merkezinde kendisinin yer aldığını anladığında ise, cezasını beklemeye başlar.

  BİZİM İÇİN ÖLÜR MÜSÜN? bu sezon seyirciyle buluşacak ve ülkemizde ilk kez sergilenecek bir oyun. Özgün adı İntihar olan Nikolai Erdman’ın yazdığı ve dilimize Babür Nutku’nun çevirdiği oyunu Ali Taygun yönetecek.

  DÜDÜKLÜDE KIYMALI BAMYA bu sezon BBT’de sahnelenecek oyunlardan.
  Mehmet Baydur’un artık bir klasik olarak nitelenebilecek oyununu Müşfik Kenter yönetecek.

  MEYVE BAHÇESİ BİZİM OLACAK, BBT’in yeni sezon için hazırladığı ilk çocuk oyunu. Ürettikleri değerleri paylaşamayıp, bu uğurda savaşlar yaşayan ulusları eğlenceli bir dille eleştiren Harun Özer’in oyununu Levent Tülek yönetti. Oyunun müzikleri ise Tolga Çebi’ye ait.

  Üç sezondur seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaşan TERSİNE DÜNYA bu sezon da sahnelenmeye devam edecek. Bir kenar mahallede geçen oyun toplumdaki kadın ve erkek rollerini mizahi bir üslupla tartışmaya açarken toplumsal yapıdaki çarpıklıkları da gerçekçi bir biçimde gözler önüne seriyor. Orhan Kemal’in romanından Mustafa Gültekin’in sahneye uyarladığı oyunu Turgay Kantürk yönetiyor.

  DOLU DÜŞÜN BOŞ KONUŞ ise ikinci sezonuna başlıyor. Toplumsal koşullanmalar, para tutkusu, karşısındakini kırma endişesi, başarısızlık, gülünç olma kaygısı vb. yüzünden “içi dışı bir” olamayan insanları ele alan Dolu Düşün Boş Konuş, bütün bu kaygılar sonucunda içindeki düşünceler açığa çıkarıldığında ne denli komik duruma düşüleceğini gösteriyor. Düşündükleriyle söyledikleri arasındaki karşıtlığın insanları nasıl sıkıntıya soktuğunu, insanoğlunun ne denli ikiyüzlü ve zavallı olduğunu gözler önüne seriyor Steven Berkoff’un yazdığı ve dilimize usta oyuncu Haluk Bilginer tarafından çevrilen oyunu Gürcü yönetmen Zurab Siharulidze sahneye koyuyor.

  YAĞMURCU geçen sezondan devam eden oyunlardan biri. Oyun umudun inançla beslendiği bir ortamda sıcak insan hikayeleri anlatıyor. 1950 yılında yazılan, sinemaya ve müzikale de uyarlanan oyun, yazıldığı günden bu yana kırktan fazla dile çevrilerek sayısız kez sahnelenmiş bir tiyatro klasiği. Richard Nash’in yazdığı oyunu Müşfik Kenter yönetmişti.

  Devam eden çocuk oyunlarından biri de DENİZ KIZI VE KORSANLAR. Özlem Saraç’ın yazdığı oyunu Mert Asutay yönetmişti. 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda YENİ SEZON

  Reklam  Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda YENİ SEZON;Bakırköy Belediye Tiyatroları'nın Ekim'de başlayan tiyatro sezonu Mayıs ortasına kadar devam eder.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi