Malazgirt Savaşı (1915)

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Malazgirt Savaşı (1915) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Malazgirt Savaşı (1915)

  Reklam  Malazgirt Savaşı (1915)

  Forum Alev
  Malazgirt savaşı,I. Dünya Savaşı' nın Kafkasya cephesi savaşıdır. Her iki tarafında ağır kayıpları olmasına rağmen, yerin durumu savaşın sonunu biraz değiştirmiştir. 10 Temmuz 1915 de Rus generali Oganovsky Malazgirt'in batı kanadında bulunan tepelerini elde elmek için bir saldırı başlattı. Osmanlı kuvvetlerinin bu alanda zayıf olduğunu düşünüyordu. Fakat Osmanlı kuvvetleri Rusların bilmediği çeşitli bölgelerde 40.000 den fazla insan içeriyordu. 16 Temmuz'da Osmanlı Ordusu Abdul Kerim paşa komutası altında bir karşı hücüm yaptı. Rus Ordusu sayıca 3-1 olarak üstündü. General Oganovsky Malazgirt'e gerilemeye zorlandı. Ve Osmanlı Ordusu onun yük vagonu trenini ele geçirdiler. 20 Temmuz'da Ruslar Malazgirt'ten püskürtüldüler. Rusya'nın Kafkasya Cephesi komutanı General Yudenich, Rusya'nın kalitesiz haberleşmesinden dolayı 22 Temmuz'a değin Rus birliklerinin çekilmekte olduğunu öğrenemedi.
  General Yudenich kuvvetlerini yeniden grup halinde topladıysa Rusya'nın kayıpları yaklaşık 10.000 olarak rapor edildi.
  Malazgirt yeniden istila edildi fakat Yudenich bunu daha fazla sürdürmeye yetecek geniş kuvvete sahip değildi.

  Netice

  Rus Ordusu Malazgirt'de Osmanlı Ordusuna göre sayıca 3-1 üstündü. Osmanlı Ordusu saldırırsa ordusunun tahrip olacağının farkına vararak Yudenich geri çekilme emri verdi. Ruslar Malazgirt'ten ve tüm Van bölgesinden geri çekildiler. Bu Van şehrini Osmanlı ataklarına açık bırakıyordu ve Osmanlılar 22 Ağustos'ta şehri ele geçirdi. Mamafih, Osmanlı'nın Kara Killisse Savaşı (1918)'ın da yenilmesinden sonra tekrar kaybediliyordu.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Malazgirt Savaşı (1915)

  Reklam  Malazgirt Osmanlılar ve Ruslar arasında 1915 yılında savaşa maruz kaldı.Bu savaşta Rusların sayıları çok olmasına rağmen geri çekilmek zorunda kaldılar.Bu savaştan sonra Ruslar Doğu Anadolu'dan çekildiler.+ Yorum Gönder
malazgirt savaşı özet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi