TÜRK kelimesi nerden geliyor ve bu ismi kimin verdiği...

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden TÜRK kelimesi nerden geliyor ve bu ismi kimin verdiği... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  kadirbab08
  Cezalı
  Reklam

  TÜRK kelimesi nerden geliyor ve bu ismi kimin verdiği...

  Reklam  TÜRK kelimesi nerden geliyor ve bu ismi kimin verdiği...

  Forum Alev
  Türk isminin geldiği yer Hz. Nuh'a dayanmaktadır. Hz. Nuh'un küçük oğlunun(Yafes) en küçük çocuğu,güçlü kuvvetli bir babayiğittir.Bununla birlikte çalışmayı seven,her türlü işi zor da olsa yapan,Ayrıca kabileyi tehlikelere karşı koruyan bir gençtir.Bu gence isim verme zamanı gelince yaptığı işlerden ve korkusuz,güçlü oluşundan dolayı kendisine Hz. Nuh tarafından "Türk" ismi verilmiştir.Böylece Türkler'in tarihi başlamış olmaktadır.
  "Hz. Muhammed( SAV) Miraç'a yükseldiği sırada (Yerin yedi kat üstüne çıkarken),her katta farklı insanlar görmüş.İlk katta atları üzerinde savaş hazırlığı yapan atlılara rastlamış ve Cebrail'e sormuş:"Bunlar kimdir?"
  Cebrail cevaplamış:"Bunlar Türkler.Allah'ın askerleri.Nerede bir nusubet olursa Allah askerlerini (Türkler'i) onun başına musallat eder ve yok eder.demiş.

  Benim bulduğum ilginç bilgiler bunlar ve sizlerle de paylaşmak istedim.Yani her iki konuya da baktığımızda bir benzerlik görüyoruz.Bence de olabilir.Zaten Hz Muhammed (SAV) İstanbul'un fethini bile önceden Türklere şu sözlerle müjdelememişmidir."O Mehmet öyle bir Mehmet'ki..."O Mehmet,Fatih Sultan Mehmet.
  Ayrıca efendimiz miraç'a çıkarken rengarenk bir şehir qörür ve derki:
  cibriL dostum bu qüzel şehir neresidir?
  cebrail (a.s.) yanıtLar orası kostantinapolis'dir (istanbul)
  zamanı qelicek ve senin ümmetin orayı fethedecek. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: TÜRK kelimesi nerden geliyor ve bu ismi kimin verdiği...

  Reklam  Türk ismi Hz.Nuhun oğlunun adıdır.Güçlü oluşu onun bu adla anılmasına daha sonrada bir milletin adına dönüşmesine neden olmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi