Islahat Fermanı

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Islahat Fermanı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Islahat Fermanı

  Reklam  Islahat Fermanı

  Forum Alev
  18 Şubat 1856 günü büyük bir törenle Babıâli'de okunan Hattı Hümayun. Osmanlı tarihinde, 1272 Islahat Fermanı adı ile ünlüdür.

  Abdülmecit, tahta çıktığından on yedi yıl sonra yayınladığı bu fermanla, Gülhane Hattı Hümayunu'nun esas hükümlerini yürürlükte saydığını bildirmekte, aynı zamanda bunları genişlettiğini söylemektedir.

  Bu fermanda, can ve mal emniyeti namusun korunması, Hıristiyanlara ve diğer bütün Müslüman olmayan tebaaya verilmiş olan imtiyazların devam ettiği ve bunların genişletildiği, Hıristiyanlardan almam cizye vergisinin kaldırıldığı belirtilmekte, Osmanlı ülkesinin daha medenî ve ileri bir ülke olması için Avrupa bilgi ve sermayesinden istifade yoluna gidileceği yazılmaktadır.

  Oldukça memnuniyetle karşılananı ve yeni ilerleme adımlarının atılmasına yol açacak olan bu ferman,1856 Paris kongresinde de tartışılmış ve Paris Antlaşmasının dokuzuncu maddesinde yer almıştır.

  Islahat Fermanı, 1839 da ilân edilen Tanzimat'ın, beklenen yenilik hareketlerini gerçekleştirememesi üzerine kaleme alınmıştır. Bu fermam başta İngiltere olmak üzere öbür Avrupa devletlerinin devamlı tazyikleri sonucu ilân edilmiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: ıslahat Fermanı

  Reklam  Osmanlı devletinin güçsüz olduğu zamanlarda dış devletlerin zorlaması ile beraber onlara ayak uydurma sürecinin bir devamıdır.Tanzimat fermanının genişletilmesi ve daha aktif uygulanması konuları ele alınmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi