Tarih Boyu Beslenme

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Tarih Boyu Beslenme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Tarih Boyu Beslenme

  Reklam  Tarih Boyu Beslenme

  Forum Alev
  Tarih Boyu Beslenme

  Araştırmalara göre, tarihte en sağlıklı beslenen insanlar Akdeniz halkları; en dengesiz beslenenler ise, Kraliçe Victoria'nın sarayındaki soylu topluluk. İşte nedenleri...

  Beslenme uzmanlarının yaptıkları araştırmalarda, Benedictin rahiplerinin, gürbüz Japon samuraylarını az farkla geçip, eski Yunan halkını da geride bıraktıkları ve beslenme konusunda en bilinçli insanlar oldukları ortaya çıktı. Bilinçsizce beslenen topluluklar arasında Romalılar ve Mısırlılar bulunuyor. Araştırmadaki en kötü kategoride de, Kraliçe Victoria ile Fransa kralı 14. Louis dönemlerindeki mönüler yer alıyor.

  Bu farklı zaman diliminde insanların tükettikleri yiyecekler incelendi. En sağlıklı beslenen halkın hangisi olduğu araştırıldı. Uzmanlar, pek de sık rastlanmayan bir sonuca vardılar. Sonuçta, belki de tarihte ilk kez, fakirlerin zenginlerden üstün olduğu bir durum ortaya çıktı. Aslında, varılan sonuç çok da şaşırtıcı değil. Fransız ve İngiliz krallarının sofralarında, sayısız yiyeceğe yer veriliyordu.

  Bunların çoğunun bol yağlı olması ve aşırı alkol tüketimi, sağlıksız beslenmeyi oluşturan faktörlerden bazıları olarak sayılıyor. Gastronomi uzmanlarının kesinlikle karşı çıktığı bu beslenme şekli, sağlıksız bir yaşamı beraberinde getiriyor. Uzun yaşamın ilkelerini ise şöyle sıralıyorlar: Günlük beslenmede tahıl ürünlerine, ekmek, makarna, pirinç ve arpaya kesinlikle yer verilmesi gerekiyor.

  Kırmızı et, balık, yumurta ya da peynirden biri bu besinlere eşlik edebilir; ama hangisi olursa olsun, yediğiniz miktara dikkat etmeniz önemli. Ayrıca, günlük beslenmede üç porsiyon, yumruk büyüklüğünde sebze ya da üç tane meyve de tüketebilirsiniz.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Tarih Boyu Beslenme

  Reklam  Beslenme işi de bir kültür işidir.Tarihsel gelişmelere bakarsak eskiden beri akdeniz yemek kültürü hep sağlıklı olmuş,özellikle zeytinyağı üretimi ve tüketimi akdenizin sağlıklı beslenmesinde etkili olmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi